Chráněné území tvoří dvě menší bezodtokové lesní tůně na místě někdejšího třešňového sadu. Předmětem ochrany jsou populace obojživelníků a jejich biotop. Zejména se jedná o čolka velkého a možnost jeho rozmnožování.
Hlavní obrázek místa
přírodní památka Michnovka-Pravy
© AOPKČR 07/2016
Přírodní památka Michnovka-Pravy se dvěma tůňkami přiléhá ze severu k dálnicí D11. Přístup k ní umožňuje lesní silnička, která vychází ze silnice spojující obec Pravy s Michnovkou a vede severně od dálnice souběžně s ní k jižnímu okraji Dobřenic.
25.3. 2021
historie

Přírodní památka Michnovka-Pravy je zvláště chráněné území nalézající se na katastrálních územích obce Pravy a vsi Michnovka, která je místní částí obce Kratonohy. Byla vyhlášena Pardubickým krajem v srpnu 2014 na výměře 3,37 ha. Památka se totiž rozkládá na hranici mezi Královéhradeckým krajem, kde leží ves Michnovka, a krajem Pardubickým, v němž leží obec Pravy. Jedná se o dvě menší bezodtokové tůně na ploše tvořené částečně spontánně vzniklým lesem a částečně rumištními travinobylinnými porosty na místě někdejšího třešňového sadu. Samotné tůně se nacházejí na katastru obce Pravy. Na západní straně je chráněná lokalita ohraničena vedlejší silnicí Michnovka-Pravy, z jižní strany pak dálnicí D11. Předmětem ochrany v přírodní památce jsou populace obojživelníků a jejich biotop, zejména čolka velkého a dalších vzácných a ohrožených druhů živočichů a rostlin. Cílem vyhlášení přírodní památky bylo zejména zachování vhodných tůněk…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.3. 2021

Pardubický kraj, Pravy

Místa v okolí

 Kasalice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Obědovice
 Kratonohy
 evangelický kostel
 Žáravice
 Škroupův dům
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Bohdanečský rybník
 Babice
 Kosice
 socha sv. Marka
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 Barchov
 mlynářská vila
 Klamoš
 Libčany
 radnice
 Kosice
 Libčany
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 kaplička Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Radíkovice
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Jiří
 Mlékosrby
 Hrádek u Nechanic
 Libišany
 Luková
 Chlumec nad Cidlinou
 Semín
 Libeň
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Kozelkova vila
 Valy u Přelouče
 Nechanice
 Blatník
 Karlova Koruna
 akvadukt u Komárova
 Krchleby
 Lepějovice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Dolní Přím
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 Hradišťko
 kostel Všech svatých
 Staré Čívice
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Ráby
 Ráby
 Sloupno
 Kunětická Hora
 kostel sv. Havla
 Veselá
 Pardubice
 evangelický kostel
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 kostel sv. Jiří
 akvadukt na Židově
 Skřivany
 kaple sv. Anny
 Zdechovice
 krematorium
 židovský hřbitov
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 Zámeček
 Nemošice
Základní informace místa
ID místa: 15559
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama