Kostel sv. Bartoloměje v Boharyni doložen jako gotický r. 1384, po třicetileté válce nově postaven r. 1650, pozdně barokně přestavěn r. 1783 a do dnešní podoby pseudoslohově upraven r. 1865. Vnitřní zařízení rokokové z konce 18. stol. nebo z 19. stol. Filiální kostel ve farnosti Nechanice.
Hlavní obrázek místa
Boharyně - kostel
© Jiří Špaček, 8/2017
Obec Boharyně leží na vedlejší silnici asi kilometr západně od místní části Homyle na silnici II/323, spojující Nechanice a Dobřenice. Vlastní Boharyně se nachází na pravém břehu říčky Bystřice, která ji odděluje od Homyle, a to v oblasti mimo železniční síť i značené turistické trasy. Boharyně leží ve svahu, takže část vsi je v údolí Bystřice a část na západnějším návrší s kostelem. Kostel sv. Bartoloměje leží stranou průjezdní komunikace u místní cesty. Protože někdejší hřbitov kolem kostela byl zrušen a nahrazen novým na západním okraji zástavby, stojí dnes kostel mezi neoplocenými zahradami sousedních rodinných domků.
10.10. 2017
historie

Ves Boharyně je doložena od r. 1355 a gotický kostel je tu zmiňován již r. 1384. Současný kostel dal po třicetileté válce postavit r. 1650 rytíř Jan Asterle. V r. 1783 byl přestavěn v pozdně barokním slohu. Při další pseudoslohové přestavbě r. 1865 získal dnešní strohou podobu. Prostý kostel je obdélná jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem se čtvercovou sakristií v ose a s hranolovou věží před západním průčelím. Presbytář je sklenut nízkou šestidílnou kupolí, sakristie je sklenuta plackou, zatímco loď je plochostropá. Triumfální oblouk je půlkruhový. Vnitřní zařízení je převážně rokokové z doby po pozdně barokní přestavbě. To se týká hlavního oltáře, který je opatřen obrazem sv. Bartoloměje patrně z 1. poloviny 19. stol., i oltáře bočního a kazatelny. Na kruchtě jsou čtyři barokní obrazy světců z doby po r. 1740, patrně pocházející ze zrušeného kostela sv. Antonína Poustevníka v Hradci Králové. Cínová křtitelnice je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a různé webové stránky), 10.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Boharyně

Místa v okolí

 Kunčice
 Babice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Kratonohy
 Radíkovice
 Barchov
 akvadukt u Komárova
 Libčany
 Libčany
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Barchůvek
 Obědovice
 Dolní Přím
 sušárna čekanky
 Libeň
 Kosice
 Škroupův dům
 fara
 Rohoznice
 Rohoznice
 Přestavlky
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Kasalice
 Mlékosrby
 Dohalice
 Stračov
 Luková
 Libišany
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 radnice
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Sloupno
 Stračov
 evangelický kostel
 Skřivany
 Chlum
 Žáravice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Klamoš
 Vysoká
 loretánská kaple
 Myštěves
 kostel sv. Vavřince
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Neděliště
 Karlova Koruna
 sbor kněze Ambrože
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 jez Hučák
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 kostel sv. Mikuláše
 Bašnice
 muzeum
 Smidary
 radnice
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Stanislava
 Moravský jez
 Hradec Králové
 zvonice
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Jeřice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Hradišťko
 Rodov
 Ráby
 Kunětická Hora
 Ráby
 Habřina
 Vysoké Veselí
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nechanice
Husovo nám. 1
503 15 Nechanice
Tel: 606 738 066
http://www.nechanice.farnost.cz
farnostnechanice@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13670
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama