Novorenes. vila vybudována pro dlouholetého a zasloužilého starostu města Zikmunda Kozelku r. 1894 podle plánů arch. Jana Vejrycha. Chátrající stavba je nyní v majetku města a slouží jako sídlo soukromých firem. Navržena na památkovou ochranu.
Hlavní obrázek místa
Kozelkova vila
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Kozelkova vila v Komenského ulici byla ve své době nejhonosnějším soukromým domem v Chlumci nad Cidlinou a i dnes, byť ve značně dezolátním stavu, patří k působivým siluetám vilové čtvrti severně od centra města. Jejím stavebníkem byl Zikmund Kozelka (1857-1914), původně státní úředník a poté dlouholetý starosta města (1897-1913). V době svého působení se zasloužil o rozvoj Chlumce v mnoha oblastech, v pozdějších letech mu ale téměř všichni občané vyčítali přílišné utrácení obecních financí. Po záchvatu mrtvice v roce 1913 rezignoval na post starosty a zneuznaný se odstěhoval do Jičína, kde krátce poté zemřel. Kozelkův nadčasový význam však Chlumec ocenil již krátce po jeho odchodu. V roce 1885 se Zikmund Kozelka oženil s Františkou Hánovou, bohatou vdovou po továrníku Floriánu Hánovi. Sňatkem získal domy č. p. 34 a 124 v Komenského ulici a jejich zbořením získal prostor pro stavbu nové vily, která má…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Chlumec nad Cidlinou a webových verzí Chlumeckých listů 6/2007, 8/2011, 15.8. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Luková
 Klamoš
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kosice
 Chudeřická kyselka
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 panský dvůr
 Korce
 kostel sv. Havla
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Barchov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 Libeň
 radnice
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Sloupno
 Semín
 Stará Báň
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Gotharda
 kostnice
 fara
 Hlušice
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Martina
 Skřivany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 evangelický kostel
 Kolo
 Kojice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 Rohoznice
 židovský hřbitov
 Mastnice
 Týnec nad Labem
 Bolice
 Kunčice
 radnice
 evangelický kostel
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 židovský hřbitov
 Sekeřice
 Nechanice
 Sekeřice
 Býchory
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 Býchory
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Konárovice
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12421
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama