Chátrající zámek v sousedství bývalého JZD v centru vsi. V místě byla od 15. století tvrz, která zpustla v 16. a opět v 17. století. V 18. století zde vzniká pozdně barokní zámek. Dnes část zámku není obývána a chátrá.
Hlavní obrázek místa
Čelo zámku
© Petr Nožička 04/2010
Ves Kunčice je poprvé zmiňována v roce 1382. Zámku předcházela tvrz z 15. století, která byla chráněna vodou z řeky Bystřice. Už v roce 1407 je zde zmiňován Olfart z Kunčic. V roce 1412 Jiří Haléř z Hrádku, v roce 1418 Jan ze Kbela a v roce 1462 pravděpodobně jiný Jan ze Kbela a Kunčic. V roce 1482 se stává pánem vsi Václav Sádovský ze Sloupna a v roce 1496 získává panství král Vladislav II. Jagelonský, který je věnoval Zikmundu Angelovi Ronovskému z Ronova. V druhé polovině 16. století Kunčice připadly pod Nechanice a pravděpodobně tím tvrz zaniká. V roce 1521 prodává Kunčice Jan z Valdštejna Mikuláši Percingárovi z Bydžína, část panství vlastnilo i město Hradec Králové, které o něj přichází při konfiskaci v roce 1547. Za potomků Mikuláše z Percingara bylo panství sjednoceno. Pravděpodobně na stejném místě zde vzniká koncem 16. století nová tvrz v době, kdy toto panství od roku 1593 vlastní Ctibor Smil Percingar z Bydžína, který sem přesídlil z Nechanic. V roce 1620 je tvrz vydrancována polskými žoldnéři. Pecingarové vlastnili panství do roku 1622, kdy bylo Ctiborovi Smilovi Percingarovi z Bydžína panství zabaveno pro účast ve stavovském povstání. Poté zničenou tvrz spolu s panstvím kupuje Václav Vchynský z Vchynic. Od poloviny 17. století drží panství Schaffgotschové a to až do začátku 70. let 18. století. Panství patří k sadovskému s vyjímkou let 1771–1832 kdy bylo samostatné v majetku Karla Ignáce Claryho, který nechal postavit na základech tvrze dvoukřídlý pozdně barokní jednopatrový zámek, jenž donedávna stál v sousedství dnes již neexistujícího hospodářského dvora. V rozmezí let 1771–1831 se majitelé často střídali, tento stav končí v roce 1831, kdy panství prodává Josef Girtler rytíř z Kleebornu Harrachům, a ti Kunčice připojují k sadovskému panství. Zámek dále…  číst dále
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, SOPVČ , 1992, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 10.5. 2010
historie

Zámek už je opraven.Zdroj Mapy.cz

Jiří PAUR , 5.4. 2017

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kunčice

Místa v okolí

 Hrádek u Nechanic
 Nechanice
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 Radíkovice
 Babice
 Libčany
 Libčany
 Barchov
 Kratonohy
 Dolní Přím
 Barchůvek
 Libeň
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Obědovice
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Kosice
 Stěžery
 Kosice
 kostel sv. Marka
 Škroupův dům
 fara
 Dohalice
 Stračov
 Přestavlky
 Rohoznice
 Rohoznice
 Chudeřická kyselka
 Stračov
 Mlékosrby
 Kasalice
 Chlum
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Světí
 radnice
 Sloupno
 kostel sv. Ondřeje
 Libišany
 Skřivany
 Husův sbor
 Luková
 Vysoká
 socha sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Myštěves
 kaplička Panny Marie
 evangelický kostel
 Neděliště
 Žáravice
 Bašnice
 Podlesí
 kostel sv. Vavřince
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Jiří
 jez Hučák
 Klamoš
 Bohdanečský rybník
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Smidary
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 Jeřice
 Hankův rodný dům
 loretánská kaple
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Hradec Králové
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Karlova Koruna
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Rodov
 Velký Vřešťov
 Habřina
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Vysoké Veselí
 Rotemberk
 Kunětická Hora
Základní informace místa
ID místa: 9056
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama