Kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384, současná bezvěžová stavba je barokní z r. 1714 vybudovaná péčí hraběte Kinského. Z r. 1714 je rovněž zděná zvonice, která nahradila starší dřevěnou. Hřbitov kolem kostela byl zrušen a přenesen na sever od obce.
Hlavní obrázek místa
Lovčice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Lovčice je prvně zmiňována r. 1354 a v současnosti má asi 670 obyvatel. Leží na silnici II/611 asi 5 km západně od Chlumce nad Cidlinou. Má též železniční zastávku zvanou Lovčice obec na regionální trati 062 z Křince do Chlumce nad Cidlinou. Obcí neprocházejí žádné turisticky značené trasy. Kostel sv. Bartoloměje se zvonicí se nachází na návsi v severní části obce.
1.9. 2017
historie

Ve většině pramenů i z nedávné doby se uvádí, že lovčický kostel stojí na návsi uprostřed hřbitova. To je však značně zastaralá informace. Hřbitov na návsi byl již před řadou let zrušen a nový byl zřízen o samotě severně od obce za železniční tratí. Původní kostel v Lovčicích je doložen již před r. 1384. Ten současný je však barokní z r. 1714, postavený v rámci aktivit majitele chlumeckého panství hraběte Václava Norberta Oktaviána Kinského (1642-1719). Ostatně rodový znak Kinských se třemi vlčími zuby se nachází i nad vstupem do kostela. Současná stavba je jednolodní a obdélná s pravoúhlým presbytářem. Presbytář je zaklenut valeně, zatímco loď je plochostropá. Vnitřní zařízení je převážně rokokové z konce 18. stol. nebo pseudorokokové. Obraz Rodiny Páně je dílem církevního malíře Josefa Mathausera (1846-1917) z r. 1860. Dochovala se cínová křtitelnice z r. 1614. Varhany pro kostel zhotovil r. 1841 Ignác Welzel (1778-1864),…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 26.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lovčice

Místa v okolí

 Korce
 kostel sv. Prokopa
 Vlkov nad Lesy
 panský dvůr
 Karlova Koruna
 Choťovice
 kostel sv. Jiří
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Hradišťko
 Stará Báň
 synagoga
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Luková
 židovský hřbitov
 Bolice
 Mastnice
 kostel sv. Havla
 Mlékosrby
 Klamoš
 Přestavlky
 kostel sv. Havla
 Hlušice
 kostel sv. Ondřeje
 Husův sbor
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Nový Bydžov
 synagoga
 Kosice
 sušárna čekanky
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Barchůvek
 Sloupno
 Libeň
 Sekeřice
 Sekeřice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Býchory
 Týnec nad Labem
 Býchory
 Kojice
 Barchov
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Skřivany
 Obědovice
 Žáravice
 Babice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 evangelický kostel
 Dymokury
 Konárovice
 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Jiří
 zvonička
 dub červený
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lovčice
administrovaná ex currendo
farností Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama