Původně pozdně klasicistní kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v centru obce Lhota pod Libčany r. 1900. Na její výbavě se podílela sochařská škola v Hořicích. Nyní má objekt postavení filiálního kostela ve farnosti Libčany a slouží pravidelným nedělním bohoslužbám.
Hlavní obrázek místa
Lhota pod Libčany - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Lhota pod Libčany byla založena původně jako dřevorubecká osada kolem r. 1375 benediktinským klášterem v Opatovicích nad Labem v místě bývalého lesa Trávník. Dnešní obec leží jižně od silnice II/611 a má přes 850 obyvatel. Procházejí jí vedlejší silnice z Osic do Libčan a z Roudnice do Urbanic. Při jižním okraji má obec vlastní zastávku na železniční trati 020 z Prahy do Hradce Králové. U této zastávky začíná červená turistická značka mířící k severu do Libčan a dále k zámku Hrádek u Nechanic. U křižovatky místních silnic v centru obce stojí kostel Nejsvětější Trojice.
27.9. 2017
historie

Ves Lhota pod Libčany založil benediktinský klášter v Opatovicích nad Labem kolem r. 1375 jako dřevorubeckou osadu v místě bývalého lesa Trávník. Když byl r. 1421 klášter vypálen husity, Lhota připadla Diviši Bořku z Miletínka. Dalšími jejími majiteli byli pak např. Jiří z Poděbrad a rody Pernštejnů nebo Habsburků. Zlomovým rokem pro ves byl rok 1580, kdy ji zakoupil císařský hejtman pardubického panství Jiří Škornice Balbín. Ten nechal vyměřit a vystavět lánovým způsobem novou vesnici s ulicovou návsí. Tehdy získala obec své současné uspořádání. U křižovatky místních komunikací v centru obce byla r. 1900 postavena velká dominantní, pozdně klasicistní kaple Nejsvětější Trojice, z jejíhož jižního vstupního průčelí mírně vystupuje hranolová věž. Vybudoval ji stavitel J. Hroch, pozdější spolumajitel významné pražské stavební firmy Hroch a Hilse. Kamenný oltář pro kapli r. 1903 zhotovila sochařská škola v Hořicích. Varhany r.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 27.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lhota pod Libčany

Místa v okolí

 Libčany
 Libčany
 Škroupův dům
 fara
 Radíkovice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Libišany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Rohoznice
 Rohoznice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Vojtěcha
 Kunčice
 Kratonohy
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Přím
 akvadukt u Komárova
 Obědovice
 Kasalice
 Babice
 Nechanice
 evangelický kostel
 zvonice
 Barchov
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 radnice
 Hradec Králové
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Kosice
 Barchůvek
 Žáravice
 Chlum
 sušárna čekanky
 Přestavlky
 Dohalice
 Libeň
 Ráby
 Neděliště
 Kunětická Hora
 Blatník
 Ráby
 Mlékosrby
 Stračov
 kostel sv. Václava
 Klamoš
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 akvadukt na Židově
 automatické mlýny
 Pardubice
 městské opevnění
 Zelená brána
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Velký akvadukt
 Semínský akvadukt
 Sloupno
 židovský hřbitov
 Skřivany
 evangelický kostel
 Malý akvadukt
 Újezd
 Semín
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Holohlavy
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Libčany
administrovaná ex currendo
farností Dobřenice
503 25 Dobřenice č. p. 31
Tel: 604 186 200
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama