Romantický zámek vystavěný ve stylu anglické novogtiky podle vzoru anglického zámku Grewe Hall. Cenné vnitřní vybavení a mobiliář svezený z rakouských a německých zámků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 08/2014
Prohlídkové okruhy: I. okruh - Reprezentační sály - Prohlídka přízemí zámku, zahrnuje vstupní halu, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, jídelnu, hernu, knihovnu, dubové schodiště, kancelář správce, kapli sv. Anny, sakristii, halu před kapli a aktuální sezónní výstavu. V bohatě zdobených a vybavených interiérech je prezentována ukázka bydlení šlechty v 2. pol. 19. stol. 1. okruh je bezbariérový, doba prohlídky je cca 45 min., min. 5 / max. 25 osob ve skupině. II. okruh - Reprezentační sály a soukromé pokoje - Prohlídka přízemí zámku (I. okruh) a 1. patra zámku, kde si návštěvníci mohou prohlédnout apartmá hraběte (předsíň, salon, pracovna, koupelna, ložnice), apartmá hraběnky (pracovna, salon, ložnice, toaletní pokoj, koupelna), dále dětský pokoj, pokoje komorné, letní jídelnu - obrazárnu, lovecký pokoj, pokoje pro hosty: 1. toaletní pokoj, Zelený kabinet, Zlatý kabinet, 2. toaletní pokoj, Zelenou ložnici, Šedý kabinet), rodinné pokoje (dámský kabinet, rodinný salon, pánský kabinet), Orientální salon, západní schodiště, kancelář správce, kapli sv. Anny, sakristii, halu před kaplí a aktuální sezónní výstavu. Doba prohlídky je cca 90 min., min. 5 / max. 25 osob ve skupině. Okruh není vhodný pro děti do 6 let.
E.H. podle http://www.hradekunechanic.cz, 16.8. 2013
historie

Hrádek u Nechanic má v podstatě nezajímavou, ale velmi unikátní historii, protože až do roku 1945 byl vlastněn výhradně rodem, který ho nechal postavit. Zámek byl postaven v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační letní sídlo Harrachů. Jako předlohu pro stavbu použil rakouský architekt Karel Fischer nikdy nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall. Fischer, který byl pověřen vedením stavebních prací, plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotoveného místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností, především z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celých místností. Zároveň se stavbou zámku byla část okolního lesa upravena jako anglický park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (dnes je u zámku pěkné golfové hřiště ). V roce 1945 byl zámek na…  číst dále

Veronika Vaňková, 15.8. 2008

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hrádek

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Kunčice
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Dolní Přím
 Libčany
 Libčany
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Kratonohy
 Dohalice
 Barchov
 kostel sv. Klimenta
 Chlum
 Dobřenice
 Škroupův dům
 Stračov
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Barchůvek
 fara
 Stračov
 Obědovice
 Libeň
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Libišany
 Rohoznice
 Rohoznice
 Neděliště
 Kosice
 Kosice
 kostel sv. Mikuláše
 sbor kněze Ambrože
 Chudeřická kyselka
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 Přestavlky
 jez Hučák
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Kasalice
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Vysoká
 Hradec Králové
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Mlékosrby
 kostel sv. Stanislava
 Myštěves
 synagoga
 Sloupno
 Skřivany
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Jeřice
 zvonice
 Bašnice
 Husův sbor
 Luková
 evangelický kostel
 Bohdanečský rybník
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Rodov
 Žáravice
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Velký Vřešťov
 Klamoš
 Habřina
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 loretánská kaple
 Vražba
 Kozelkova vila
 Chotělice
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Holohlavy
 Staré Smrkovice
 Rotemberk
 Chotěborky - VPZ
 Obora
 Velichovky
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
správa státního zámku Hrádek u Nechanic
503 15 Nechanice
Tel: +420 495 441 244 , 602 185 554
http://www.hradekunechanic.cz
zamek.hradek@josefov.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 821
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama