Barokní lovecký zámeček s oborou založen roku 1770. V roce 1827 zámeček změněn na hájovnu a obora zrušena úplně. V druhé pol. 20. stol. sloužil zámek potřebám Východočeských lesů.
Hlavní obrázek místa
Bývalý lovecký zámeček v Čachnově
© Pavel Vítek 06/2007
Ves Čachnov, místní část obce Krouna, leží na Českomoravské vysočině, leží 14 km východně od Hlinska a 19 km západně od Poličky. Obec leží stranou silniční sítě, 2 km severně ale prochází silnice I/34 Hlinsko – Polička. Železniční je obec dostupná ze stanice Čachnov, ležící na trati č. 261 Svitavy – Žďárec u Skutče, asi 1 km severně od obce. Bývalý zámek leží v centru obce vedle požární zbrojnice. Veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 14.7. 2007
historie

Ves Čachnov byla založena až v 18. století. Roku 1770 zde nechal Filip Kinský postavit barokní lovecký zámeček s oborou. Další majitel, Karel Alexander Thurn-Taxis, v roce 1827 zámeček změnil na hájovnu a oboru zrušil úplně. V druhé polovině 20. století sloužil zámek potřebám Východočeských lesů. I když je v současnosti částečně obydlen a viditelné jsou i náznaky opravy, celkově chátrá. Zámek je stále majetkem státu ve správě Pozemkového fondu ČR. Bývalý zámeček je jednopatrová obdélníková budova krytá vysokou valbovou střechou.

Pavel Vítek - zdroj - Hrady, zámkz a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 14.7. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
 evangelický kostel
 Milovské Perničky
 kostel sv. Kateřiny
 rozhledna Terezka
 Čtyři palice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 Devět skal
 Lisovská skála
 Drátenická skála
 Toulovcovy maštale
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 Betlém
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Hamry
 Borůvka
 Jarošov
 Pivnická rokle
 pomník Jana Husa
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
 Betlém
 Kapalice
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 pomník železnice
 Nové Hrady
 křížová cesta
 barokní špýchar
 Nový hrad
 Skály
 kostel sv. Prokopa
 Medlovský rybník
 Tylův dům
 Polička
 Chlum
 radnice
 evangelický kostel
 rybník Sykovec
 městské opevnění
 rondokubistické domy
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Ondřeje
 Ležáky
 kostel sv. Víta
 Jimramov
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Martina
 radnice
 Christianeum
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Síň rodáků
 Růžový palouček
 kostel sv. Anny
 Sedlíšťka
 kostel Všech svatých
 Žumberk
Základní informace místa
ID místa: 5459
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama