Barokní lovecký zámeček s oborou založen roku 1770. V roce 1827 zámeček změněn na hájovnu a obora zrušena úplně. V druhé pol. 20. stol. sloužil zámek potřebám Východočeských lesů.
Hlavní obrázek místa
Bývalý lovecký zámeček v Čachnově
© Pavel Vítek 06/2007
Ves Čachnov, místní část obce Krouna, leží na Českomoravské vysočině, leží 14 km východně od Hlinska a 19 km západně od Poličky. Obec leží stranou silniční sítě, 2 km severně ale prochází silnice I/34 Hlinsko – Polička. Železniční je obec dostupná ze stanice Čachnov, ležící na trati č. 261 Svitavy – Žďárec u Skutče, asi 1 km severně od obce. Bývalý zámek leží v centru obce vedle požární zbrojnice. Veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 14.7. 2007
historie

Ves Čachnov byla založena až v 18. století. Roku 1770 zde nechal Filip Kinský postavit barokní lovecký zámeček s oborou. Další majitel, Karel Alexander Thurn-Taxis, v roce 1827 zámeček změnil na hájovnu a oboru zrušil úplně. V druhé polovině 20. století sloužil zámek potřebám Východočeských lesů. I když je v současnosti částečně obydlen a viditelné jsou i náznaky opravy, celkově chátrá. Zámek je stále majetkem státu ve správě Pozemkového fondu ČR. Bývalý zámeček je jednopatrová obdélníková budova krytá vysokou valbovou střechou.

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámkz a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 14.7. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
 evangelický kostel
 Milovské Perničky
 kostel sv. Kateřiny
 rozhledna Terezka
 Čtyři palice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 Devět skal
 Lisovská skála
 Toulovcovy maštale
 Drátenická skála
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 Betlém
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Hamry
 Borůvka
 Jarošov
 Pivnická rokle
 pomník Jana Husa
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Betlém
 Kapalice
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 pomník železnice
 Nové Hrady
 křížová cesta
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Skály
 kostel sv. Prokopa
 Medlovský rybník
 Tylův dům
 Polička
 Chlum
 evangelický kostel
 radnice
 městské opevnění
 rybník Sykovec
 rondokubistické domy
 kostel sv. Ondřeje
 Ležáky
 kostel sv. Víta
 Jimramov
 kostel sv. Martina
 hrobka rodu Belcredi
 Jimramov
 radnice
 Christianeum
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Síň rodáků
 Růžový palouček
 Sedlíšťka
 kostel Všech svatých
 Žumberk
Základní informace místa
ID místa: 5459
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama