Akvadukt u osady Komárov byl vybudován v rámci regulačních úprav toku říčky Bystřice v letech 1949–1953. Akvadukt převádí tok říčky přes Bašnický potok, jedná se o zajímavou technickou památku.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2013
K akvaduktu se dostaneme nejlépe od obce Nechanice po silnici č. 324 směrem na Lubno a Dolní Přím. Ke konci Nechanic odbočíme na osadu Komárov. Přejedeme potok Bystřici, po pár metrech Mlýnský potok a hned za mostem se dáme doprava. Od místa, kde končí silnice, je to ještě asi 600 metrů, než dojdeme až k akvaduktu. Louky za Komárovem mohou být na jaře a po vydatných deštích dost podmáčené. Každopádně výlet k akvaduktu stojí za to.
Rodochrozit, 13.6. 2013
popis

Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua = voda a ducere = vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto. Akvadukt, ležící za Komárovem uprostřed luk, převádí tok Bystřice přes Bašnický potok, dále Mlýnský. Když je vyšší stav vody, nejsou výtokové šachty pod Bystřicí vůbec vidět.

http://cs.wikipedia.org, 13.6. 2013

historie

Akvadukt byl vybudován v rámci regulačních úprav toku říčky Bystřice, které byly provedeny, aby se zabránilo záplavám a také za účelem zúrodnění okolních luk. Regulace vodního toku se plánovala již od 80. let 19. století (neúspěšný pokus o založení Vodního družstva na regulaci Bystřice byl inspirací pro divadelní frašku Josefa Štolby "Vodní družstvo"). Regulace vodního toku byla nakonec provedena v letech 1949–1953.

E.H. podle http://www.geocaching.com, 22.6. 2013

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Komárov

Místa v okolí

 Nechanice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Dolní Přím
 Radíkovice
 Dohalice
 Stračov
 Libčany
 Libčany
 Stračov
 Babice
 Chlum
 Barchov
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Libeň
 Barchůvek
 Kratonohy
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 sušárna čekanky
 Vysoká
 kaple Panny Marie
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Myštěves
 Neděliště
 Obědovice
 Bašnice
 Kosice
 Škroupův dům
 Kosice
 Jeřice
 Skřivany
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Hankův rodný dům
 fara
 synagoga
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Přestavlky
 Husův sbor
 Podlesí
 Mlékosrby
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Stanislava
 Libišany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Hořice
 muzeum
 Pustohrad u Hořic
 Luková
 kostel sv. Mikuláše
 Kasalice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Hořice
 Hořice
 mlynářská vila
 Ohnišťany
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Velký Vřešťov
 kaplička Panny Marie
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 pomník Janu Malátovi
 Rodov
 kostel sv. Vavřince
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 zvonice
 Holovousy
 Habřina
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Chotěborky - VPZ
 Žáravice
 Hradišťko
 Obora
 Ostroměř
 Rotemberk
 loretánská kaple
 Klamoš
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Dubenec
 Sobčice
 Karlova Koruna
 kostel sv. Prokopa
 Velichovky
Základní informace místa
ID místa: 11271
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama