Gotický kostel postaven kol. r. 1370, přestavěn na přelomu 15. a 16. st. (západní portál, věž, severní předsíň) a ve 2. pol. 16. st. (nové štíty, klenba lodi, sev. předsíň). Další úpravy v 17.–19. století. Pozoruhodný průchozí hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa, 10/2008
Staré Ždánice se nacházejí asi 3,5 km západně od levého břehu Labe jižně od Hradce Králové. Příjezd od silnice II/333 od křižovatky v Podůlšanech, parkování je možné severně od kostela u restaurace (netestována). Nejbližší železniční zastávka Čeperka na trati Pardubice - Hradec Králové leží asi 2 km východně, obcí projíždí několik autobusových linek. Přes obec prochází cyklostezka 4040.
Ivan Grisa, 4.10. 2008
popis

Kostel byl postaven kolem roku 1370 snad v místě nedochovaného předchůdce doloženého prameny k roku 1339. Kostel má obdélnou loď s renesanční hřebínkovou křížovou klenbou, do lodi vedou gotické portály od severu a západu kryté mladšími předsíněmi. Odsazený mírně lichoběžný orientovaný presbytář je zaklenutý křížovou žebrovou klenbou. V severním koutě mezi lodí a presbytářem je obdélná sakristie snad již z první stavební fáze, nad níž byla na počátku 16. století přistavěna obdélná věž zakončená zděnou helmicí s cimbuřím. Vnitřní zařízení převážně novogotické.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3 a D. Líbal, Katalog gotické architektury..., 4.10. 2008

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Staré Ždánice

Místa v okolí

 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Škroupův dům
 Libišany
 Bohdanečský rybník
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 evangelický kostel
 Libčany
 Libčany
 Ráby
 Blatník
 Kunětická Hora
 Ráby
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 Kratonohy
 Radíkovice
 Krchleby
 automatické mlýny
 Pardubice
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 zvonice
 Stěžery
 Zelená brána
 kostel sv. Marka
 Obědovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Staré Čívice
 Žáravice
 Hrádek u Nechanic
 Kunčice
 kostel sv. Jiljí
 Zámeček
 krematorium
 židovský hřbitov
 Staré Čívice
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Velký akvadukt
 Moravský jez
 Valy u Přelouče
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Babice
 Hradec Králové
 Lepějovice
 Dolní Přím
 Malý akvadukt
 Nemošice
 kostel Všech svatých
 Veselá
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 židovský hřbitov
 Kosice
 Nechanice
 zvonice
 evangelický kostel
 Štěpánov
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Václava
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Přestavlky
 Kosice
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Semín
 tyrolská zvonice
 Choltice
 vila Josefa Vosáhla
 Libeň
 Dašice
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Pardubická 1
533 45 Opatovice nad Labem
Tel: 466 941 715
fara.opatovice@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 6845
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama