Kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384, současná bezvěžová stavba je barokní z r. 1714 vybudovaná péčí hraběte Kinského. Z r. 1714 je rovněž zděná zvonice, která nahradila starší dřevěnou. Hřbitov kolem kostela byl zrušen a přenesen na sever od obce.
Hlavní obrázek místa
Lovčice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Lovčice je prvně zmiňována r. 1354 a v současnosti má asi 670 obyvatel. Leží na silnici II/611 asi 5 km západně od Chlumce nad Cidlinou. Má též železniční zastávku zvanou Lovčice obec na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou. Obcí neprocházejí žádné turisticky značené trasy. Kostel sv. Bartoloměje se zvonicí se nachází na návsi v severní části obce.
1.9. 2017
historie

Ve většině pramenů i z nedávné doby se uvádí, že lovčický kostel stojí na návsi uprostřed hřbitova. To je však značně zastaralá informace. Hřbitov na návsi byl již před řadou let zrušen a nový byl zřízen o samotě severně od obce za železniční tratí. Původní kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384. Ten současný je však barokní z r. 1714, postavený v rámci aktivit majitele chlumeckého panství hraběte Václava Norberta Oktaviána Kinského (1642-1719). Ostatně rodový znak Kinských se třemi vlčími zuby se nachází i nad vstupem do kostela. Současná stavba je jednolodní a obdélná s pravoúhlým presbytářem. Presbytář je zaklenut valeně, zatímco loď je plochostropá. Vnitřní zařízení je převážně rokokové z konce 18. stol. nebo pseudorokokové. Obraz Rodiny Páně je dílem církevního malíře Josefa Mathausera (1846-1917) z r. 1860. Dochovala se cínová křtitelnice z r. 1614. Varhany pro kostel zhotovil r. 1841 Ignác Welzel (1778-1864),…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 26.8. 2017

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lovčice

Místa v okolí

 Korce
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Prokopa
 panský dvůr
 Karlova Koruna
 Choťovice
 kostel sv. Jiří
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Hradišťko
 Stará Báň
 synagoga
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Luková
 židovský hřbitov
 Bolice
 Mastnice
 kostel sv. Havla
 Mlékosrby
 Klamoš
 Přestavlky
 kostel sv. Havla
 Hlušice
 kostel sv. Ondřeje
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Kosice
 pomník Janu Malátovi
 radnice
 Nový Bydžov
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Kosice
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Chudeřická kyselka
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Barchůvek
 Sloupno
 Libeň
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kolo
 Býchory
 Týnec nad Labem
 kostel sv. Václava
 Býchory
 Býchory
 Kojice
 Barchov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Skřivany
 Obědovice
 Žáravice
 Babice
 kostel sv. Vojtěcha
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Dymokury
 evangelický kostel
 Konárovice
 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Jiří
 zvonička
 dub červený
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lovčice
administrovaná ex currendo
farností Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama