Romantický zámek vystavěný ve stylu anglické novogtiky podle vzoru anglického zámku Grewe Hall. Cenné vnitřní vybavení a mobiliář svezený z rakouských a německých zámků.
Hlavní obrázek místa
Hrádek u Nechanic
2004 © Václav Hájek
Prohlídkové okruhy: I. okruh - Reprezentační sály - Prohlídka přízemí zámku, zahrnuje vstupní halu, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, jídelnu, hernu, knihovnu, dubové schodiště, kancelář správce, kapli sv. Anny, sakristii, halu před kapli a aktuální sezónní výstavu. V bohatě zdobených a vybavených interiérech je prezentována ukázka bydlení šlechty v 2. pol. 19. stol. 1. okruh je bezbariérový, doba prohlídky je cca 45 min., min. 5 / max. 25 osob ve skupině. II. okruh - Reprezentační sály a soukromé pokoje - Prohlídka přízemí zámku (I. okruh) a 1. patra zámku, kde si návštěvníci mohou prohlédnout apartmá hraběte (předsíň, salon, pracovna, koupelna, ložnice), apartmá hraběnky (pracovna, salon, ložnice, toaletní pokoj, koupelna), dále dětský pokoj, pokoje komorné, letní jídelnu - obrazárnu, lovecký pokoj, pokoje pro hosty: 1. toaletní pokoj, Zelený kabinet, Zlatý kabinet, 2. toaletní pokoj, Zelenou ložnici, Šedý kabinet), rodinné pokoje (dámský kabinet, rodinný salon, pánský kabinet), Orientální salon, západní schodiště, kancelář správce, kapli sv. Anny, sakristii, halu před kaplí a aktuální sezónní výstavu. Doba prohlídky je cca 90 min., min. 5 / max. 25 osob ve skupině. Okruh není vhodný pro děti do 6 let.
E.H. podle http://www.hradekunechanic.cz, 16.8. 2013
historie

Hrádek u Nechanic má v podstatě nezajímavou, ale velmi unikátní historii, protože až do roku 1945 byl vlastněn výhradně rodem, který ho nechal postavit. Zámek byl postaven v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační letní sídlo Harrachů. Jako předlohu pro stavbu použil rakouský architekt Karel Fischer nikdy nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall. Fischer, který byl pověřen vedením stavebních prací, plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotoveného místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností, především z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celých místností. Zároveň se stavbou zámku byla část okolního lesa upravena jako anglický park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (dnes je u zámku pěkné golfové hřiště ). V roce 1945 byl zámek na…  číst dále

Veronika Vaňková, 15.8. 2008

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hrádek

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Kunčice
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Dolní Přím
 Libčany
 Libčany
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Kratonohy
 Dohalice
 Barchov
 Chlum
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Stračov
 Škroupův dům
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Barchůvek
 fara
 Stračov
 Libeň
 Obědovice
 sušárna čekanky
 Libišany
 kaple Panny Marie
 Rohoznice
 Rohoznice
 Neděliště
 Kosice
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 Přestavlky
 jez Hučák
 kostel sv. Václava
 Kasalice
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Hankův rodný dům
 Moravský jez
 Vysoká
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Mlékosrby
 kostel sv. Stanislava
 Myštěves
 Sloupno
 Skřivany
 Nový Bydžov
 synagoga
 Jeřice
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Bašnice
 Husův sbor
 Luková
 evangelický kostel
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Rodov
 Žáravice
 kostel sv. Mikuláše
 Smidary
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Stanislava
 Velký Vřešťov
 Klamoš
 Habřina
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Vražba
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Chotělice
 mlýn Podhrad
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Holohlavy
 Rotemberk
 Staré Smrkovice
 Chotěborky - VPZ
 Obora
 Velichovky
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
správa státního zámku Hrádek u Nechanic
503 15 Nechanice
Tel: +420 495 441 244 , 602 185 554
http://www.hradekunechanic.cz
zamek.hradek@josefov.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 821
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama