Barokní kostel sv. Klimenta nahradil r. 1740 starou gotickou, částečně dřevěnou stavbu asi ze 13. stol. Má bohatou štukovou výzdobu klenby a hodnotné rokokové vybavení vesměs z doby stavby. Hřbitov kolem farního kostela zrušen, zachována hrobka Löwensteinů z r. 1936 s podzemní kryptou.
Hlavní obrázek místa
Dobřenice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Dobřenice je prvně zmiňována r. 1339, který je někdy označován i za rok jejího založení rytířem Zdeňkem Bohůňkem z Dobřenic. V současnosti leží v jihozápadním výběžku okresu Hradec Králové. Severojižním směrem jí prochází silnice II/323 v úseku mezi Nechanicemi a Rohovládovou Bělou. Severním okrajem zástavby prochází také železniční trať 020 z Prahy do Hradce Králové, na níž je zřízeno i nádraží Dobřenice. Jeho podstatná část však již stojí na katastrálním území sousední obce Syrovátka. Dobřenice dnes mají asi 600 obyvatel a jejich historické centrum tvořila původně rodová tvrz Dobřenských z Dobřenic, později přestavěná na zámek (viz samostatné heslo). V blízkosti zámku, nyní přímo u průjezdní silnice stojí kostel sv. Klimenta.
26.8. 2017
historie

Dobřenický kostel sv. Klimenta již svým patrociniem naznačuje svou starobylost. Původní gotická stavba pocházela patrně již z 13. stol., byla však zbourána r. 1739. Při tomto bourání byla nalezena autentika, dokládají existenci kostela již r. 1336. Na jeho místě byl postaven r. 1740 J. Neuerem z Prahy nový barokní kostel. Je to jednolodní obdélná stavba s hranolovou věží nad pravoúhlým presbytářem, po jehož stranách se nacházejí oratoř a sakristie. Západní průčelí vrcholí štítem s volutami po stranách. Ve štítě se nachází nika se sochou sv. Klimenta z doby po r. 1740. Presbytář je uvnitř zakončen výklenkem zaklenutým elipsovitou kupolí. Triumfální oblouk je stlačený a loď uzavřena valenou klenbou se štukovým zrcadlem a s lunetami. Klenba kostela je pokryta bohatou štukovou dekorací. Hlavní oltář je rokokový z doby kolem r. 1740 a jako celek znázorňuje zázrak sv. Klimenta. Uprostřed má obraz patrně od Ignáce Raaba a po stranách…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 27.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dobřenice

Místa v okolí

 Dobřenice
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 fara
 Kratonohy
 Kasalice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Libčany
 Libčany
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Babice
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 Radíkovice
 Žáravice
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Kosice
 Libišany
 radnice
 Přestavlky
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klamoš
 Dolní Přím
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 Mlékosrby
 kostel Všech svatých
 Blatník
 Luková
 Semínský akvadukt
 Krchleby
 Chlumec nad Cidlinou
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Semín
 zvonice
 Karlova Koruna
 Lepějovice
 Ráby
 Kunětická Hora
 sbor kněze Ambrože
 Ráby
 jez Hučák
 Nový Bydžov
 Staré Čívice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Husův sbor
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Hradec Králové
 Staré Čívice
 Štěpánov
 kostel sv. Kříže
 Pardubice
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Sloupno
 Chlum
 akvadukt na Židově
 Skřivany
 kaple sv. Anny
 Neděliště
 krematorium
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Nemošice
 evangelický kostel
 Zdechovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dobřenice
503 25 Dobřenice č. p. 31
Tel: 604 186 200
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13587
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama