Jeskynní vyhlídka je výrazná žulová skála nad údolím Ohře mezi Loktem a Svatošskými skalami. Na jejím vrcholu je ploché skalisko s křížem a vrcholovou knížkou. Je odtud vyhlídka na plošinu Slavkovského lesa a meandr řeky Ohře. Nejlépe dostupná je neznačenou cestou od samoty Na Skalách (Vildenava).
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Jeskynní vyhlídka je výrazná žulová skála nad údolím řeky Ohře mezi Loktem a Svatošskými skalami. Na jejím vrcholu je ploché skalisko s křížem a vrcholovou knížkou. Nejlépe se k ní dostaneme od samoty Na Skalách (Vildenava). Přicházíme-li údolím Ohře z Lokte, odbočíme u staré štoly po naučné stezce doleva do kopce až k samotě Vildenava, tu mineme a u smírčího kříže (viz samostatné heslo) odbočíme doprava na neznačenou lesní cestu, zpočátku poměrně nevýraznou. Ta po cca 100 metrech tvoří oblouk a chvíli se téměř vrací. Od vrcholu tohoto oblouku jdeme po mírně stoupající cestě cca 500 m a po pravé straně uvidíme nepříliš zřetelnou stezku na vyhlídku. Z vyhlídky je úchvatný výhled na plošinu Slavkovského lesa a meandr řeky Ohře.
26.10. 2020
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hory

Místa v okolí

 Svatošské skály
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket – MPR
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 radnice
 silniční most
 Doubí
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 Diana
 kostel sv. Mikuláše
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Sedlec
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Krudum
 Jižní prameny
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 hornické muzeum
 Goethova vyhlídka
 Lipnice
 kostel sv. Kateřiny
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Hard
 Krásenský vrch
 Děpoltovice
 evangelický kostel
 Děpoltovice
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Plikenštejn
 Týn
 Bečov nad Teplou
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Andělská Hora
 Javorná
 boží muka
 popraviště
 Hájek
 Šemnická skála
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Kostelní Bříza
 kostel sv. Martina
 Kostelní Bříza
 Nejdek
 Boučí
 boží muka
 smírčí kříž
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 Arnoltov
 Jindřichovice
 kostel sv. Vavřince
 Mořičov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Radošov
 Favorit
 kostel sv. Víta
 Rudá věž smrti
 vysoká pec
 Květnová
 kaple sv. Kříže
 Květnová
 Toužim
 radnice
 panský dům
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 15297
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama