Novorenes. vila vybudována pro dlouholetého a zasloužilého starostu města Zikmunda Kozelku r. 1894 podle plánů arch. Jana Vejrycha. Chátrající stavba je nyní v majetku města a slouží jako sídlo soukromých firem. Navržena na památkovou ochranu.
Hlavní obrázek místa
Kozelkova vila
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Kozelkova vila v Komenského ulici byla ve své době nejhonosnějším soukromým domem v Chlumci nad Cidlinou a i dnes, byť ve značně dezolátním stavu, patří k působivým siluetám vilové čtvrti severně od centra města. Jejím stavebníkem byl Zikmund Kozelka (1857-1914), původně státní úředník a poté dlouholetý starosta města (1897-1913). V době svého působení se zasloužil o rozvoj Chlumce v mnoha oblastech, v pozdějších letech mu ale téměř všichni občané vyčítali přílišné utrácení obecních financí. Po záchvatu mrtvice v roce 1913 rezignoval na post starosty a zneuznaný se odstěhoval do Jičína, kde krátce poté zemřel. Kozelkův nadčasový význam však Chlumec ocenil již krátce po jeho odchodu. V roce 1885 se Zikmund Kozelka oženil s Františkou Hánovou, bohatou vdovou po továrníku Floriánu Hánovi. Sňatkem získal domy č. p. 34 a 124 v Komenského ulici a jejich zbořením získal prostor pro stavbu nové vily, která má…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Chlumec nad Cidlinou a webových verzí Chlumeckých listů 6/2007, 8/2011, 15.8. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Luková
 Klamoš
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 panský dvůr
 kostel sv. Havla
 Korce
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Barchov
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Libeň
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 Kasalice
 kostel sv. Kříže
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 Semínský akvadukt
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 kostel sv. Martina
 rozhledna Pod Strání
 Hlušice
 Skřivany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dobřenice
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Kolo
 evangelický kostel
 Rohoznice
 Kojice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Mastnice
 Bolice
 Týnec nad Labem
 Kunčice
 evangelický kostel
 radnice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 Býchory
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12421
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama