Novorenesanční kostel byl postaven v l. 1882–84 jako již třetí evangelická modlitebna v řadě. Předcházela mu dřevěná modlitebna (1783) a kamenná modlitebna (1793–97). Stavbu evangelických modliteben umožnilo vydání tolerančního patentu r. 1781. Kostel byl v průběhu času několikrát opravován.
Hlavní obrázek místa
kostel od JZ
© Rodochrozit, 08/2011
V městečku Trnávce nedaleko Pardubic a v blízkém okolí přežívali tajní evangelíci. Scházeli se ve sklepení původní tvrze v Telčicích. K augsburskému vyznání se veřejně přihlásili v roce 1782. K bohoslužbám jim zpočátku sloužila obyčejná stodola, poté byla postavena roku 1783 dřevěná modlitebna, snad první v českých zemích. Za deset let se stavěla modlitebna kamenná. První bohoslužby se v ní konaly v květnu 1797. Po ukončení tolerančních omezení začali trnávečtí r. 1882 stavět modlitebnu třetí, tentokrát kamenný novorenesanční kostel s věží. Kostel byl slavnostně otevřen 22. května 1884. Původně byla v kostele umístěna socha sv. Judy Tadeáše z 1. poloviny 18. století, později odstraněna. Kostel byl v průběhu času několikrát opravován a slouží dodnes.
Rodochrozit - podle UPČ E. Pocheho a informací na internetu, 3.5. 2012
historie

Augsburské vyznání

Augsburské vyznání (také augšpurské vyznání či aušpurské) je v latině a němčině sepsané shrnutí učení evangelíků od Philippa Melanchthona. Jedná se o jeden ze základních dogmatických spisů lutherské církve, součást Knihy svornosti. Augsburské vyznání bylo předloženo 25. června 1530 na říšském sněmu v Augsburgu císaři Karlu V. jako vyjádření evangelických stavů k teologickým otázkám, které se lišily od katolických pozic, se snahou dosáhnout maximálního přiblížení a odmítnutí nařčení z bludného učení. Do češtiny bylo augsburské vyznání přeloženo již v 16. století. Roku 1620 vyšlo v Olomouci v překladu Jiřího Třanovského. Po tolerančním patentu (vydán r. 1781) měli čeští evangelíci povoleno přihlásit se pouze k helvetskému nebo augsburskému vyznání. Vznikla řada sborů augsburského vyznání.

wikipedia.org, 5.5. 2012

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Trnávka

Místa v okolí

 Zdechovice
 kostel sv. Kříže
 Horušice
 Semín
 Kojice
 Semínský akvadukt
 Kolo
 evangelický kostel
 Týnec nad Labem
 kostel sv. Havla
 radnice
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Semtěš
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Hradišťko
 Kačina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Klamoš
 Žáravice
 Valy u Přelouče
 Červený Domek
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Nové Dvory
 kostel sv. Prokopa
 Lepějovice
 vodárenská věž
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Svojšice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jakuba
 Konárovice
 kostel sv. Vavřince
 Hlízov
 Chlumec nad Cidlinou
 boží muka
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Lipovec
 Býchory
 kostel Všech svatých
 Býchory
 kostel sv. Alžběty
 synagoga
 Lochy
 Karlova Koruna
 evangelický kostel
 loretánská kaple
 sokolovna
 městský dům
 měšťanský dům
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Vavřince
 panský dvůr
 radnice
 Býchory
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 děkanství
 Hrádek
 Třebešice
 Kasalice
 evangelický kostel
 Licoměřice
 městské opevnění
 Husův sbor
 Barborka
 Stoupec
 kostel Všech svatých
 Korce
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Filipov
 Libenice
 Choťovice
 Lorec
 cukrovar
 dům č. p. 507
 Obědovice
 Sankturinovský dům
 městské opevnění
 Vlašský dvůr
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Kamenný dům
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Jiří
 Kluky
 socha sv. Floriána
 synagoga/Husův dům
 kamenná kašna
 Hrádek
 jezuitská kolej
 Rohoznice
 kaple Božího Těla
 Rohoznice
 Husův sbor
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Stará Báň
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Křesetice
 Mastnice
Základní informace místa
ID místa: 10817
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama