Původně pozdně klasicistní kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v centru obce Lhota pod Libčany r. 1900. Na její výbavě se podílela sochařská škola v Hořicích. Nyní má objekt postavení filiálního kostela ve farnosti Libčany a slouží pravidelným nedělním bohoslužbám.
Hlavní obrázek místa
Lhota pod Libčany - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Lhota pod Libčany byla založena původně jako dřevorubecká osada kolem r. 1375 benediktinským klášterem v Opatovicích nad Labem v místě bývalého lesa Trávník. Dnešní obec leží jižně od silnice II/611 a má přes 850 obyvatel. Procházejí jí vedlejší silnice z Osic do Libčan a z Roudnice do Urbanic. Při jižním okraji má obec vlastní zastávku na železniční trati 020 z Prahy do Hradce Králové. U této zastávky začíná červená turistická značka mířící k severu do Libčan a dále k zámku Hrádek u Nechanic. U křižovatky místních silnic v centru obce stojí kostel Nejsvětější Trojice.
27.9. 2017
historie

Ves Lhota pod Libčany založil benediktinský klášter v Opatovicích nad Labem kolem r. 1375 jako dřevorubeckou osadu v místě bývalého lesa Trávník. Když byl r. 1421 klášter vypálen husity, Lhota připadla Diviši Bořku z Miletínka. Dalšími jejími majiteli byli pak např. Jiří z Poděbrad a rody Pernštejnů nebo Habsburků. Zlomovým rokem pro ves byl rok 1580, kdy ji zakoupil císařský hejtman pardubického panství Jiří Škornice Balbín. Ten nechal vyměřit a vystavět lánovým způsobem novou vesnici s ulicovou návsí. Tehdy získala obec své současné uspořádání. U křižovatky místních komunikací v centru obce byla r. 1900 postavena velká dominantní, pozdně klasicistní kaple Nejsvětější Trojice, z jejíhož jižního vstupního průčelí mírně vystupuje hranolová věž. Vybudoval ji stavitel J. Hroch, pozdější spolumajitel významné pražské stavební firmy Hroch a Hilse. Kamenný oltář pro kapli r. 1903 zhotovila sochařská škola v Hořicích. Varhany r.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 27.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Lhota pod Libčany

Místa v okolí

 Libčany
 Libčany
 Škroupův dům
 fara
 Radíkovice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Libišany
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 Rohoznice
 Rohoznice
 Stěžery
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 Kunčice
 Kratonohy
 Dolní Přím
 kostel sv. Vavřince
 akvadukt u Komárova
 Obědovice
 Kasalice
 Babice
 Bohdanečský rybník
 Nechanice
 evangelický kostel
 zvonice
 Barchov
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 radnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Kosice
 Barchůvek
 Kosice
 Chlum
 Žáravice
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Přestavlky
 Dohalice
 Libeň
 Ráby
 Neděliště
 Kunětická Hora
 Blatník
 Ráby
 Mlékosrby
 Stračov
 kostel sv. Václava
 Klamoš
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 akvadukt na Židově
 Pardubice
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Velký akvadukt
 Sloupno
 Semínský akvadukt
 Skřivany
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Malý akvadukt
 Újezd
 Semín
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Holohlavy
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Libčany
administrovaná ex currendo
farností Dobřenice
503 25 Dobřenice č. p. 31
Tel: 604 186 200
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13659
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama