Zámek spolu s kostelem sv. Václava a Leopolda, vytváří jeden celek a je součástí areálu Národního hřebčína, který je od roku 2002 národní kulturní památkou. Starokladrubské koně, stáje i zámek jsou součástí prohlídkových okruhů.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 03/2007
Zámek v Kladrubech nad Labem je součástí národního hřebčína. Obec Kladruby nad Labem leží v Polabské nížině v místech příznivých pro chov koní, proto zde také nejprve existoval hřebčín a až druhotně k němu nechal císař Maxmilián II. ve druhé polovině 16. stol. přistavět zámek, který obýval při svých častých zdejších pobytech. Při zámku stojí kostel sv. Václava a Leopolda, který se zámkem vytváří jeden celek. Starokladrubští koně jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jedná se o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Chovným cílem je mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě. Starokladrubský kůň byl roku 1995 uznán kulturní památkou a kladrubský hřebčín s kmenovým stádem běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Od 6. července 2019 je zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zámek s kostelem a hřebčínem leží prakticky ve středu Kladrub nad Labem a při průjezdu obcí jej nemůžete minout.
L.P., 30.3. 2007
turistické

Návštěvní okruh vede hřebčínem (stáje výcviku, chovu a prohlídka kočárovny), prohlídka zámku byla po celkové rekonstrukci obnovena r. 2015. Od dubna 2016 je součástí komentované prohlídky i možnost vystoupit na rozhlednu, upravenou r. 2015 z betonové vodárenské věže z 20. let 20. stol. Výstup umožňuje nové vnější ocelové točité schodiště.

E.H., info Hřebčín Kladruby, 20.8. 2013

popis

Zámek byl postaven v renesančním slohu, je jednopatrový a trojkřídlý. K jeho stavbě bylo použito převážně cihel. Na východní straně středního křídla a na západní straně východního křídla jsou sluneční hodiny od J. Kramolína. Přízemí je sklenuto křížovou hřebínkovou klenbou, patro je plochostropé.

L.P. (Kolektiv autorů: Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [VI], východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1989), 30.3. 2007

historie

První zmínka o zámku je z roku 1588. Zámek nechal postavit císař Maxmilián II. vzhledem ke svým častým pobytům v hřebčíně. Po roce 1722 byl zámek barokně upraven podle plánů stavitele F. M. Kaňky. Je možná i spoluúčast K. I. Dienzenhofera. V letech 1747 a 1757 byl zámek značně poškozen požáry a v polovině 18. stol. byla v zámku zřízena císařská manufaktura na sukno. Později, za císaře Josefa II., byl ale celý zámecký areál obnoven. V roce 1856 byl kladrubský zámek spolu s hřebčínem oddělen od pardubického velkostatku a zůstal v majetku císařské rodiny až do roku 1918, kdy se stal majetkem československého státu. Tak je tomu i dnes, kdy jej spravuje státní podnik Národní hřebčín Kladruby n. L..

L.P. (Kolektiv autorů: Hrady zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, [VI], východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha, 1989), 30.3. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Plánek hřebčína
Informační tabuce
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Kladruby nad Labem

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 Zdechovice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Kojice
 Horušice
 Klamoš
 Žáravice
 Hradišťko
 Kolo
 Štěpánov
 Týnec nad Labem
 radnice
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 Valy u Přelouče
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Voršily
 barokní kamenný most
 Lepějovice
 Semtěš
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Kozelkova vila
 Žehušice
 Kasalice
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Kateřiny
 Kačina
 Svojšice
 Obědovice
 Přestavlky
 panský dvůr
 kostel sv. Václava
 Kosice
 Korce
 Rohoznice
 radnice
 Červený Domek
 kostel sv. Vavřince
 Rohoznice
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 Luková
 Konárovice
 Krchleby
 rozhledna Pod Strání
 Barborka
 kostel sv. Ondřeje
 mariánský sloup
 Staré Čívice
 Kratonohy
 Nové Dvory
 kostel sv. Klimenta
 Choťovice
 Dobřenice
 Staré Čívice
 vodárenská věž
 Veselá
 kostel sv. Jakuba
 Hlízov
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 boží muka
 kostnice
 fara
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kaple sv. Jiří
 fara
 Škroupův dům
 Lochy
 Klešice
 Mrdice
 Třebešice
 Stará Báň
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 stříbrné doly
 Libčany
 Libčany
Kontaktní informace
Národní hřebčín Kladruby
533 14 Kladruby nad Labem
Tel: (+420) 466 736 535
http://www.nhkladruby.cz
kladruby@nhkladruby.cz kotkova@nhkladruby.cz
Základní informace místa
ID místa: 2055
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama