Kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384, současná bezvěžová stavba je barokní z r. 1714 vybudovaná péčí hraběte Kinského. Z r. 1714 je rovněž zděná zvonice, která nahradila starší dřevěnou. Hřbitov kolem kostela byl zrušen a přenesen na sever od obce.
Hlavní obrázek místa
Lovčice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Lovčice je prvně zmiňována r. 1354 a v současnosti má asi 670 obyvatel. Leží na silnici II/611 asi 5 km západně od Chlumce nad Cidlinou. Má též železniční zastávku zvanou Lovčice obec na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou. Obcí neprocházejí žádné turisticky značené trasy. Kostel sv. Bartoloměje se zvonicí se nachází na návsi v severní části obce.
1.9. 2017
historie

Ve většině pramenů i z nedávné doby se uvádí, že lovčický kostel stojí na návsi uprostřed hřbitova. To je však značně zastaralá informace. Hřbitov na návsi byl již před řadou let zrušen a nový byl zřízen o samotě severně od obce za železniční tratí. Původní kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384. Ten současný je však barokní z r. 1714, postavený v rámci aktivit majitele chlumeckého panství hraběte Václava Norberta Oktaviána Kinského (1642-1719). Ostatně rodový znak Kinských se třemi vlčími zuby se nachází i nad vstupem do kostela. Současná stavba je jednolodní a obdélná s pravoúhlým presbytářem. Presbytář je zaklenut valeně, zatímco loď je plochostropá. Vnitřní zařízení je převážně rokokové z konce 18. stol. nebo pseudorokokové. Obraz Rodiny Páně je dílem církevního malíře Josefa Mathausera (1846-1917) z r. 1860. Dochovala se cínová křtitelnice z r. 1614. Varhany pro kostel zhotovil r. 1841 Ignác Welzel (1778-1864),…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 26.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lovčice

Místa v okolí

 Korce
 kostel sv. Prokopa
 Vlkov nad Lesy
 panský dvůr
 Karlova Koruna
 Choťovice
 kostel sv. Jiří
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Hradišťko
 Stará Báň
 synagoga
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Luková
 židovský hřbitov
 Bolice
 Mastnice
 kostel sv. Havla
 Mlékosrby
 Klamoš
 Přestavlky
 kostel sv. Havla
 Hlušice
 kostel sv. Ondřeje
 Husův sbor
 Kosice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Nový Bydžov
 synagoga
 Kosice
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Barchůvek
 Sloupno
 Libeň
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Býchory
 Týnec nad Labem
 Býchory
 Kojice
 Barchov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Skřivany
 Obědovice
 Žáravice
 Babice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 evangelický kostel
 Dymokury
 Konárovice
 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Jiří
 zvonička
 dub červený
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lovčice
administrovaná ex currendo
farností Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama