Zámek spolu s kostelem sv. Václava a Leopolda, vytváří jeden celek a je součástí areálu Národního hřebčína, který je od roku 2002 národní kulturní památkou. Starokladrubské koně, stáje i zámek jsou součástí prohlídkových okruhů.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 03/2007
Zámek v Kladrubech nad Labem je součástí národního hřebčína. Obec Kladruby nad Labem leží v Polabské nížině v místech příznivých pro chov koní, proto zde také nejprve existoval hřebčín a až druhotně k němu nechal císař Maxmilián II. ve druhé polovině 16. stol. přistavět zámek, který obýval při svých častých zdejších pobytech. Při zámku stojí kostel sv. Václava a Leopolda, který se zámkem vytváří jeden celek. Starokladrubští koně jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jedná se o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Chovným cílem je mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě. Starokladrubský kůň byl roku 1995 uznán kulturní památkou a kladrubský hřebčín s kmenovým stádem běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Od 6. července 2019 je zapsán ...
L.P., 30.3. 2007

  turistické

  Návštěvní okruh vede hřebčínem (stáje výcviku, chovu a prohlídka kočárovny), prohlídka zámku byla po celkové rekonstrukci obnovena r. 2015. Od dubna 2016 je součástí komentované prohlídky i možnost vystoupit na rozhlednu, upravenou r. 2015 z betonové vodárenské věže z 20. let 20. stol. Výstup umožňuje nové vnější ocelové točité schodiště.
  E.H., info Hřebčín Kladruby, 20.8. 2013

  historie

  První zmínka o zámku je z roku 1588. Zámek nechal postavit císař Maxmilián II. vzhledem ke svým častým pobytům v hřebčíně. Po roce 1722 byl zámek barokně upraven podle plánů stavitele F. M. Kaňky. Je možná i spoluúčast K. I. Dienzenhofera. V letech 1747 a 1757 byl zámek značně poškozen požáry a v polovině 18. stol. byla v zámku zřízena císařská manufaktura na sukno. Později, za císaře Josefa II., byl ale

  L.P. (Kolektiv autorů: Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [VI], východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1989), 30.3. 2007
  Většina literatury uvádí pouze, že k zámku byl přistavěn kostel bez bližšího datového ohraničení. Kostel sv. Václava a Leopolda je však uváděn již v souvislosti s požáry v letech 1747 a 1757, kdy byl poškozen hřebčín i zámek včetně kostela. Dnešní podoba kostela pochází z novorenesanční přestavby za císaře Františka Josefa I., provedené roku 1858.
  L.P. (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, [K/O], Academia, 1978), 30.3. 2007
  Ves Kladruby je připomínána roku 1352, kdy byla v majetku vladyckého rodu z Kladrub. Koncem 15. stol. koupil dvůr v Kladrubech od Jana Zdechovského ze Sekeřic Vilém z Pernštejna. Za Pernštejnů byla v blízkosti dvora vybudována rozsáhlá obora. Roku 1560 Jaroslav z Pernštejna prodal statek královské komoře spolu s pardubickým panstvím. Chov koní zde byl založen již za Pernštejnů roku 1552. Císař Maxmilián II. zde v

  L.P., 31.3. 2007

  popis

  Zámek byl postaven v renesančním slohu, je jednopatrový a trojkřídlý. K jeho stavbě bylo použito převážně cihel. Na východní straně středního křídla a na západní straně východního křídla jsou sluneční hodiny od J. Kramolína. Přízemí je sklenuto křížovou hřebínkovou klenbou, patro je plochostropé.
  L.P. (Kolektiv autorů: Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [VI], východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1989), 30.3. 2007

  Půdorys místa

  Plánek hřebčína
  Informační tabuce
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Kladruby nad Labem

  Místa v okolí

   kostel sv. Kříže
   Semín
   evangelický kostel
   Semínský akvadukt
   Zdechovice
   evangelický kostel
   židovský hřbitov
   kostel sv. Havla
   Kojice
   Horušice
   Klamoš
   Žáravice
   Hradišťko
   Kolo
   Štěpánov
   Týnec nad Labem
   radnice
   Lipoltice
   kostel sv. Matouše
   Valy u Přelouče
   kaple Panny Marie
   mariánský sloup
   Chlumec nad Cidlinou
   kostel sv. Prokopa
   kostel sv. Prokopa
   evangelický kostel
   kostel sv. Voršily
   barokní kamenný most
   Lepějovice
   Semtěš
   evangelický kostel
   kostel sv. Václava
   Kozelkova vila
   Žehušice
   Kasalice
   kostel sv. Marka
   Žehušice
   loretánská kaple
   Karlova Koruna
   kostel sv. Mikuláše
   kostel sv. Martina
   tyrolská zvonice
   Choltice
   kostel sv. Kateřiny
   Kačina
   Svojšice
   Obědovice
   Přestavlky
   panský dvůr
   kostel sv. Václava
   Kosice
   Korce
   Rohoznice
   radnice
   Červený Domek
   kostel sv. Vavřince
   Rohoznice
   kostel Všech svatých
   kostel Všech svatých
   obecná škola
   Luková
   Konárovice
   Krchleby
   rozhledna Pod Strání
   Barborka
   kostel sv. Ondřeje
   mariánský sloup
   Staré Čívice
   Kratonohy
   Nové Dvory
   kostel sv. Klimenta
   Choťovice
   Dobřenice
   Staré Čívice
   vodárenská věž
   Veselá
   kostel sv. Jakuba
   Hlízov
   kostel sv. Vojtěcha
   kostel sv. Vavřince
   kostel sv. Štěpána
   boží muka
   kostnice
   fara
   kostel sv. Gotharda
   kostel sv. Václava
   Jezbořice
   kaple sv. Jiří
   fara
   Škroupův dům
   Lochy
   Klešice
   Mrdice
   Třebešice
   Stará Báň
   kostel Všech svatých
   židovský hřbitov
   synagoga
   Heřmanův Městec
   stříbrné doly
   Libčany
   Libčany
  Kontaktní informace
  Národní hřebčín Kladruby
  533 14 Kladruby nad Labem
  Tel: (+420) 466 736 535
  http://www.nhkladruby.cz
  kladruby@nhkladruby.cz kotkova@nhkladruby.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 2055
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 31.3.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama