Gotická tvrz v Týništi ze 14. století, R. 1378 Týniště připojeno ke Žluticím, od té doby sídlem manů žlutické vrchnosti. Od konce 16. století opět samostatným statkem, r. 1630 opět připojena ke Žluticím, poté pohlcena hospodářským dvorem dochovaným ve zříceninách na návsi nedaleko kaple.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 01/2015
Tvrz v Týništi stávala na východní straně návsi v těsném sousedství kaple. První zmínka o ní je z roku 1378, kdy ji jakýsi Protiva prodal, spolu se sousední obcí Luka, Borešovi V. z Rýzmburka, který ji připojil ke Žluticím. Příslušník starého panského rodu Boreš tak dal vzniknout drobnému manství, na kterém se pak vystřídala řada manů. Jedním z nich byl v letech 1394 až 1404 Štěpánek, následovaný Erhartem z Libnova (1408), pak Bořivoj (1456), dalším v řadě byl Jan z Ejstebna-Stebna (1467). I v 16. století se na lenním statku střídali další leníci - r. 1523 byl držitelem Baltazarem Frankengrunerem z Frankengrunu a z Kyšperku a 1581 Kašpar stejného jména a predikátu. Ten ale Týniště spolu s tvrzí a poplužním dvorem prodal Janu Jindřichu Prollhoferovi z Purkedrsdorfu, jeho syn Jan Jindřich Fabián ji roku 1605 prodal Štěpánu Šlikovi z Holíče. Brzy potom Týniště získal zpět, ale jeho syn Jindřich Jan prodal svým sestrám. Jedna ze sester, Magdalena Prollhoferová je prodala roku 1630 Adamu Kokořovcovi, který Týniště připojil ke Žluticím. Tvrz ale již v této době ztratila své opodstatnění a byla pohlcena hospodářskými budovami zemědělského dvora. Neztratila se naštěstí celá, protože byla zachována, částečně přestavěná, na čtvercovém půdorysu spolu s masivními opěrnými pilíři na západním nároží. Přestavbu potvrzují architektonické prvky gotického ostění použité ve zdivu a také gotický portál v přízemí.
Prudký Martin podle Hrady, zámky a tvrze Království českého. Díl třináctý - Sedláček, A., Hrady, zámky a tvrze v Čechách , na Moravě a ve Slezsku IV. Západní Čechy,, 1.1. 2015
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Týniště

Místa v okolí

 Verušičky
 kaple
 Blažkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 židovský hřbitov
 kaple
 návesní kaple
 kaple sv. Anny
 Hoppova kaple
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Kostrčany
 Kokořovský dvůr
 Valeč
 radnice
 Mazanec
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Panský dům
 kašna
 Libkovice
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 smírčí kříž
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Kříže
 Chyše
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 Podštěly
 synagoga
 městské opevnění
 kaple sv. Václava
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Nevděk
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Vladař
 Lina
 kaple Panny Marie
 Budiš
 kostel sv. Kříže
 socha Panny Marie
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Mlýnce
 Vochlice
 Křečov
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Hungerberg
 socha Ecce Homo
 Kamenný Chlum
 kaple Panny Marie z Re
 fara
 Hartenštejn
 Bražec
 Bochov
 kostel sv. Jakuba
 Štědrá
 Štědrá
 Jablonná
 Jírov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Nepomyšl
 Brložec
 Vidhostice
 Kapucín
 silniční most
 Stružná
 Loreta
 Sychrov
 kostel sv. Martina
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Vidhostice
 Rabštejn nad Střelou
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Jiljí
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Nový Dvůr
 Mašťov
 morový sloup
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 Vlkošov
 Kotaneč
 Dědek a Bába
 Brody
 Buškovice
 kostel sv. Štěpána
 Skalky skřítků
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 dvůr Kalec
 Bučina
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Lázně Kyselka
 Černá Hať
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 Radošov
 Odlezelské jezero
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
Základní informace místa
ID místa: 11974
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.1.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama