Novorenes. vila vybudována pro dlouholetého a zasloužilého starostu města Zikmunda Kozelku r. 1894 podle plánů arch. Jana Vejrycha. Chátrající stavba je nyní v majetku města a slouží jako sídlo soukromých firem. Navržena na památkovou ochranu.
Hlavní obrázek místa
Kozelkova vila
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Kozelkova vila v Komenského ulici byla ve své době nejhonosnějším soukromým domem v Chlumci nad Cidlinou a i dnes, byť ve značně dezolátním stavu, patří k působivým siluetám vilové čtvrti severně od centra města. Jejím stavebníkem byl Zikmund Kozelka (1857-1914), původně státní úředník a poté dlouholetý starosta města (1897-1913). V době svého působení se zasloužil o rozvoj Chlumce v mnoha oblastech, v pozdějších letech mu ale téměř všichni občané vyčítali přílišné utrácení obecních financí. Po záchvatu mrtvice v roce 1913 rezignoval na post starosty a zneuznaný se odstěhoval do Jičína, kde krátce poté zemřel. Kozelkův nadčasový význam však Chlumec ocenil již krátce po jeho odchodu. V roce 1885 se Zikmund Kozelka oženil s Františkou Hánovou, bohatou vdovou po továrníku Floriánu Hánovi. Sňatkem získal domy č. p. 34 a 124 v Komenského ulici a jejich zbořením získal prostor pro stavbu nové vily, která má…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Chlumec nad Cidlinou a webových verzí Chlumeckých listů 6/2007, 8/2011, 15.8. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Luková
 Klamoš
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kosice
 Chudeřická kyselka
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 panský dvůr
 kostel sv. Havla
 Korce
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Barchov
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Libeň
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 Kasalice
 kostel sv. Kříže
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 Semínský akvadukt
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 kostel sv. Martina
 rozhledna Pod Strání
 Hlušice
 rybník Svatá Anna
 Skřivany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dobřenice
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Kolo
 evangelický kostel
 Rohoznice
 Kojice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Mastnice
 Bolice
 Týnec nad Labem
 Kunčice
 evangelický kostel
 radnice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 Býchory
 Býchory
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12421
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama