Středověké tvrziště u rybníka ve vsi Dolní Kněžeklady. Tvrz pocházela z 2. třetiny 14. století a zanikla v průběhu 15. století. Z tvrze se zachovaly terénní pozůstatky, které jsou volně přístupné. Na místě tvrziště stojí nyní kaplička.
Hlavní obrázek místa
pohled na tvrziště od severovýchodu
© Jaroslav Špiroch, 07/2017
Malá ves Dolní Kněžeklady asi s 30 obyvateli je prvně písemně zmíněna r. 1318. Nyní je místní částí obce Horní Kněžeklady. Zajímavé však je, že obě tyto části leží v katastrálním území Štipoklasy, které tvoří třetí místní část. Dolní Kněžeklady se nacházejí jihovýchodně od Týna nad Vltavou a asi 2 km jihozápadně od Žimutic na silnici II/147. Neprocházejí tudy žádné turisticky značené trasy.
1.10. 2017
popis

O opevněné tvrzi se ve středověkých písemných pramenech výslovně nehovoří, pouze o poplužním dvoře. Přesto jsou dochované relikty svědectvím její dávné existence. Pozůstatky dosud najdeme v jižní části vsi. Tvrziště je nápadné skupinou vzrostlých listnatých stromů a také tím, že na něm stojí kaplička Ta je novodobá z r. 1939; válečné události jí nedovolily vysvěcení a tak neměla patrona. V pozdějších materiálech je označována jako kaple Panny Marie (viz např. wikipedie). Jádro tvrziště tvoří nízká obdélná vyvýšenina; zatímco na severovýchodě vystupuje nad dno příkopu až o 2,5 m, na jihu a na jihozápadě se rozdíl s okolním terénem téměř ztrácí. Na celém povrchu tvrziště se nezachovaly žádné stopy někdejší zástavby ani vnitřního členění. Tvrz byla původně od severu chráněna rybníčkem a na zbývajících stranách vodním příkopem. Rybníček existuje dosud, mělký zamokřený příkop na východní straně a na jižní straně jen jako málo patrná…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 3.10. 2014

historie

Osídlení v oblasti Kněžeklad existovalo již v raném 13. století, jak tomu nasvědčují nálezy keramiky. Od středověku bývala ves rozdělena mezi několik vrchností; zatímco jedna část náležela k vltavotýnskému panství, druhá se již r. 1318 nacházela v rukou žimutických vladyků, kteří sídlili na tamější tvrzi. Přesto si někteří příslušníci rodu založili v Kněžekladech nevelké opevněné sídlo. Vzniklo nejpozději ve druhé třetině 14. století, protože r. 1365 je v písemných pramenech připomínán Bohuslav z Kněžeklad. Tvrz neměla dlouhého trvání; jako poslední majitel spojil s kněžekladským sídlem závěr života Držkraj, který je spojen s predikátem z Kněžeklad od r. 1407 a který zde také zemřel v r. 1412. Kněžeklady pak připadly kraselovským vladykům, kteří sídlili na Žimuticích. Zdejší drobné šlechtické sídlo tak zaniklo.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 3.10. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dolní Kněžeklady

Místa v okolí

 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Branovice
 Branovice
 Hněvkovice
 Bzí
 Litoradlice
 sousoší Kalvarie
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Stará pošta
 dům U Zlaté lodi
 děkanství
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Štěpána
 železný most
 Lannův kříž
 boží muka
 Březnice
 Semenec
 boží muka
 Dolní Bukovsko
 Radonice
 Býšov
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Jiří
 Zálší
 kaple sv. Rozálie
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Karlův hrádek
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 Újezdec
 Švamberk
 Černice
 Libív
 boží muka
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Hradec u Dobřejovic
 Baba
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Radětice u Bechyně
 Dražíč
 Vysoký Kamýk
 boží muka
 hřbitov
 Horusický rybník
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Údraž
 Provod, Prochod
 Svákov
 Kubatův pomník
 barokní kamenný most
 Želeč
 Chřešťovice
 Sedlec
Základní informace místa
ID místa: 11889
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama