Bývalý slavný cínový důl Mauritius, v němž se těžilo od r. 1545 do r. 1944, se nachází nad Hřebečnou. Od r. 2014 je od května do září částečně zpřístupněn. Ve štole Kryštof jsou umístěny informační tabule, jedné prohlídky se může zúčastnit nejvýše 12 osob. Nutná předchozí rezervace.
Hlavní obrázek místa
Důl Mauritius-štola Kryštof
© montanregion 07/2017
Horská osada Hřebečná (něm. Hengstererben) leží asi 3 km severně od města Abertamy, jehož je místní částí. Žije tu asi 50 obyvatel a osada je doložena od r. 1720, i když již dříve se v těchto místech doloval především cín. Od r. 2014 je tu veřejnosti zpřístupněn středověký důl Mauritius (přesněji Sv. Mauritius).
2.10. 2021
popis

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila cínová ruda s přestávkami po celá čtyři století od r. 1545 do r. 1944, se nachází nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor. V obslužném domku prohlídkové štoly Kryštof vám budou zapůjčeny helmy, svítilny, holínky a pláště. Z obslužného domku vede schodiště na úroveň štoly Kryštof (12 výškových metrů). Prohlídka v samotné štole trvá zhruba 1 hodinu, trasa má délku kolem 400 m a vede převážně po rovné počvě (pochozí podlaze štoly). Během prohlídky je možné vidět samotnou štolu i navazující dobývky a na konci velkou dobývací komoru. Ve štole jsou umístěny informační tabule a figuríny horníků v dobovém oblečení. Jedné prohlídky se může zúčastnit nejvýše 12 osob. Podzemní prostory bývalého dolu Mauritius jsou biotopem několika druhů netopýrů, především netopýra velkého a netopýra černého. Štola Kryštof je jednou z nejstarších štol dolu Mauritius. Začátek její…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.10. 2021

historie

Důl Mauritius je zaniklý cínový důl u Hřebečné nedaleko Abertam v okrese Karlovy Vary. V provozu byl od 16. století do 40. let 20. století. Od r. 1964 je chráněn jako kulturní památka a v r. 2014 byl zapsán na seznam národních kulturních památek. Od stejného roku je část dolu zpřístupněna veřejnosti. Součástí památkově chráněného areálu dolu je také sousední Červená jáma. V r. 2019 byl region Abertamy-Horní Blatná-Boží Dar zapsán jako součást Hornické krajiny Erzgebirge/Krušnohoří do seznamu památek UNESCO. Ložisko cínové rudy bylo těženo od 16. století soustavou mělkých šachet, které se později staly součástí dolu Mauritius, který se v té době jmenoval podle prvního majitele Behrův důl. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 84 metrů, kde na ni navazovala dědičná štola Blasius, které zajišťovala odvodňování dolu. Na povrchu na šachtu navazovaly drtírny rudy, cínová a arsenová huť, kovárna a další provozy. Do počátku 17. století se v dole…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.10. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hřebečná

Místa v okolí

 Plešivec
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 kamenný viadukt
 štola Johannes
 Freudenstein
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 mincovna
 nová radnice
 Jáchymov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Boží vyhlídka
 Tisovský vrch
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Nejdek
 Klínovec
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Rudá věž smrti
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Květnová
 Květnová
 Hájek
 Mořičov
 Hauenštejn
 vápenka
 Dalovice
 Radošov
 Velichov
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 Lázně Kyselka
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 Bučina
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 14580
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama