Farní kostel venkovského městečka postavený roku 1702 na místě staršího objektu. Z toho se zachovala věž. Na bývalý hřbitov kolem kostela se z náměstí vchází branou se sochařskou výzdobou.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek 4. 8. 2012
Radonice leží na východním úpatí Doupovských hor, přibližně 8 km od jižního břehu Nechranické přehrady. Jsou dosažitelné po silnicích III. třídy z Kadaně, Žatce či Podbořan. Veřejná doprava je zejména ve volných dnech velmi omezená: dva páry vlaků Doupovské dráhy z Kadaně, několik autobusových spojů. Přes městečko prochází modrá turistická značka Kadaň - Nepomyšl. Terén i komunikační síť jsou ideální pro cykloturistiku. Kostel stojí v jihovýchodním koutě náměstí za domy na jeho obvodě.
Ivan Grisa, 20.7. 2008
popis

Jednolodní barokní kostel s výrazně nižším a užším presbytářem, obráceným k východu. V ose západního průčelí hranolová věž původního kostela, ve spodní části z kvádříkového zdiva. Exteriér kostela je prostý, členěný jen omítkovými lisenami. Okna lodi i presbytáře s kruhovými záklenky. Protějškové portály v severní a jižní stěně lodi s kamenným ostěním s oušky. Věž ve spodních patrech s malými okénky, přístupná jen z kostela. Poslední patro s velkými polokruhovitě zaklenutými zvonovými okny, na severozápadním rohu dva ciferníky hodin. Báň cibulová, s plechovou krytinou. Vnitřek kostela zaklenut, zařízení převážně z doby stavby současného kostela, renesanční křtitelnice a obrazy evangelistů přeneseny z původní stavby. Okolo kostela bývalý hřbitov, zeď od náměstí prolomena barokní branou s obloukovým štítem a sochami sv. Barbory, Kateřiny, Jana Nepomuckého a Madony.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 20.7. 2008

historie

Kostel Narození Panny Marie v Radonicích u Kadaně

Původní kostel v Radonicích pocházel pravděpodobně z poloviny 13. století. Po husitských válkách sloužil nekatolíkům, a to až do roku 1622. Tehdy byl znovu katolicky vysvěcen. Radonice se nedlouho poté staly dokonce sídlem děkanství. Roku 1702 byl starý kostel s výjimkou věže stržen a nahrazen novým. Roku 1842 celé městečko postihl požár, který zasáhl i kostel. Od konce 17. století do roku 1945 byly Radonice obydleny téměř výhradně Němci. Po jejich odsunu došlo k postupné devastaci městečka i okolí. Jedním z důsledků byla i demolice barokní budovy děkanství, která stála východně od kostela. Ten sice poválečný úpadek přestál, jeho stav se ale značně zhoršil. Roku 2002 byla opravena jeho střecha a omítka západního průčelí (včetně věže) a závěru.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 20.7. 2008

Půdorys místa

půdorys kostela
© Průzkum sakrálních objektů okresu Chomutov, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Radonice

Místa v okolí

 Radonice
 kostel sv. Markéty
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 Vilémov
 radnice
 Doupovská dráha
 Mašťov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Štěpána
 Pětipsy
 Rokle
 zavlažovací nádrž
 Poláky
 Brody
 Veliká Ves
 Maleš
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Víta
 Libědice
 židovské ghetto
 kostel sv. Vavřince
 Široké Třebčice
 Úhošť
 Krásný Dvůr
 Bystřický můstek
 židovský hřbitov
 děkanství
 socha sv. Vojtěcha
 Kadaň
 Šlikovský dům
 Ptačí domky
 radnice
 katovna
 Katova ulička
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Nepomyšl
 smírčí kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Funkštejn
 Křečov
 Budiš
 Buškovice
 židovský hřbitov
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Kateřiny
 Egerberk
 Kaštice
 Hlubany
 kaple
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Klejnštejn
 železniční most
 Rubín
 Dolánky
 železniční most
 Kličín
 Lázně Evženie
 špýchar
 Lina
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Šumburk
 Šumburk
 Vičice
 Valeč
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Hoppova kaple
 židovský hřbitov
 Skytaly
 morový sloup
 radnice
 Ahníkov
 kaple sv. Václava
 Jírov
 Perštejn
 kostel sv. Martina
 povodňový památník
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství
Mírové náměstí 84
432 01 Kadaň
Tel: 474 344 463
Základní informace místa
ID místa: 6522
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama