Tvrz ze 14. století. V 15. století sídlo Radíkovských z Hrádku. Zpustla před rokem 1528. V roce 1923 byla SV část pahorku tvrze rozvezena a zarovnána. Jižně byla postavena nová tvrz a opuštěna počátku v 18. stol. Po této tvrzi se nic nedochovalo.
Hlavní obrázek místa
Pohled z východu
© Petr Nožička 03/2010
Ke tvrzi se dostanete, když přijedete od Hrádku u Nechanic, za prvním domem vpravo přejdete přes louku a tam uvidíte výrazný pahorek tvrze. V létě bude pravděpodobně dost zarostlý.
Petr Nožička, 11.3. 2010
popis

Patrný pahorek starší tvrze, jehož SV část byla rozvezena a zarovnána po roce 1923. Povrch je členitý (možná jámy po pilotech). Pahorek byl obklopen příkopem; západní, jižní a východní část je zachována a dodnes naplněna vodou. Nová tvrz stála jižněji nad levým břehem Radíkovského potoka. Žádné její pozůstatky, ani terénní dizpozice se nedochovaly.

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 11.3. 2010

historie

V roce 1365 po smrti Jakuše z Hořic zdědili Radíkovice jeho synové Svatomír a Hynek a Radíkovice se staly centrem jejich panství. Po Hynkově smrti v roce 1395 se stávají majiteli panství jeho synové Hynek, Domorád a Jan z Radíkovic, později celé panství přechází na Jana. Nejpozději v této době zde vzniká tvrz. Jan v roce 1415 prodává panství Janu z Kounic a Jarkovi z Dohaliček. Před husitskými válkami byly o panství vedené jakési spory. Později zde sídlili Mikuláš a Jan Radíkovští z Hrádku. V druhé polovině 15. století se stává majitelem Jan Bořek z Lukavce a jeho manželka Machna, rozená z Huštířan, po nich Kateřina z Mnichova V roce 1457 kupuje panství Jakub Všerubský ze Všerub a po smrti jeho syna Jana (v roce 1465) panství získává Martin Bořek z Hrádku, v letech 1505–1514 vlastní panství jeho potomek Martin. Poté panství vlastní bratři Petr a Hamza ze Zábrdovic,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královehradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 11.3. 2010

Půdorys místa

půdorys podle krokování, stav r. 1978
© L. Svoboda (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Radíkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Libčany
 Libčany
 Hrádek u Nechanic
 Dolní Přím
 Kunčice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Škroupův dům
 Dobřenice
 fara
 kostel sv. Klimenta
 Kratonohy
 Libišany
 Babice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Chlum
 Dohalice
 Barchov
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 Obědovice
 sbor kněze Ambrože
 mlynářská vila
 jez Hučák
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Neděliště
 kostel sv. Vavřince
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 Moravský jez
 kostel sv. Ducha
 Barchůvek
 Stračov
 Hradec Králové
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 zvonice
 Libeň
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Kasalice
 Kosice
 kostel sv. Stanislava
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Přestavlky
 evangelický kostel
 Mlékosrby
 Vysoká
 Jeřice
 synagoga
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Rodov
 Sloupno
 Skřivany
 Myštěves
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Luková
 Bašnice
 Husův sbor
 Újezd
 Habřina
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Klamoš
 Podlesí
 Vražba
 Holohlavy
 Ráby
 mlýn Podhrad
 Kunětická Hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Rotemberk
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
Základní informace místa
ID místa: 8873
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama