Kostel sv. Bartoloměje v Boharyni doložen jako gotický r. 1384, po třicetileté válce nově postaven r. 1650, pozdně barokně přestavěn r. 1783 a do dnešní podoby pseudoslohově upraven r. 1865. Vnitřní zařízení rokokové z konce 18. stol. nebo z 19. stol. Filiální kostel ve farnosti Nechanice.
Hlavní obrázek místa
Boharyně - kostel
© Jiří Špaček, 8/2017
Obec Boharyně leží na vedlejší silnici asi kilometr západně od místní části Homyle na silnici II/323, spojující Nechanice a Dobřenice. Vlastní Boharyně se nachází na pravém břehu říčky Bystřice, která ji odděluje od Homyle, a to v oblasti mimo železniční síť i značené turistické trasy. Boharyně leží ve svahu, takže část vsi je v údolí Bystřice a část na západnějším návrší s kostelem. Kostel sv. Bartoloměje leží stranou průjezdní komunikace u místní cesty. Protože někdejší hřbitov kolem kostela byl zrušen a nahrazen novým na západním okraji zástavby, stojí dnes kostel mezi neoplocenými zahradami sousedních rodinných domků.
10.10. 2017
historie

Ves Boharyně je doložena od r. 1355 a gotický kostel je tu zmiňován již r. 1384. Současný kostel dal po třicetileté válce postavit r. 1650 rytíř Jan Asterle. V r. 1783 byl přestavěn v pozdně barokním slohu. Při další pseudoslohové přestavbě r. 1865 získal dnešní strohou podobu. Prostý kostel je obdélná jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem se čtvercovou sakristií v ose a s hranolovou věží před západním průčelím. Presbytář je sklenut nízkou šestidílnou kupolí, sakristie je sklenuta plackou, zatímco loď je plochostropá. Triumfální oblouk je půlkruhový. Vnitřní zařízení je převážně rokokové z doby po pozdně barokní přestavbě. To se týká hlavního oltáře, který je opatřen obrazem sv. Bartoloměje patrně z 1. poloviny 19. stol., i oltáře bočního a kazatelny. Na kruchtě jsou čtyři barokní obrazy světců z doby po r. 1740, patrně pocházející ze zrušeného kostela sv. Antonína Poustevníka v Hradci Králové. Cínová křtitelnice je…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a různé webové stránky), 10.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Boharyně

Místa v okolí

 Kunčice
 Babice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Kratonohy
 Radíkovice
 Barchov
 akvadukt u Komárova
 Libčany
 Libčany
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Barchůvek
 Obědovice
 Dolní Přím
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Libeň
 Kosice
 Kosice
 Škroupův dům
 fara
 Rohoznice
 Rohoznice
 Přestavlky
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Kasalice
 Mlékosrby
 Dohalice
 Stračov
 Luková
 Libišany
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 radnice
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 Husův sbor
 Sloupno
 Stračov
 evangelický kostel
 kaplička Panny Marie
 Skřivany
 Chlum
 Žáravice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Bohdanečský rybník
 Klamoš
 Vysoká
 loretánská kaple
 Myštěves
 kostel sv. Vavřince
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Neděliště
 Karlova Koruna
 sbor kněze Ambrože
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 jez Hučák
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 kostel sv. Mikuláše
 Bašnice
 muzeum
 Smidary
 radnice
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Stanislava
 Moravský jez
 Hradec Králové
 zvonice
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Jeřice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Hradišťko
 Rodov
 Ráby
 Kunětická Hora
 Ráby
 Habřina
 Vysoké Veselí
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nechanice
Husovo nám. 1
503 15 Nechanice
Tel: 606 738 066
http://www.nechanice.farnost.cz
farnostnechanice@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13670
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama