Bývalý slavný cínový důl Mauritius, v němž se těžilo od r. 1545 do r. 1944, se nachází nad Hřebečnou. Od r. 2014 je od května do září částečně zpřístupněn. Ve štole Kryštof jsou umístěny informační tabule, jedné prohlídky se může zúčastnit nejvýše 12 osob. Nutná předchozí rezervace.
Hlavní obrázek místa
Důl Mauritius-štola Kryštof
© montanregion 07/2017
Horská osada Hřebečná (něm. Hengstererben) leží asi 3 km severně od města Abertamy, jehož je místní částí. Žije tu asi 50 obyvatel a osada je doložena od r. 1720, i když již dříve se v těchto místech doloval především cín. Od r. 2014 je tu veřejnosti zpřístupněn středověký důl Mauritius (přesněji Sv. Mauritius).
2.10. 2021
popis

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila cínová ruda s přestávkami po celá čtyři století od r. 1545 do r. 1944, se nachází nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor. V obslužném domku prohlídkové štoly Kryštof vám budou zapůjčeny helmy, svítilny, holínky a pláště. Z obslužného domku vede schodiště na úroveň štoly Kryštof (12 výškových metrů). Prohlídka v samotné štole trvá zhruba 1 hodinu, trasa má délku kolem 400 m a vede převážně po rovné počvě (pochozí podlaze štoly). Během prohlídky je možné vidět samotnou štolu i navazující dobývky a na konci velkou dobývací komoru. Ve štole jsou umístěny informační tabule a figuríny horníků v dobovém oblečení. Jedné prohlídky se může zúčastnit nejvýše 12 osob. Podzemní prostory bývalého dolu Mauritius jsou biotopem několika druhů netopýrů, především netopýra velkého a netopýra černého. Štola Kryštof je jednou z nejstarších štol dolu Mauritius. Začátek její…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.10. 2021

historie

Důl Mauritius je zaniklý cínový důl u Hřebečné nedaleko Abertam v okrese Karlovy Vary. V provozu byl od 16. století do 40. let 20. století. Od r. 1964 je chráněn jako kulturní památka a v r. 2014 byl zapsán na seznam národních kulturních památek. Od stejného roku je část dolu zpřístupněna veřejnosti. Součástí památkově chráněného areálu dolu je také sousední Červená jáma. V r. 2019 byl region Abertamy-Horní Blatná-Boží Dar zapsán jako součást Hornické krajiny Erzgebirge/Krušnohoří do seznamu památek UNESCO. Ložisko cínové rudy bylo těženo od 16. století soustavou mělkých šachet, které se později staly součástí dolu Mauritius, který se v té době jmenoval podle prvního majitele Behrův důl. Šachta dolu postupně dosáhla hloubky 84 metrů, kde na ni navazovala dědičná štola Blasius, které zajišťovala odvodňování dolu. Na povrchu na šachtu navazovaly drtírny rudy, cínová a arsenová huť, kovárna a další provozy. Do počátku 17. století se v dole…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.10. 2021

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hřebečná

Místa v okolí

 Plešivec
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 kamenný viadukt
 štola Johannes
 boží muka
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 nová radnice
 mincovna
 evangelický kostel
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Boží vyhlídka
 Tisovský vrch
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Novohamerský viadukt
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Nejdek
 Klínovec
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Rudá věž smrti
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Květnová
 Květnová
 Hájek
 Mořičov
 Hauenštejn
 vápenka
 Dalovice
 Radošov
 Velichov
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 Lázně Kyselka
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 Bučina
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 14580
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama