Vodní nádrž Lučina byla jako vodárenská vybudována na řece Mži západně od Tachova v letech 1970-1975. Vzhledem k účelu jsou její břehy v ochranném pásmu a proto nepřístupné. Hráz dlouhá 183,5 m a vysoká 23,5 m vytvořila na řece jezero o rozloze 86 ha a hloubce až 22 m.
Hlavní obrázek místa
VN Lučina
© Tomáš Vavrein 09/2021
Vodní nádrž Lučina je přehradní nádrž na Mži v Českém lese v okrese Tachov. Byla postavena v letech 1970–1975 jako zdroj pitné vody pro okolí Tachova a pro úpravnu vody ve Stříbře. Vzhledem k jejímu účelu jsou její břehy zahrnuty do ochranného pásma I. stupně a nejsou přístupné. Po severní hranici tohoto pásma vede silnice II/199 spojující Tachov s hraničním přechodem do SRN Pavlův Studenec/Bärnau. Po jižní hranici vede vedlejší silnice z Tachova přes místní část Mýto, která se později spojuje s výše uvedenou silnicí II/199. Příjezdová silnička k hrázi vede z osady Světce (část města Tachov) podél toku Mže. Z podstatné části po ní vede cyklotrasa 2171 a později 2172. Vodní nádrž Lučina se nachází na katastrálním území vsí Mýto (část města Tachov) a Svobodka (část obce Halže).
Jiří Špaček, 6.10. 2022
popis

Přímá, sypaná hráz vodní nádrže Lučina s návodním železobetonovým těsněním je dlouhá 183,5 m a vysoká 23,5 m. Objem nádrže je 5 790 000 m³ a rozloha zatopené plochy dosahuje 86,2 ha. Maximální hloubka je 22 m. Odběr vody umožňuje železobetonový sdružený objekt se šachtovým přelivem, jehož maximální kapacita je 99 m³/s. Dvě spodní výpusti mají maximální kapacitu 10,2 m³/s. Na každé výpusti byla v r. 1996 instalována Bánkiho turbína s celkovým výkonem 150 kW. Na údolních svazích pravého břehu nádrže stávala zaniklá vesnice Lučina, původně zvaná Sorghof. Tato vesnice, kterou se po vysídlení Němců z Československa nepodařilo zcela dosídlit, byla zbořena. Samotná stavba přehrady pak proběhla v letech 1970–1975. Hnědé zabarvení vody je způsobeno vodou přitékající z rašelinišť.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.10. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Mýto

Místa v okolí

 Světce
 jízdárna
 Husmannova kaple
 Vysoká
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Lesná
 Pernolec
 Ostrůvek
 Svatovítský zámek
 kostel sv. Anny
 Broumov
 Jánský zámek
 kostel sv. Anny
 Částkov
 Šelmberk
 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Nové Sedliště
 Planá
 Zahájí
 Berchembogen
 Chodová Planá
 Bohušův vrch
 Panská rozhledna
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Přimda
 Velké Dvorce
 kostel sv. Mikuláše
 Lazurová hora
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 16744
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama