Chátrající zámek v sousedství bývalého JZD v centru vsi. V místě byla od 15. století tvrz, která zpustla v 16. a opět v 17. století. V 18. století zde vzniká pozdně barokní zámek. Dnes část zámku není obývána a chátrá.
Hlavní obrázek místa
Čelo zámku
© Petr Nožička 04/2010
Ves Kunčice je poprvé zmiňována v roce 1382. Zámku předcházela tvrz z 15. století, která byla chráněna vodou z řeky Bystřice. Už v roce 1407 je zde zmiňován Olfart z Kunčic. V roce 1412 Jiří Haléř z Hrádku, v roce 1418 Jan ze Kbela a v roce 1462 pravděpodobně jiný Jan ze Kbela a Kunčic. V roce 1482 se stává pánem vsi Václav Sádovský ze Sloupna a v roce 1496 získává panství král Vladislav II. Jagelonský, který je věnoval Zikmundu Angelovi Ronovskému z Ronova. V druhé polovině 16. století Kunčice připadly pod Nechanice a pravděpodobně tím tvrz zaniká. V roce 1521 prodává Kunčice Jan z Valdštejna Mikuláši Percingárovi z Bydžína, část panství vlastnilo i město Hradec Králové, které o něj přichází při konfiskaci v roce 1547. Za potomků Mikuláše z Percingara bylo panství sjednoceno. Pravděpodobně na stejném místě zde vzniká koncem 16. století nová tvrz v době, kdy toto panství od roku 1593 vlastní Ctibor Smil Percingar z Bydžína, který sem přesídlil z Nechanic. V roce 1620 je tvrz vydrancována polskými žoldnéři. Pecingarové vlastnili panství do roku 1622, kdy bylo Ctiborovi Smilovi Percingarovi z Bydžína panství zabaveno pro účast ve stavovském povstání. Poté zničenou tvrz spolu s panstvím kupuje Václav Vchynský z Vchynic. Od poloviny 17. století drží panství Schaffgotschové a to až do začátku 70. let 18. století. Panství patří k sadovskému s vyjímkou let 1771–1832 kdy bylo samostatné v majetku Karla Ignáce Claryho, který nechal postavit na základech tvrze dvoukřídlý pozdně barokní jednopatrový zámek, jenž donedávna stál v sousedství dnes již neexistujícího hospodářského dvora. V rozmezí let 1771–1831 se majitelé často střídali, tento stav končí v roce 1831, kdy panství prodává Josef Girtler rytíř z Kleebornu Harrachům, a ti Kunčice připojují k sadovskému panství. Zámek dále…  číst dále
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, SOPVČ , 1992, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 10.5. 2010
historie

Zámek už je opraven.Zdroj Mapy.cz

Jiří PAUR , 5.4. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kunčice

Místa v okolí

 Hrádek u Nechanic
 Nechanice
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 Radíkovice
 Babice
 Libčany
 Libčany
 Barchov
 Kratonohy
 Dolní Přím
 Barchůvek
 Libeň
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Obědovice
 sušárna čekanky
 Kosice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Škroupův dům
 fara
 Dohalice
 Stračov
 Přestavlky
 Rohoznice
 Rohoznice
 Stračov
 Mlékosrby
 Kasalice
 Chlum
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Světí
 radnice
 Sloupno
 kostel sv. Ondřeje
 Libišany
 Skřivany
 Husův sbor
 Luková
 Vysoká
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Myštěves
 evangelický kostel
 Neděliště
 Žáravice
 Bašnice
 Podlesí
 kostel sv. Vavřince
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Jiří
 jez Hučák
 Klamoš
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Smidary
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 Jeřice
 Hankův rodný dům
 loretánská kaple
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Hradec Králové
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Karlova Koruna
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Chotělice
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Rodov
 Velký Vřešťov
 Habřina
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Vysoké Veselí
 Rotemberk
 Kunětická Hora
Základní informace místa
ID místa: 9056
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama