Teletínský potok má dvě zdrojnice. Jedna teče přímo ze vsi Teletín a doprovází ji žlutá turistická značka. Druhá vytéká z rybníka jižně od vsi. V minulosti lidé na potoce vybudovali několik protipovodňových hrází. Mezi nimi se často objevují kaskády a vodopády. Nejznámější jsou 1,5 km od vsi.
Hlavní obrázek místa
Teletínské vodopády
© B. Stejskalová 11/2015
Ves Teletín s 80 obyvateli je místní částí obce Krňany a leží východně nad Štěchovickou vodní nádrží na Vltavě. U vsi začíná Teletínský potok, který má dvě zdrojnice. Jedna teče přímo ze vsi Teletín, ta je však téměř bez vody. Druhá vytéká z rybníka jižně od vsi. Kolem první zdrojnice vede ze vsi k západu žlutá turistická trasa. Po ní cesta klesá 1,5 km k místu označovanému v mapách jako Teletínské vodopády.
Jiří Špaček, 18.6. 2022
popis

Teletínský potok má dvě zdrojnice, jedna teče přímo ze vsi Teletín, ta má však velmi málo vody. Tuto zdrojnici doprovází žlutá turistická trasa. V místě, kde se připojí levá zdrojnice, potok získá více vody a roste jeho sklon. V minulosti lidé na Teletínském potoce vybudovali několik protipovodňových hrází. Mezi nimi se často objevují kaskády a vodopády. Nedaleko ústí potoka se nachází přibližně 2,5 m vysoký vodopád, o 100 m dál pak další přibližně 6 m dlouhý. Protipovodňové hráze jsou i na Třeblové, do které se Teletínský potok vlévá. Některé jsou postaveny přímo na skalní římse a navyšují tedy přírodní vodní stupeň. Podloží tu tvoří starohorní granit (žula). Vodopády na Teletínském potoce nejsou příliš efektní, běžný průtok tu nepřesahuje 10 l/s. Krátce po soutoku s Třeblovou vody potoka končí ve Štěchovické vodní nádrži.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.6. 2022

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Teletín

Místa v okolí

 Teletínský lom
 Jablonná
 most Dr. E. Beneše
 Svojsíkova mohyla
 Lešany
 kostel sv. Ludmily
 Hradištko
 Žampašský most
 štola sv. Josefa
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Turyň
 Obětní kameny
 Tloskovský mlýn
 kostel sv. Kiliána
 kostel Božího Těla
 radnice
 Drtinova rozhledna
 synagoga
 Tloskov
 Ostromeč
 Skalsko
 Červenka
 kostel sv. Václava
 Hrazany
 Týnec nad Sázavou
 Radlík
 židovský hřbitov
 Neštětická hora
 Zbořený Kostelec
 Kozí Hřbet
 kostel sv. Jiljí
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Sudovice
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Zikmunda
 Čámského mlýn
 Radíč
 Veselý vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Mincovna
 kašna
 dům Salaš
 morový sloup
 kostel sv. Ducha
 kostel Všech svatých
 radnice
 stará koželužna
 boží muka
 Trnová
 kostel sv. Martina
 Krcáb
 měšťanský pivovar
 Kamenice
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 kaple sv. Jana a Pavla
 Božešice
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 Nalžovické Podhájí
 Stajice
 Sulice
 vodní mlýn
 Ládví
 Drahoušek
 synagoga
 Čelina
 Kožlí
 Suchdol
 kostel sv. Jiří
 Osečany
 Zvolská homole
 Horní Kolo
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Mandava
 Řitka
 Dolní Kolo
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Štiřín
 dům ATIS
 Černolické skály
 Velká hospoda
 Tvoršovice
 kostel sv. Václava
 koncentrační tábor
 Vidlákova Lhota
 Nalžovice
 boží muka
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 Brandejsova hrobka
 Zlatníky
 Korunka
 Mokřany
 Křepenice
 Kňovice
 Konopiště
 Petrkov
 Humenská
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Kazín
 Všenory
 Lojovice
 Velké Popovice
 Dobřichovice
 Nebřenice
 Předboř
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 Karlík
Základní informace místa
ID místa: 15416
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama