Kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384, současná bezvěžová stavba je barokní z r. 1714 vybudovaná péčí hraběte Kinského. Z r. 1714 je rovněž zděná zvonice, která nahradila starší dřevěnou. Hřbitov kolem kostela byl zrušen a přenesen na sever od obce.
Hlavní obrázek místa
Lovčice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Lovčice je prvně zmiňována r. 1354 a v současnosti má asi 670 obyvatel. Leží na silnici II/611 asi 5 km západně od Chlumce nad Cidlinou. Má též železniční zastávku zvanou Lovčice obec na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou. Obcí neprocházejí žádné turisticky značené trasy. Kostel sv. Bartoloměje se zvonicí se nachází na návsi v severní části obce.
1.9. 2017
historie

Ve většině pramenů i z nedávné doby se uvádí, že lovčický kostel stojí na návsi uprostřed hřbitova. To je však značně zastaralá informace. Hřbitov na návsi byl již před řadou let zrušen a nový byl zřízen o samotě severně od obce za železniční tratí. Původní kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384. Ten současný je však barokní z r. 1714, postavený v rámci aktivit majitele chlumeckého panství hraběte Václava Norberta Oktaviána Kinského (1642-1719). Ostatně rodový znak Kinských se třemi vlčími zuby se nachází i nad vstupem do kostela. Současná stavba je jednolodní a obdélná s pravoúhlým presbytářem. Presbytář je zaklenut valeně, zatímco loď je plochostropá. Vnitřní zařízení je převážně rokokové z konce 18. stol. nebo pseudorokokové. Obraz Rodiny Páně je dílem církevního malíře Josefa Mathausera (1846-1917) z r. 1860. Dochovala se cínová křtitelnice z r. 1614. Varhany pro kostel zhotovil r. 1841 Ignác Welzel (1778-1864),…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 26.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lovčice

Místa v okolí

 Korce
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Prokopa
 panský dvůr
 Karlova Koruna
 Choťovice
 kostel sv. Jiří
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Hradišťko
 Stará Báň
 synagoga
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Luková
 židovský hřbitov
 Bolice
 Mastnice
 kostel sv. Havla
 Mlékosrby
 Klamoš
 Přestavlky
 kostel sv. Havla
 Hlušice
 kostel sv. Ondřeje
 Husův sbor
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Nový Bydžov
 synagoga
 Kosice
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Barchůvek
 Sloupno
 Libeň
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kolo
 Týnec nad Labem
 kostel sv. Václava
 Býchory
 Býchory
 Kojice
 Barchov
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Skřivany
 Obědovice
 Žáravice
 Babice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Dymokury
 evangelický kostel
 Konárovice
 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Jiří
 zvonička
 dub červený
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lovčice
administrovaná ex currendo
farností Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama