Středověké tvrziště u rybníka ve vsi Dolní Kněžeklady. Tvrz pocházela z 2. třetiny 14. století a zanikla v průběhu 15. století. Z tvrze se zachovaly terénní pozůstatky, které jsou volně přístupné. Na místě tvrziště stojí nyní novobarokní kaple Panny Marie. Památkově chráněné.
Hlavní obrázek místa
pohled na tvrziště od severovýchodu
© Jaroslav Špiroch, 07/2017
Malá ves Dolní Kněžeklady asi s 30 obyvateli je prvně písemně zmíněna r. 1318. Nyní je místní částí obce Horní Kněžeklady. Zajímavé však je, že obě tyto části leží v katastrálním území Štipoklasy, které tvoří třetí místní část. Dolní Kněžeklady se nacházejí jihovýchodně od Týna nad Vltavou a asi 2 km jihozápadně od Žimutic na silnici II/147. Neprocházejí tudy žádné turisticky značené trasy.
1.10. 2017
turistické

Dolní Kněžeklady jsou malá vesnice, část obce Horní Kněžeklady ( 1 km na severovýchod od ní) v okrese České Budějovice. První písemná zmínka je z roku 1318. Nejstarší historie je spojena se zdejší tvrzí, na jejímž místě stojí nynější kaple Panny Marie. Vesnice má autobusové spojení a kolem ní prochází cyklistická stezka č. 1133.

Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 12.12. 2021

popis

O opevněné tvrzi se ve středověkých písemných pramenech výslovně nehovoří, pouze o poplužním dvoře. Přesto jsou dochované relikty svědectvím její dávné existence. Pozůstatky dosud najdeme v jižní části vsi. Tvrziště je nápadné skupinou vzrostlých listnatých stromů a také tím, že na něm stojí kaple Ta je novodobá z r. 1933; válečné události jí nedovolily vysvěcení a tak neměla patrona. V pozdějších materiálech je označována jako kaple Panny Marie (viz např. wikipedie). Jádro tvrziště tvoří nízká obdélná vyvýšenina; zatímco na severovýchodě vystupuje nad dno příkopu až o 2,5 m, na jihu a na jihozápadě se rozdíl s okolním terénem téměř ztrácí. Na celém povrchu tvrziště se nezachovaly žádné stopy někdejší zástavby ani vnitřního členění. Tvrz byla původně od severu chráněna rybníčkem a na zbývajících stranách vodním příkopem. Rybníček existuje dosud, mělký zamokřený příkop na východní straně a na jižní straně jen jako málo patrná…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 3.10. 2014

historie

Osídlení v oblasti Kněžeklad existovalo již v raném 13. století, jak tomu nasvědčují nálezy keramiky. Od středověku bývala ves rozdělena mezi několik vrchností; zatímco jedna část náležela k vltavotýnskému panství, druhá se již r. 1318 nacházela v rukou žimutických vladyků, kteří sídlili na tamější tvrzi. Přesto si někteří příslušníci rodu založili v Kněžekladech nevelké opevněné sídlo. Vzniklo nejpozději ve druhé třetině 14. století, protože r. 1365 je v písemných pramenech připomínán Bohuslav z Kněžeklad. Tvrz neměla dlouhého trvání; jako poslední majitel spojil s kněžekladským sídlem závěr života Držkraj, který je spojen s predikátem z Kněžeklad od r. 1407 a který zde také zemřel v r. 1412. Kněžeklady pak připadly kraselovským vladykům, kteří sídlili na Žimuticích. Zdejší drobné šlechtické sídlo tak zaniklo.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 3.10. 2014

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dolní Kněžeklady

Místa v okolí

 návesní kaple
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 boží muka
 Branovice
 Branovice
 Hněvkovice
 boží muka
 Bzí
 kovaný kříž I.
 kříž II.
 Litoradlice
 sousoší Kalvarie
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Štěpána
 železný most
 Lannův kříž
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Březnice
 Hvozdno
 boží muka
 Semenec
 Dolní Bukovsko
 Radonice
 Býšov
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Prokopa
 U Svaté Anny
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Zálší
 kaple sv. Rozálie
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 Karlův hrádek
 kříž
 výklenková kaple
 kaple
 venkovský dům
 kovárna
 návesní kaple
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 městské opevnění
 Šternberská vodárna
 synagoga
 židovský hřbitov
 Švamberk
 Újezdec
 Libív
 Černice
 boží muka
 Dříteň
 výklenková kaplička
 kostel sv. Dismase
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kaple Svaté Rodiny
 Hradec u Dobřejovic
 kaple
 Baba
 kaple
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Radětice u Bechyně
 Dražíč
 kaple
 výklenková kaple
 boží muka
 boží muka
 Vysoký Kamýk
 hřbitov
 boží muka
 Horusický rybník
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Údraž
 výklenková kaple
 kaple
 Provod, Prochod
 Svákov
 Kubatův pomník
 kostel sv. Václava
 barokní kamenný most
 návesní kaple
 Želeč
 Chřešťovice
 Sedlec
Základní informace místa
ID místa: 11889
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama