Kostel Nejsvětější Trojice románsko-gotického původu je nejstarší stavbou města a také součástí jeho znaku. Podoba pochází z pohusitské doby, o příčnou loď a dřevěnou věž stavba doplněna v 19. stol. Z okolního zrušeného hřbitova zachována jen empírová Zubatovská kaple z r. 1842.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od Zubatovské kaple
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Nenápadný kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší stavbou Chlumce nad Cidlinou, jeho zjednodušené vyobrazení je ostatně součástí městského znaku. Kostel stojí na malém návrší v parčíku nad Pražskou ulicí nedaleko od hlavního vstupu do areálu zámku. Poprvé se připomíná jako farní v roce 1358, sondami v roce 1975 byly ale zjištěny starší základy románského-gotického původu. Současná podoba kostela pochází pravděpodobně z doby po husitských válkách, jedná se o jednolodní stavbu uzavřenou trojbokým presbytářem, západní příčná loď byla přistavěna až v 19. století. Z této doby také pochází dřevěná věž. Vnitřní vybavení kostela je poměrně chudé, zmínku si zaslouží oltářní obraz sv. Trojice, na němž je zachycena podoba původního chlumeckého vodního hradu. Barokní kruchta pochází ze 17. století. Kostel byl až do roku 1544 kostelem farním, po výstavbě kostela sv. Voršily na náměstí se stal jen kostelem hřbitovním. Hřbitov byl rozšířen v roce 1566…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Chlumec nad Cidlinou a webu Královéhradecké diecéze), 15.8. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Luková
 Hradišťko
 Klamoš
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Havla
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Barchov
 radnice
 synagoga
 Libeň
 Choťovice
 Babice
 Kratonohy
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Semínský akvadukt
 fara
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 synagoga
 Skřivany
 kostel sv. Markéty
 Kolo
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Kojice
 židovský hřbitov
 Dobřenice
 evangelický kostel
 Mastnice
 Rohoznice
 Bolice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 radnice
 Kunčice
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Sekeřice
 Nechanice
 Býchory
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 akvadukt u Komárova
 Konárovice
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12420
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama