Podélný tribunový kostel s apsidou z poč. 13. stol., přestavěn goticky (přel. 15./16. st.), renesančně (1608) a barokně (1722, 1740, 1755, 1787). Z cenných prvků románské zdivo, ústupkový portál s tympanonem a sloupy tribuny, gotický portál, barokní oltář a epitaf.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 10.6. 2009
Libčany se nacházejí ve svahu severně od silnice II/611 Hradec Králové – Poděbrady – Praha, pohledově dominantní kostel stojí ve středu obce. Obec je přístupná autobusovými linkami spojujícími Hradec Králové s Nechanicemi, Chlumcem nad Cidlinou či Novým Bydžovem. Kostel je přístupný v době konání mší každou neděli v 8:00. Farnost nemá vlastního kněze, je spravována farářem z Dobřenic.
Zany, 14.7. 2010
popis

románský kostel

Románský kostel v Libčanech představoval charakteristický typ bezvěžového orientovaného (odchylka od osy východ-západ je jen cca 10°) venkovského tribunového kostela s obdélnou lodí zakončenou půlkruhovou apsidou. Stavbu zřejmě prováděli místní kameníci vycházející z různých inspiračních zdrojů, jejichž prvky užili ve zjednodušené formě. Dochovaná loď je 16,7 m dlouhá, 11,1 m široká, 10,5 m vysoká. Vyzděná je z kvalitních pískovcových kvádříků o jednotné šířce zdiva 1,15 m. Od terénu byla odsazeno bohatě profilovanou soklovou římsou. Loď byla krytá buď trámovým stropem nebo otevřená do krovu nízké sedlové střechy. Obě delší fasády jsou lemovány plochými lisenami, mezi nimiž byly rozděleny na šest polí slepých arkád nestejné výšky i šířky. Arkády zjednodušených forem byly odděleny lisenami (dnes až do úrovně fasád odsekanými) vystupujícími při zemi ze soklové římsy, v jižním průčelí jsou nahoře spojeny oblouky archivolt, v severním průčelí jsou…  číst dále

Zany, 14.7. 2010

Další texty popis
historie

přehled dějin

Ves Libčany patří k nejstarším na Hradecku. Podle některých autorů (A. Merhautová) byly Libčany uvedeny v zakládací listině opatovického kláštera (falsum hlásící se k r. 1073), E. Nohejlová-Prátová však jméno „Liubichas“ vykládá jako Libišany, tedy ves západně od Opatovic. Někdy na konci 12. či na počátku 13. století zde byl postaven románský tribunový kostel. Datování jeho vzniku kolísá, V. Mencl jej nejprve zařadil do 20. let 13. století, později posunul jeho vznik hlouběji do konce 12. století. A. Merhautová jej přiřazuje zejména podle užití slepých arkád přinejmenším inspiračně k tzv. doksanské skupině a na základě této podobnosti datuje do doby kolem první čtvrtiny 13. století. Zatím pravděpodobně poslední práce J. Hylmarové z roku 2007 souvislost s doksanským okruhem odmítá a na základě analogií v podobě arkád, portálu a tribuny uvažuje o první čtvrtině 13. století, blíže k jeho počátku. Románský tribunový kostel byl…  číst dále

Zany, 14.7. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Milan Falta, Fakulta architektury ČVUT, www.romarch.cz, 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Libčany

Místa v okolí

 Libčany
 Libčany
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Škroupův dům
 Kunčice
 Dolní Přím
 fara
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Libišany
 akvadukt u Komárova
 Kratonohy
 Nechanice
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 Rohoznice
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Babice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Obědovice
 Barchov
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Kasalice
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 zvonice
 Chlum
 Hradec Králové
 Dohalice
 Barchůvek
 evangelický kostel
 Neděliště
 Kosice
 sušárna čekanky
 Libeň
 Stračov
 Přestavlky
 radnice
 Stračov
 Žáravice
 kostel sv. Stanislava
 Mlékosrby
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Kunětická Hora
 Ráby
 Ráby
 Nový Bydžov
 synagoga
 Klamoš
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Sloupno
 Vysoká
 Skřivany
 Rodov
 Myštěves
 Újezd
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Habřina
 Holohlavy
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Semínský akvadukt
 Velký akvadukt
 Semín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Libčany
Mgr. Viliam Vágner - administrátor excurrendo
Libčany 3, 503 32 Libčany

Korespondenční adresa
Dobřenice 31, 503 32 Dobřenice
Základní informace místa
ID místa: 8666
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 14.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama