Raně barokní sloup, postavený roku 1685 jako poděkování za odvrácení morové epidemie (1680) a k uctění císaře Leopolda I. a ostrovské vrchnosti Julia Františka vévody Sasko-Lauenburského. Vysoký válcový sloup na hranolovém podstavci, obklopeném schodištěm a balustrádou nese dnes kopii původní sochy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Raně barokní sloup, postavený roku 1685 jako poděkování za odvrácení morové epidemie (1680) a k uctění císaře Leopolda I. a ostrovské vrchnosti Julia Františka vévody Sasko-Lauenburského v západní části Starého náměstí. Vysoký válcový sloup na hranolovém podstavci, obklopeném schodištěm a balustrádou nese dnes kopii původní sochy Panny Marie. Na podstavci se dochovaly latinské nápisy, popisující důvody postavení sloupu. Originál mariánské sochy byl umístěn v bývalém klášterním kostele Zvěstování Panně Marii.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/ostrov-sloup-se-sochou-panny-marie-madona/, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 radnice
 Ostrov
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 Radošov
 Velichov
 Lázně Kyselka
 městský hřbitov
 Dalovice
 Dalovice
 kaple sv. Anny
 Bučina
 evangelický kostel
 Dalovice
 Horní hrad
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Himlštejn
 Plešivec
 Goethova vyhlídka
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Karlovy Vary
 kostel sv. Kříže
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Urbana
 Klínovec
 Jižní prameny
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Boží vyhlídka
 Andělská Hora
 Doubí
 Jírov
 Stružná
 vápenka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Perštejn
 Tisovský vrch
 Svatošské skály
 Blatenský vrch
 Bražec
 Klejnštejn
 Blatenský příkop
 kostel sv. Terezie
 Jeskynní vyhlídka
 železárna
 Šumburk
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 trojiční sloup
 radnice
 silniční most
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 9912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama