Novorenes. vila vybudována pro dlouholetého a zasloužilého starostu města Zikmunda Kozelku r. 1894 podle plánů arch. Jana Vejrycha. Chátrající stavba je nyní v majetku města a slouží jako sídlo soukromých firem. Navržena na památkovou ochranu.
Hlavní obrázek místa
Kozelkova vila
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Kozelkova vila v Komenského ulici byla ve své době nejhonosnějším soukromým domem v Chlumci nad Cidlinou a i dnes, byť ve značně dezolátním stavu, patří k působivým siluetám vilové čtvrti severně od centra města. Jejím stavebníkem byl Zikmund Kozelka (1857-1914), původně státní úředník a poté dlouholetý starosta města (1897-1913). V době svého působení se zasloužil o rozvoj Chlumce v mnoha oblastech, v pozdějších letech mu ale téměř všichni občané vyčítali přílišné utrácení obecních financí. Po záchvatu mrtvice v roce 1913 rezignoval na post starosty a zneuznaný se odstěhoval do Jičína, kde krátce poté zemřel. Kozelkův nadčasový význam však Chlumec ocenil již krátce po jeho odchodu. V roce 1885 se Zikmund Kozelka oženil s Františkou Hánovou, bohatou vdovou po továrníku Floriánu Hánovi. Sňatkem získal domy č. p. 34 a 124 v Komenského ulici a jejich zbořením získal prostor pro stavbu nové vily, která má…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Chlumec nad Cidlinou a webových verzí Chlumeckých listů 6/2007, 8/2011, 15.8. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Luková
 Klamoš
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 panský dvůr
 kostel sv. Havla
 Korce
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Barchov
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 radnice
 Libeň
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 Kasalice
 kostel sv. Kříže
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 Semínský akvadukt
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 Hlušice
 kostel sv. Martina
 rozhledna Pod Strání
 Skřivany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dobřenice
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Kolo
 Rohoznice
 Kojice
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Mastnice
 Bolice
 Týnec nad Labem
 Kunčice
 radnice
 evangelický kostel
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 Býchory
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12421
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama