Plostika českého velikána je umístěna v těsné blízkosti hájovny Sýkoř, pod vrcholem stejnojmenné hory a její součástí jsou i ukázky vynálezů Velkého Mistra, dále naučná stezka na jejímž konci je také další pomník Nohy Járy Cimrmana.
Hlavní obrázek místa
Plostika Járy Cimrmana
Detail "Plostiky" Velkého Mistra
© Michal Kupsa, 12/2004

Plostika Járy Cimrmana

Ideální dostupnost je po naučné stezce z Lomnice, která je značena žlutou turistickou značkou. Vede ale do prudkého kopce a tak pokud ji chcete absolvovat z kopce, tak můžete vyrazit i z blízké obce Osiky, po neznačené asfaltové lesní cestě (z Osik do kopce směrem na západ), kde po dvou kilometrech narazíte na žlutou turistickou značku, která vás dovede až k plostice. Ta zde byla vztyčena na počest vynálezu pětitaktního motoru (sání, komprese, výbuch, výfuk a odpočinek), který byl vynalezen Velkým Mistrem právě na tomto místě. Naučná stezka, související s plostikou má necelých 6km. Začíná u plostiky a končí na náměstí v Lomnici (nebo naopak). Vede krásným terénem s hezkými výhledy do krajiny Svratecké hornatiny. Vedle plostiky je také ukázka vynálezu zábradla, doplněná odborným textem. Stezka má také několik zastavení, tzv. plahočin, kde si můžete odpočinout a přečíst si některou z ukázek tvorby Divadla Járy Cimrmana na naučných tabulích. Město Lomnice ale i vesnice Osiky jsou dobře dostupné autobusovou dopravou (linka 333) a toto místo je ideálním cílem pro hezký jednodenní rodinný výlet nádhernou a velmi klidnou krajinou, kde je kupodivu minimum turistického ruchu.
Michal Kupsa, 5.12. 2006
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Synalov

Místa v okolí

 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 krytý trámový most
 synagoga
 židovská škola
 Černvír
 mariánský sloup
 Lomnice
 radnice
 Babylon u Kozárova
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Pernštejn
 Pernštejn
 vyhlídka Babylon
 Křivoš
 Rychvald
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Skryje
 Rysov
 kostel sv. Martina
 Lysice
 smírčí kámen
 Loučky
 Košíkov
 Porčův mlýn
 Předklášteří
 Čepička
 železniční viadukt
 Újezd u Tišnova
 Louka
 Kunštát
 Müllerův dům
 Drnovice
 dům Peklo
 dům U Jana
 Drnovice
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 štola sv. Trojice
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Klucanina
 Víckov
 Trmačov
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Stanislava
 Zubštejn
 kaple sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Burianova rozhledna
 Crhov
 kaple sv. Anny
 Dvorce
 Újezd u Černé Hory
 Pyšolec
 Voděrady
 Bukov
 Rožná
 Žďárec
 Aueršperk
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 Hradisko
 Vohančice
 Mitrov
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Velký Chlum
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Mitrov
 Deblín
 Lamberg
 rychta se žudrem
 Centrum Eden
 socha zubra
 Templ
 Sebranice
 Horní Rozsíčka
 Heroltice
 Dolní Rožínka
 Milonice
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Milonice
 Čebínka
 Sentice
 boží muka
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Martina
 Strážek
 Křetín
 Domanínek
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Karasín
 vodní dílo Vír I
 kaple sv. Anny
 Svitávka
 Letovice
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Babí lom
Základní informace místa
ID místa: 4812
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama