Kostel Nejsvětější Trojice románsko-gotického původu je nejstarší stavbou města a také součástí jeho znaku. Podoba pochází z pohusitské doby, o příčnou loď a dřevěnou věž stavba doplněna v 19. stol. Z okolního zrušeného hřbitova zachována jen empírová Zubatovská kaple z r. 1842.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od Zubatovské kaple
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Nenápadný kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší stavbou Chlumce nad Cidlinou, jeho zjednodušené vyobrazení je ostatně součástí městského znaku. Kostel stojí na malém návrší v parčíku nad Pražskou ulicí nedaleko od hlavního vstupu do areálu zámku. Poprvé se připomíná jako farní v roce 1358, sondami v roce 1975 byly ale zjištěny starší základy románského-gotického původu. Současná podoba kostela pochází pravděpodobně z doby po husitských válkách, jedná se o jednolodní stavbu uzavřenou trojbokým presbytářem, západní příčná loď byla přistavěna až v 19. století. Z této doby také pochází dřevěná věž. Vnitřní vybavení kostela je poměrně chudé, zmínku si zaslouží oltářní obraz sv. Trojice, na němž je zachycena podoba původního chlumeckého vodního hradu. Barokní kruchta pochází ze 17. století. Kostel byl až do roku 1544 kostelem farním, po výstavbě kostela sv. Voršily na náměstí se stal jen kostelem hřbitovním. Hřbitov byl rozšířen v roce 1566…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Chlumec nad Cidlinou a webu Královéhradecké diecéze), 15.8. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Luková
 Hradišťko
 Klamoš
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Havla
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Barchov
 radnice
 synagoga
 Libeň
 Choťovice
 Babice
 Kratonohy
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Semínský akvadukt
 fara
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 synagoga
 Skřivany
 kostel sv. Markéty
 Kolo
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Kojice
 židovský hřbitov
 Dobřenice
 evangelický kostel
 Mastnice
 Rohoznice
 Bolice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 radnice
 Kunčice
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Sekeřice
 Nechanice
 Býchory
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 akvadukt u Komárova
 Konárovice
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12420
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama