Opevnění, snad pozůstatek velké tvrze, dávané do souvislosti s ochranou majetků Opatovického kláštera, pravděpodobně zničené husity. Zachovány 3 koncentrické linie valů a příkopů a mohutný centrální pahorek beze stop zástavby.
Hlavní obrázek místa
vnitřní příkop a val
© Milan Caha 04/2008
Žáravice leží 7 km severně od Přelouče. Obcí prochází cyklistická trasa 4274. Autobusem se do Žáravic dostanete z Přelouče, ale pouze v pracovní dny. Mohutné opevnění leží asi 5 minut chůze z centra obce, na severovýchodním okraji, nad jihovýchodním břehem rybníka Švihova v poloze Na hradech.
16.4. 2009
popis

Nedostatek informací i charakter místa nedovoluje jednoznačné zařazení typu sídla, bývá označováno jak pozůstatek hradu (díky poměrně velkým rozměrům a mohutnosti příkopů a valů) či tvrziště (což je pravděpodobnější zařazení). Sídlo bylo chráněno třemi valy a příkopy. Nejzachovalejší jsou dva vnitřní valy, vnější val a příkop jsou sice stále patrné, ale značně „zarovnané“ zemědělskou činností. Mohutný centrální pahorek chrání třetí příkop hluboký kolem 15 m a široký 12 metrů. Pozůstatky po stavbách na pahorku nejsou viditelné.

16.4. 2009

historie

Žáravice jsou poprvé zmiňovány v roce 1436, kdy je král Zikmund spolu s dalšími majetky opatovického kláštera věnoval Diviši Bořkovi z Miletínka. Žáravické opevnění je poprvé zmiňováno v literatuře v roce 1837, v Topografii Johanna Gottfrieda Sommera. Podrobně jej popsal František Alexander Haber s využitím informací Mořice Lussnera. Ten uvádí hypotézu, že opevnění bylo zničeno husity a zbytky jeho staveb byly použity při výstavbě kostela v Rohovládově Bělé. O opevnění se zmiňuje i August Sedláček, který však čerpal z informací F. A. Hebera.

Milan Caha (zdroj: Doc. PhDr. František Musil, CSc., Zprávy KPP rok 2001, číslo 11/12), 16.4. 2009

Další texty historie
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA),

Místa v okolí

 Kasalice
 evangelický kostel
 Klamoš
 Semínský akvadukt
 Obědovice
 Semín
 Rohoznice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Kratonohy
 Dobřenice
 kostel sv. Kříže
 židovský hřbitov
 Kosice
 Přestavlky
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Valy u Přelouče
 radnice
 loretánská kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Škroupův dům
 Karlova Koruna
 Babice
 Hradišťko
 Štěpánov
 Barchov
 Lepějovice
 kaple Panny Marie
 Mlékosrby
 Luková
 sušárna čekanky
 evangelický kostel
 Barchůvek
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Krchleby
 Blatník
 Zdechovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Libčany
 Kunčice
 Lipoltice
 Libeň
 kostel sv. Matouše
 Libčany
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Kojice
 Radíkovice
 Veselá
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Libišany
 Kolo
 Nový Bydžov
 Horušice
 Nechanice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Týnec nad Labem
 akvadukt u Komárova
 radnice
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Dolní Přím
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Medlešice
Základní informace místa
ID místa: 7145
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama