Podélný tribunový kostel s apsidou z poč. 13. stol., přestavěn goticky (přel. 15./16. st.), renesančně (1608) a barokně (1722, 1740, 1755, 1787). Z cenných prvků románské zdivo, ústupkový portál s tympanonem a sloupy tribuny, gotický portál, barokní oltář a epitaf.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 10.6. 2009
Libčany se nacházejí ve svahu severně od silnice II/611 Hradec Králové – Poděbrady – Praha, pohledově dominantní kostel stojí ve středu obce. Obec je přístupná autobusovými linkami spojujícími Hradec Králové s Nechanicemi, Chlumcem nad Cidlinou či Novým Bydžovem. Kostel je přístupný v době konání mší každou neděli v 8:00. Farnost nemá vlastního kněze, je spravována farářem z Dobřenic.
Zany, 14.7. 2010
popis

románský kostel

Románský kostel v Libčanech představoval charakteristický typ bezvěžového orientovaného (odchylka od osy východ-západ je jen cca 10°) venkovského tribunového kostela s obdélnou lodí zakončenou půlkruhovou apsidou. Stavbu zřejmě prováděli místní kameníci vycházející z různých inspiračních zdrojů, jejichž prvky užili ve zjednodušené formě. Dochovaná loď je 16,7 m dlouhá, 11,1 m široká, 10,5 m vysoká. Vyzděná je z kvalitních pískovcových kvádříků o jednotné šířce zdiva 1,15 m. Od terénu byla odsazeno bohatě profilovanou soklovou římsou. Loď byla krytá buď trámovým stropem nebo otevřená do krovu nízké sedlové střechy. Obě delší fasády jsou lemovány plochými lisenami, mezi nimiž byly rozděleny na šest polí slepých arkád nestejné výšky i šířky. Arkády zjednodušených forem byly odděleny lisenami (dnes až do úrovně fasád odsekanými) vystupujícími při zemi ze soklové římsy, v jižním průčelí jsou nahoře spojeny oblouky archivolt, v severním průčelí jsou…  číst dále

Zany, 14.7. 2010

Další texty popis
historie

přehled dějin

Ves Libčany patří k nejstarším na Hradecku. Podle některých autorů (A. Merhautová) byly Libčany uvedeny v zakládací listině opatovického kláštera (falsum hlásící se k r. 1073), E. Nohejlová-Prátová však jméno „Liubichas“ vykládá jako Libišany, tedy ves západně od Opatovic. Někdy na konci 12. či na počátku 13. století zde byl postaven románský tribunový kostel. Datování jeho vzniku kolísá, V. Mencl jej nejprve zařadil do 20. let 13. století, později posunul jeho vznik hlouběji do konce 12. století. A. Merhautová jej přiřazuje zejména podle užití slepých arkád přinejmenším inspiračně k tzv. doksanské skupině a na základě této podobnosti datuje do doby kolem první čtvrtiny 13. století. Zatím pravděpodobně poslední práce J. Hylmarové z roku 2007 souvislost s doksanským okruhem odmítá a na základě analogií v podobě arkád, portálu a tribuny uvažuje o první čtvrtině 13. století, blíže k jeho počátku. Obdobně nejnověji Dalibor Prix…  číst dále

Zany, 14.7. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Milan Falta, Fakulta architektury ČVUT, www.romarch.cz, 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Libčany

Místa v okolí

 Libčany
 Libčany
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Škroupův dům
 Kunčice
 Dolní Přím
 fara
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Libišany
 akvadukt u Komárova
 Kratonohy
 Nechanice
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 Rohoznice
 socha sv. Marka
 kaplička Panny Marie
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Babice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Obědovice
 kostel sv. Ondřeje
 Barchov
 Světí
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Kasalice
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 zvonice
 Chlum
 Hradec Králové
 Dohalice
 Bohdanečský rybník
 Barchůvek
 evangelický kostel
 Kosice
 Neděliště
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Kosice
 Libeň
 Stračov
 Přestavlky
 radnice
 Stračov
 Žáravice
 kostel sv. Stanislava
 Mlékosrby
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Ráby
 Kunětická Hora
 Ráby
 synagoga
 Nový Bydžov
 Klamoš
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Sloupno
 Vysoká
 Skřivany
 Rodov
 Myštěves
 Újezd
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Habřina
 Holohlavy
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Semínský akvadukt
 Velký akvadukt
 Semín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Libčany
Mgr. Viliam Vágner - administrátor excurrendo
Libčany 3, 503 32 Libčany

Korespondenční adresa
Dobřenice 31, 503 32 Dobřenice
Základní informace místa
ID místa: 8666
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 14.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama