Novogotická jednolodní stavba z režného zdiva vystavěná dle projektu Jos. Bergera v l. 1892–94 za finančního přispění vratislavského biskupa Georga Koppa. Od r. 1900 sídlo farnosti.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel od východu
© Jan P. Štěpánek 03/2009
Novogotický římskokatolický farní kostel Božského srdce Páně na Masarykově ulici v centru tzv. Nového Bohumína, při Masarykově náměstí. Stavba z režných cihel tvoří dominantu města, které vzniklo takřka na zeleném drnu v blízkosti nádraží Severní dráhy Ferdinandovy a překonalo ve významnosti nedaleký Starý Bohumín. Kostel je přístupný v době mše svaté. Kolem se nachází nevelký parčík.
Jan P. Štěpánek, 4.9. 2009
popis

Kostel tvoří jednolodní stavba v novogotickém slohu z neomítaných režných cihel. – ztv. Backstein gotika. Objekt zakončuje ustoupený polygonální presbytář. Po stranách se k závěru lodě přimykají vystupující drobné polygonální kaple. Vstupní partii tvoří vystupující vysoká věž, zakončená ustupujícím oktogonálním zvonovým patrem se štíhlou jehlancovou střechou.

Jan P. Štěpánek, 4.9. 2009

historie

První pokusy o výstavbu katolického kostela blízko tehdy pruského bohumínského nádraží a nově se rodícího tzv. Nového Bohumína se datují do r. 1877. Až roku 1889 však návrh na jeho realizaci posvětilo obecní zastupitelstvo. Projektem nového kostela byl pověřen místní stavitel Josef Berger. V roce 1892 byl projekt předložen ke schválení vratislavskému biskupovi knížeti Georgovi Koppovi. Ten měl k projektu výhrady a tak jej nechal mírně pozměnit svým dvorním architektem Richardem Völkelem. Sám vratislavský biskup věnoval na stavbu kostela částku pokrývající takřka dvě třetiny veškerých nákladů. Zbytek byl pokryt z darů a sbírek věřících. Parcelu na stavbu kostela bezplatně poskytl hrabě Jindřich Larisch-Mönnich. Slavnostní svěcení základního kamene se uskutečnilo 12. září 1892. Stavební práce probíhaly velmi pomalu a tak se posvěcení stavby konalo až 27. září 1894 bez účasti biskupa. Vratislavský biskup Georg Kopp posvětil kostel až 7. července…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 4.9. 2009

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Bohumín-Nový Bohumín

Místa v okolí

 vodárenská věž
 Bohumín
 Chałupki
 strážní věž
 dvůr Paseky
 kaple sv. Kříže
 Rychvald
 kostel sv. Anny
 větrný důl Vrbice
 Dolní Lutyně
 Důl Heřmanice
 Annin dvůr
 Manor house
 Lovecký zámeček
 štola Hubert
 Šilheřovice
 důl Michal
 ZOO Ostrava
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Landek
 jáma Josef
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Tereza
 vodárna na Hladnově
 Důl Petr Bezruč
 halda Ema
 štola Štolní
 kaple sv. Barbory
 důl Michálka
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 Orlová
 nová radnice
 kaple na Zámostí
 důl Neumann
 důl Josef
 Sýkorův most
 radnice
 důl Trojice
 vila Felixe Neumanna
 Důl Jindřich
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Polský dům
 Rovninské balvany
 hotel Imperial
 Palác Elektra
 Dům umění
 Německý dům
 Areál MINIUNI
 Městská jatka
 Závada
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 důl Šalamoun
 Doubrava
 Kunčičky
 důl Alexandr
 kaple sv. Barbory
 Vítkovice
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Pavla
 městské hradby
 Hošťálkovice
 Hlučín
 Dolní Suchá
 Karviná - Doly
 poutní kříž
 Bartovice
 socha sv. Floriána
 fara
 školní budova
 Šenov
 Prostřední Suchá
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Třebovice
 Husův sbor
 Solca
 Zábřeh
 Jubilejní kolonie
 Prstná
 pomník T. G. Masaryka
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Horní Suchá
 vodárenská věž
 Pomník sv. Václava
 dvůr se stodolou
 Janečkův mlýn
 Závada
 kaple sv. Anny
 kostel Krista Krále
 Svinov
 Závada
 kostel sv. Kateřiny
 Ráj
 Stonava
 kostel sv. Ducha
 Kotulova dřevěnka
 Poruba
 Stonava
 Životice
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
Základní informace místa
ID místa: 7490
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama