Barokní kostel sv. Klimenta nahradil r. 1740 starou gotickou, částečně dřevěnou stavbu asi ze 13. stol. Má bohatou štukovou výzdobu klenby a hodnotné rokokové vybavení vesměs z doby stavby. Hřbitov kolem farního kostela zrušen, zachována hrobka Löwensteinů z r. 1936 s podzemní kryptou.
Hlavní obrázek místa
Dobřenice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Dobřenice je prvně zmiňována r. 1339, který je někdy označován i za rok jejího založení rytířem Zdeňkem Bohůňkem z Dobřenic. V současnosti leží v jihozápadním výběžku okresu Hradec Králové. Severojižním směrem jí prochází silnice II/323 v úseku mezi Nechanicemi a Rohovládovou Bělou. Severním okrajem zástavby prochází také železniční trať 020 z Prahy do Hradce Králové, na níž je zřízeno i nádraží Dobřenice. Jeho podstatná část však již stojí na katastrálním území sousední obce Syrovátka. Dobřenice dnes mají asi 600 obyvatel a jejich historické centrum tvořila původně rodová tvrz Dobřenských z Dobřenic, později přestavěná na zámek (viz samostatné heslo). V blízkosti zámku, nyní přímo u průjezdní silnice stojí kostel sv. Klimenta.
26.8. 2017
historie

Dobřenický kostel sv. Klimenta již svým patrociniem naznačuje svou starobylost. Původní gotická stavba pocházela patrně již z 13. stol., byla však zbourána r. 1739. Při tomto bourání byla nalezena autentika, dokládají existenci kostela již r. 1336. Na jeho místě byl postaven r. 1740 J. Neuerem z Prahy nový barokní kostel. Je to jednolodní obdélná stavba s hranolovou věží nad pravoúhlým presbytářem, po jehož stranách se nacházejí oratoř a sakristie. Západní průčelí vrcholí štítem s volutami po stranách. Ve štítě se nachází nika se sochou sv. Klimenta z doby po r. 1740. Presbytář je uvnitř zakončen výklenkem zaklenutým elipsovitou kupolí. Triumfální oblouk je stlačený a loď uzavřena valenou klenbou se štukovým zrcadlem a s lunetami. Klenba kostela je pokryta bohatou štukovou dekorací. Hlavní oltář je rokokový z doby kolem r. 1740 a jako celek znázorňuje zázrak sv. Klimenta. Uprostřed má obraz patrně od Ignáce Raaba a po stranách…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977), 27.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dobřenice

Místa v okolí

 Dobřenice
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 fara
 Kratonohy
 Kasalice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Libčany
 Libčany
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Babice
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 Radíkovice
 Žáravice
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 Kosice
 Hrádek u Nechanic
 Libišany
 radnice
 Přestavlky
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klamoš
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Přím
 Libeň
 Mlékosrby
 kostel Všech svatých
 Blatník
 Luková
 Semínský akvadukt
 Krchleby
 Valy u Přelouče
 Chlumec nad Cidlinou
 loretánská kaple
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Semín
 Lepějovice
 zvonice
 Karlova Koruna
 Ráby
 sbor kněze Ambrože
 Kunětická Hora
 Ráby
 jez Hučák
 Staré Čívice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 radnice
 Husův sbor
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Čívice
 Hradec Králové
 Štěpánov
 kostel sv. Kříže
 Pardubice
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Sloupno
 Chlum
 akvadukt na Židově
 kaple sv. Anny
 Skřivany
 Neděliště
 krematorium
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 evangelický kostel
 Nemošice
 Zdechovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Dobřenice
503 25 Dobřenice č. p. 31
Tel: 604 186 200
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13587
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama