Velké tvrziště kruhového tvaru se třemi příkopy při řece Bystřici. Tvrziště ze 13. stol., opuštěné koncem 16. stol. Zarovnáno zemědělskými pracemi v 19. stol. a poškozeno melioračními pracemi ve 20. stol. I přes tyto zásahy je tvrziště stále patrné.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště přes tři příkopy
© Petr Nožička 03/2010
Nejlepší přístup k tvrzišti je na západní straně od Nechanic – po silnici směrem na Staré Nechanice přejít řeku Bystřici a hned za mostem se dát doprava, až uvidíte výrazné tvrziště na bažinaté louce.
Petr Nožička, 11.3. 2010
popis

Akropole vnitřního tvrziště má v průměru 30 metrů. Vnější průměr tvrziště je kolem 120 metrů. Uspořádání tvrze nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o tvrz s obvodovou zástavbou. První a druhý příkop tvrze jsou zachovány po celém obvodu, třetí (vnější) asi z poloviny. Terénní nerovnosti vystupují asi do výšky 0,5 m. Jedinou výjimku je střední val v severovýchodní části. Tvrziště leží na bažinaté louce a je zhruba v polovině protnuto meliorační strouhou.

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 11.3. 2010

historie

První zmínka o Nechanicích je už z roku 1228. V roce 1235 zde sídlil královský podkomoří Záviš, předek pánů z Krumlova. Páni z Rožmberka vyměnili tvrz, městečko a ves s králem Janem Lucemburským za jiné statky, a poté je Jan Lucemburský vyměnil za díl na hradu Žampach s Petrem a Vilémem ze Zebína. Tento rod prodal panství asi roku 1431 Hynkovi Krušinovi z Lichtenburka. Od roku 1390 jsou zde zmiňováni vladykové z Nechanic a v roce 1418 jsou zmiňováni další držitelé. Tvrz musela do roku 1521 zpustnout, protože v tomto roce se při prodeji už neuvádí. Podle teorie A. Sedláčka byla obnovena kolem roku 1530 Markétou Kokořínskou z Klinštejna. Někdy kolem roku 1600 bylo sídlo přeneseno do Kunčic, čímž tvrz zpustla definitivně. Roku 1833 bylo tvrziště v rámci zemědělských prací zarovnáno, takže zde jsou maximálně půlmetrové terénní nerovnosti, jedinou výjimkou je střední val na severovýchodě, který dosahuje výšky…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 11.3. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště podle měření v roce 1994
© L. Svoboda, J. Svobodová, J. Slavík (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Nechanice

Místa v okolí

 akvadukt u Komárova
 Kunčice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Dolní Přím
 Radíkovice
 Babice
 Barchov
 Stračov
 Libčany
 Dohalice
 Libčany
 Libeň
 Barchůvek
 Stračov
 sušárna čekanky
 Kratonohy
 kaple Panny Marie
 Chlum
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Vysoká
 Kosice
 Obědovice
 Kosice
 Myštěves
 Skřivany
 Sloupno
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Husův sbor
 Bašnice
 Přestavlky
 Mlékosrby
 Škroupův dům
 Podlesí
 fara
 Jeřice
 kostel sv. Jiří
 Neděliště
 Rohoznice
 Luková
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Kasalice
 Libišany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Ohnišťany
 Chotělice
 Hořice
 kostel sv. Stanislava
 Pustohrad u Hořic
 radnice
 sbor kněze Ambrože
 Staré Smrkovice
 Hořice
 Hořice
 socha sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 jez Hučák
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 Velký Vřešťov
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Holovousy
 Velký Vřešťov
 Žáravice
 Kozelkova vila
 Obora
 Klamoš
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Rodov
 Karlova Koruna
 zvonice
 Hradišťko
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Habřina
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Vysoké Veselí
 Chotěborky - VPZ
 Rotemberk
 Dubenec
 kostel sv. Matouše
Základní informace místa
ID místa: 8875
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama