Roubený kostel Všech Svatých v jihopolské obci Łaziska založen ve 2. pol. 15. stol. Čtvercovou loď doplňuje mírně ustoupené kněžiště s polygonálním presbytářem a štenýřová věž v čele. V interiéru zajímavé renesanční polychromie z 16. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel Všech Svatých
© Jan P. Štěpánek 04/2022
Cenný dřevěný renesanční kostel Všech Svatých tvoří nejvýznačnější architektonicko-historickou památku jihopolské obce Łaziska, jež leží na pravém břehu hraniční řeky Olše, jen 9 km severovýchodně od města Bohumína a 12 km severozápadně od okresního města Karviné. Samotná ves se nachází v poklidné krajině na samotné česko-polské hranici a může se stát, stejně jako kostel, cílem přijemných cyklotoulek. Kostel Všech Svatých je typickým představitelem slezské barokní roubené sakrální architektury. Velmi podobný cenný roubený kostel, takřka dvojče, zasvěcený však Nanebevstoupení Páně, se nachází v nedalekých Dolních Marklovicích, na českém území.
Jan P. Štěpánek, 24.4. 2022
historie

Kostel Všech svatých je tvořen jednolodní srubovou stavbou na půdorysu čtverce s mírně ustoupeným navazujícím obdélným kněžištěm s polygonálním závěrem. První písemná zmínka o kostele v Łaziskách se nachází ve vizitačních protokolech z let 1652 a 1679. Údajná starší informace o založení kostela v roce 1579 vycházela z nápisu na trámu při jižním vstupu do kostela. Ten zněl: Tomasz Andreas Hlop s Pisarzowic 1579 (v překladu Tomasz Andreas sedlák z Pisarzowic). Toto období jako dobu výstavby kostela podpořil i nález polychromie s datem 1560. Podrobná analýza odebraných dřevěných vzorků prahových dubových trámů kněžiště a jedlových trámů kostelní lodi však určila, že tyto dřevěné prvky byly pokáceny již v letech 1466-1467 a posunula tak dobu založení kostela do 2. poloviny 15. století. Dále bylo určeno, že starší štenýřová věž kostela pochází původně nejpozději z roku 1507. Kolem roku 1748 byla přestavěna…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Wikipedia, 24.4. 2022

Polsko, śląskie,

Místa v okolí

 Dolní Lutyně
 Závada
 vodárenská věž
 Prstná
 Doubrava
 Bohumín
 Chałupki
 Pomník sv. Václava
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kříže
 Dolní Marklovice
 Orlová
 strážní věž
 Dolní Marklovice
 dvůr Paseky
 vodárenská věž
 Rychvald
 kaple sv. Barbory
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Karviná - Doly
 Janečkův mlýn
 Solca
 větrný důl Vrbice
 Ráj
 Manor house
 kaple sv. Anny
 Důl Heřmanice
 Lovecký zámeček
 důl Michal
 Šilheřovice
 Annin dvůr
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 ZOO Ostrava
 štola Hubert
 halda Ema
 Stonava
 důl Michálka
 Dolní Suchá
 Důl Petr Bezruč
 vodárna na Hladnově
 důl Ema a Lucie
 Prostřední Suchá
 Landek
 důl Prokop
 důl Neumann
 štola Vilemína
 jáma Josef
 Horní Suchá
 štola Štolní
 štola Nový
 štola Tereza
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 radnice
 nová radnice
 kaple sv. Barbory
 důl Trojice
 Sýkorův most
 Radvanice
 Stonava
 Radvanický pivovar
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 vila Felixe Neumanna
 Důl Jindřich
 vila dr. Julia Eisnera
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 socha sv. Floriána
 Rovninské balvany
 Slezskoostravský hrad
 hotel Imperial
 Polský dům
 Německý dům
 Areál MINIUNI
 Palác Elektra
 Dům umění
 Městská jatka
 důl Šalamoun
 Kunčičky
 důl Alexandr
 Vítkovice
 radnice
 kostel sv. Pavla
Základní informace místa
ID místa: 16352
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama