Raně barokní sloup, postavený roku 1685 jako poděkování za odvrácení morové epidemie (1680) a k uctění císaře Leopolda I. a ostrovské vrchnosti Julia Františka vévody Sasko-Lauenburského. Vysoký válcový sloup na hranolovém podstavci, obklopeném schodištěm a balustrádou nese dnes kopii původní sochy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Raně barokní sloup, postavený roku 1685 jako poděkování za odvrácení morové epidemie (1680) a k uctění císaře Leopolda I. a ostrovské vrchnosti Julia Františka vévody Sasko-Lauenburského v západní části Starého náměstí. Vysoký válcový sloup na hranolovém podstavci, obklopeném schodištěm a balustrádou nese dnes kopii původní sochy Panny Marie. Na podstavci se dochovaly latinské nápisy, popisující důvody postavení sloupu. Originál mariánské sochy byl umístěn v bývalém klášterním kostele Zvěstování Panně Marii.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/ostrov-sloup-se-sochou-panny-marie-madona/, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 radnice
 Ostrov
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 kaple v býv. Popově
 Květnová
 Radošov
 Velichov
 kaple sv. Barbory
 městský hřbitov
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Dalovice
 kaple sv. Anny
 Jáchymov
 evangelický kostel
 Bučina
 Dalovice
 Hauenštejn
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Sedlec
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Himlštejn
 Plešivec
 Goethova vyhlídka
 Nebesa
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Kříže
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Klínovec
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Boží vyhlídka
 Andělská Hora
 kostel sv. Anny
 důl Mauritius
 kostel sv. Linharta
 Doubí
 kamenný viadukt
 Jírov
 Stružná
 vápenka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 štola Johannes
 Tisovský vrch
 Perštejn
 Nejdek
 Svatošské skály
 kostel sv. Vavřince
 Vlčí jámy
 Bražec
 Blatenský vrch
 Klejnštejn
 Blatenský příkop
 kostel sv. Terezie
 Jeskynní vyhlídka
 železárna
 Šumburk
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
Základní informace místa
ID místa: 9912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama