Původně farní kostel z l. 1690-91 postavený stavitelem K. Labuškou s obdélnou lodí a pravoúhlým závěrem, obdélnou sakristii od severu a hranolovou věží od západu.. Raritou jsou dvě dělostřelecké koule ve fasádě věže (z bitvy r. 1866). Po bitvě věž opravena a snížena. Okolo starý zrušený hřbitov.
Hlavní obrázek místa
kostel
© rodo chrozit, 03/2011
Jednolodní obdélníková stavba s pravoúhlým presbytářem s obdélníkovou sakristií po severní straně a hranolovou věží před západním průčelím. Uvnitř jsou stěny lodi členěny pilíři se sdruženými pilastry. Strop je sklenut dvěma poli valené klenby. Zařízení kostela je raně barokní z konce 17. století. Hlavní oltář je pravoúhlý a rozvilinový (akantový s páskou). Uprostřed je umístěn obraz Všech svatých a vrcholem oltáře je koruna. Autorem obrazu je F. Rozyna a pochází z roku 1690. Na moderních konzolách jsou na hl. oltáři umístěny sochy sv. Václava a Ludmily (z let 1730–40). V té době byla čelní strana menzy doplněna o rokokovou řezbu Smrt sv. Ignáce z Loyoly se dvěma donátory. Vedle umístěny dva vedlejší oltáře s akantovými oválnými rámci. V pravém je umístěn obraz sv. Ignáce a na vrcholu soška Ježíška jako děcka – krále. Nalevo obraz Sv. rodiny se sv. Annou. Kazatelna má boltcové ornamenty a na stříšce sochu Krista jako Salvatora mundi, pocházejícího z roku 1690. Zevně jsou na kostele umístěny náhrobníky. Figurální, pocházející z roku 1566, a erbovní, pocházející z roku 1575. Kolem kostela se nachází starý zrušený hřbitov, který obsahuje mnoho náhrobků z prusko-rakouské války v roce 1866. Za presbytářem je umístěna pozdně klasicistní hrobka rodiny Riedlovy z doby před rokem 1900. Při zdi presbytáře je novoklasicistní náhrobek od J. F. J. Černého z Hořic. Před kostelem stojí kamenný kříž z roku 1887. Autorem byl Jan Vašata z Hořic. Na bráně hřbitova je umístěn Anděl života a smrti, který vzešel z hořické sochařské školy po roce 1900.
L. H., 20.2. 2012
historie

Původně farní, raně barokní kostel z let 1690–91, je dominantou obce a z daleka velmi viditelný. Byl postaven představeným jezuitů a současně stavitelem K. Labuškou. Raritou kostela jsou dvě dělostřelecké koule z bitvy roku 1866, zazděné ve fasádě věže kostela. Ta byla při bitvě značně poškozena. Při následných opravách byla věž snížena.

rodo chrozit, 10.3. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Probluz

Místa v okolí

 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 Chlum
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Radíkovice
 Hrádek u Nechanic
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 akvadukt u Komárova
 Dohalice
 Libčany
 Nechanice
 Neděliště
 Libčany
 Kunčice
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Stračov
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Stanislava
 Stračov
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 Libišany
 Rodov
 Jeřice
 Babice
 Škroupův dům
 zvonice
 fara
 Kratonohy
 Dobřenice
 Barchov
 kostel sv. Klimenta
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Vavřince
 Habřina
 Vražba
 Velký Vřešťov
 mlýn Podhrad
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Bašnice
 kostel sv. Mikuláše
 Barchůvek
 Vysoká
 Libeň
 Holohlavy
 Újezd
 Rotemberk
 mlynářská vila
 Rohoznice
 kostel sv. Václava
 Rohoznice
 Obědovice
 Chotěborky - VPZ
 Myštěves
 Pustohrad u Hořic
 sušárna čekanky
 Hořice
 Dubenec
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Kosice
 Hořice
 Hořice
 Velichovky
 kostel sv. Mikuláše
 Kasalice
 Podlesí
 Přestavlky
 Holovousy
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Wenkeův dům
 Hradišťko
 Ostroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 Obora
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 9824
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama