Nepatrné pozůstatky tvrzí, které stávaly ve dvou částech zaniklé obce Korce. Písemně jedna z tvrzí zmíněna r. 1415, kdy ji Aleš z Korec prodává Matěji Jásovi ze Studeňan a Alšovi z Černěvsi. Dnes pouze málo zřetelná tvrziště u Žehuňského rybníka.
Hlavní obrázek místa
tvrziště od jihu
© Milan Caha 05/2009
Ves Korce (která měla dvě části – Korce Velké a Malé) se poprvé připomíná v roce 1266 jako majetek Čeňka z Korců, v roce 1295 pak Beneše z Korců a v roce 1359 Jana z Korců. Tvrz byla v obou částech obce, v písemných pramenech je však uvedena pouze jednou, a to v roce 1415, kdy ji Aleš z Korec prodává Matěji Jásovi ze Studeňan a Alšovi z Černěvsi. Ze zápisu není jasné, o kterou ze dvou místních tvrzí se jednalo. V roce 1492 zatopila většinu obce voda Žehuňského rybníka. Další osudy ani jedné z tvrzí nejsou doloženy. Ves sama zanikla zřejmě za třicetileté války, v roce 1654 je uváděn jako dvůr a pustá ves s 5 chalupami. Z obou tvrzí se dochovala málo zřetelná tvrziště – to které je blíže panskému dvoru je kruhové, ukryté v rákosí. Má průměr 10 metrů a je obklopeno dobře patrným příkopem. Zkoumáno bylo v roce 1953 A. Hejnou. Druhé tvrziště o průměru 30 metrů leží cca 600 m západně. Zachoval se náznak příkopu a centrální opuková kra, svědčící o přítomnosti zděné stavby.
Milan Caha (zdroj: Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989), 16.10. 2009
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB),

Místa v okolí

 panský dvůr
 Choťovice
 kostel sv. Prokopa
 Stará Báň
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Hradišťko
 Mastnice
 Bolice
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Karlova Koruna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 loretánská kaple
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Býchory
 Býchory
 Kolo
 Týnec nad Labem
 radnice
 Luková
 Klamoš
 evangelický kostel
 Kojice
 kostel sv. Vojtěcha
 Konárovice
 evangelický kostel
 Mlékosrby
 Libice nad Cidlinou
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Hlušice
 Kosice
 pomník Janu Malátovi
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Nový Bydžov
 Oldříš
 synagoga
 Dymokury
 Předhradí
 sušárna čekanky
 kostel sv. Ondřeje
 Semín
 kostel Všech svatých
 Barchůvek
 Práchovna
 Podskalský mlýn
 starý most
 radnice
 dům č. p. 46
 Kolín
 mariánský sloup
 Sloupno
 Libeň
 Regionální muzeum
 synagoga
 Semínský akvadukt
 Zdechovice
 Husův sbor a pomník
 Vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Skřivany
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Kuncberk
 Radovesnice
Základní informace místa
ID místa: 8404
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama