Romantický zámek vystavěný ve stylu anglické novogtiky podle vzoru anglického zámku Grewe Hall. Cenné vnitřní vybavení a mobiliář svezený z rakouských a německých zámků.
Hlavní obrázek místa
Hrádek u Nechanic
© Kamil Malát, 07/2017
Prohlídkové okruhy: I. okruh - Reprezentační sály - Prohlídka přízemí zámku, zahrnuje vstupní halu, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, jídelnu, hernu, knihovnu, dubové schodiště, kancelář správce, kapli sv. Anny, sakristii, halu před kapli a aktuální sezónní výstavu. V bohatě zdobených a vybavených interiérech je prezentována ukázka bydlení šlechty v 2. pol. 19. stol. 1. okruh je bezbariérový, doba prohlídky je cca 45 min., min. 5 / max. 25 osob ve skupině. II. okruh - Reprezentační sály a soukromé pokoje - Prohlídka přízemí zámku (I. okruh) a 1. patra zámku, kde si návštěvníci mohou prohlédnout apartmá hraběte (předsíň, salon, pracovna, koupelna, ložnice), apartmá hraběnky (pracovna, salon, ložnice, toaletní pokoj, koupelna), dále dětský pokoj, pokoje komorné, letní jídelnu - obrazárnu, lovecký pokoj, pokoje pro hosty: 1. toaletní pokoj, Zelený kabinet, Zlatý kabinet, 2. toaletní pokoj, Zelenou ložnici, Šedý kabinet), rodinné pokoje (dámský kabinet, rodinný salon, pánský kabinet), Orientální salon, západní schodiště, kancelář správce, kapli sv. Anny, sakristii, halu před kaplí a aktuální sezónní výstavu. Doba prohlídky je cca 90 min., min. 5 / max. 25 osob ve skupině. Okruh není vhodný pro děti do 6 let.
E.H. podle http://www.hradekunechanic.cz, 16.8. 2013
historie

Hrádek u Nechanic má v podstatě nezajímavou, ale velmi unikátní historii, protože až do roku 1945 byl vlastněn výhradně rodem, který ho nechal postavit. Zámek byl postaven v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační letní sídlo Harrachů. Jako předlohu pro stavbu použil rakouský architekt Karel Fischer nikdy nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall. Fischer, který byl pověřen vedením stavebních prací, plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotoveného místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností, především z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celých místností. Zároveň se stavbou zámku byla část okolního lesa upravena jako anglický park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (dnes je u zámku pěkné golfové hřiště ). V roce 1945 byl zámek na…  číst dále

Veronika Vaňková, 15.8. 2008

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hrádek

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Kunčice
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Dolní Přím
 Libčany
 Libčany
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Kratonohy
 Dohalice
 Barchov
 Chlum
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Škroupův dům
 Stračov
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Barchůvek
 fara
 Stračov
 Libeň
 Obědovice
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Libišany
 Rohoznice
 Rohoznice
 Neděliště
 Kosice
 Kosice
 kostel sv. Mikuláše
 sbor kněze Ambrože
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 Přestavlky
 jez Hučák
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Kasalice
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Vysoká
 Hradec Králové
 Hankův rodný dům
 Moravský jez
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Mlékosrby
 kostel sv. Stanislava
 Myštěves
 Sloupno
 Skřivany
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Jeřice
 zvonice
 Bašnice
 Husův sbor
 Luková
 evangelický kostel
 Bohdanečský rybník
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Rodov
 Žáravice
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Velký Vřešťov
 Klamoš
 Habřina
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Vražba
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Chotělice
 mlýn Podhrad
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Holohlavy
 Staré Smrkovice
 Rotemberk
 Chotěborky - VPZ
 Obora
 Velichovky
Kontaktní informace
Národní památkový ústav
správa státního zámku Hrádek u Nechanic
503 15 Nechanice
Tel: +420 495 441 244 , 602 185 554
http://www.hradekunechanic.cz
zamek.hradek@josefov.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 821
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama