Zámek spolu s kostelem sv. Václava a Leopolda, vytváří jeden celek a je součástí areálu Národního hřebčína, který je od roku 2002 národní kulturní památkou. Starokladrubské koně, stáje i zámek jsou součástí prohlídkových okruhů.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 03/2007
Zámek v Kladrubech nad Labem je součástí národního hřebčína. Obec Kladruby nad Labem leží v Polabské nížině v místech příznivých pro chov koní, proto zde také nejprve existoval hřebčín a až druhotně k němu nechal císař Maxmilián II. ve druhé polovině 16. stol. přistavět zámek, který obýval při svých častých zdejších pobytech. Při zámku stojí kostel sv. Václava a Leopolda, který se zámkem vytváří jeden celek. Starokladrubští koně jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jedná se o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Chovným cílem je mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě. Starokladrubský kůň byl roku 1995 uznán kulturní památkou a kladrubský hřebčín s kmenovým stádem běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Od 6. července 2019 je zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zámek s kostelem a hřebčínem leží prakticky ve středu Kladrub nad Labem a při průjezdu obcí jej nemůžete minout.
L.P., 30.3. 2007
turistické

Návštěvní okruh vede hřebčínem (stáje výcviku, chovu a prohlídka kočárovny), prohlídka zámku byla po celkové rekonstrukci obnovena r. 2015. Od dubna 2016 je součástí komentované prohlídky i možnost vystoupit na rozhlednu, upravenou r. 2015 z betonové vodárenské věže z 20. let 20. stol. Výstup umožňuje nové vnější ocelové točité schodiště.

E.H., info Hřebčín Kladruby, 20.8. 2013

popis

Zámek byl postaven v renesančním slohu, je jednopatrový a trojkřídlý. K jeho stavbě bylo použito převážně cihel. Na východní straně středního křídla a na západní straně východního křídla jsou sluneční hodiny od J. Kramolína. Přízemí je sklenuto křížovou hřebínkovou klenbou, patro je plochostropé.

L.P. (Kolektiv autorů: Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [VI], východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1989), 30.3. 2007

historie

První zmínka o zámku je z roku 1588. Zámek nechal postavit císař Maxmilián II. vzhledem ke svým častým pobytům v hřebčíně. Po roce 1722 byl zámek barokně upraven podle plánů stavitele F. M. Kaňky. Je možná i spoluúčast K. I. Dienzenhofera. V letech 1747 a 1757 byl zámek značně poškozen požáry a v polovině 18. stol. byla v zámku zřízena císařská manufaktura na sukno. Později, za císaře Josefa II., byl ale celý zámecký areál obnoven. V roce 1856 byl kladrubský zámek spolu s hřebčínem oddělen od pardubického velkostatku a zůstal v majetku císařské rodiny až do roku 1918, kdy se stal majetkem československého státu. Tak je tomu i dnes, kdy jej spravuje státní podnik Národní hřebčín Kladruby n. L..

L.P. (Kolektiv autorů: Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [VI], východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1989), 30.3. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Plánek hřebčína
Informační tabuce
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Kladruby nad Labem

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 Zdechovice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Kojice
 Klamoš
 Horušice
 Žáravice
 Hradišťko
 Kolo
 Týnec nad Labem
 Štěpánov
 radnice
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 Valy u Přelouče
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Voršily
 Semtěš
 barokní kamenný most
 Lepějovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Kozelkova vila
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Kasalice
 Chudeřická kyselka
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Kateřiny
 Kačina
 Svojšice
 Obědovice
 Přestavlky
 panský dvůr
 kostel sv. Václava
 Kosice
 Korce
 Bohdanečský rybník
 Rohoznice
 radnice
 Červený Domek
 Rohoznice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Luková
 Konárovice
 Krchleby
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Ondřeje
 Kosice
 rozhledna Pod Strání
 Barborka
 mariánský sloup
 Kratonohy
 Staré Čívice
 Nové Dvory
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Choťovice
 Staré Čívice
 vodárenská věž
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 Hlízov
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 boží muka
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kaple sv. Jiří
 fara
 Škroupův dům
 Lochy
 Mrdice
 Klešice
 Třebešice
 Stará Báň
 kostel Všech svatých
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Libčany
 Libčany
Kontaktní informace
Národní hřebčín Kladruby
533 14 Kladruby nad Labem
Tel: (+420) 466 736 535
http://www.nhkladruby.cz
kladruby@nhkladruby.cz kotkova@nhkladruby.cz
Základní informace místa
ID místa: 2055
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama