Dnes již zaniklý vodní hrad byl zřejmě založen v 15. st. Byl obehnán dvojím valem. Za vlády Pernštejnů byly vybudovány velké zemní bašty, za třicetileté války byl hrad zničen. Po r. 1745 hrad vyhořel, poslední zbytky valů byly rozvezeny v r. 1956.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2020

Chlumec nad Cidlinou

zaniklý vodní hrad ve stejnojmeném městě. Hrad byl založen nejspíše v průběhu 70.–80.let 15.století za Samuela z Hrádku. V roce 1521 ho koupil Vojtěch z Perštejna, který ho velkolepě přestavěl. V roce 1547 hrad získala královská komora, která ho nechala upravit a vystavěla zde pivovar .Za třicetileté války hrál hrad významnou roli a byl poškozen, jeho opevnění bylo posilováno. V r. 1741 vyhořel. Ve 20. století byl hradní areal rozparcelován a v 50. letech zbořen hradní palác.
Tomáš Durdík: Encyklopedie českých hradů, 26.6. 2004
historie

Počátky Chlumce nad Cidlinou je možno hledat již v druhé polovině 8. století v místech, kde přes řeku Cidlinu přecházela důležitá zemská stezka spojující Prahu s Kladskem a dále s Polskem. První bezpečná zpráva o něm je až z r. 1110, kdy zde u nějakého, pravděpodobně opevněného místa uprostřed bažin zastavil český král Vladislav I. polské vojsko vedené králem Boleslavem III. Ve 13. století se v Chlumci nad Cidlinou usadili Šternberkové, z nichž se v l. 1225–1241 připomíná Zdeslav z Chlumce, zakladatel hradu Českého Šternberka. Následovali Zdeslav z Chlumce, žijící kolem r. 1297, Ješek ze Šternberka, připomínaný v l. 1329–1349, který měl na své pečeti název z Chlumce. Lze předpokládat, že si Šternberkové postavili na místě vhodném pro obranu tvrz, pokud nenavázali již na opevněné místo z doby 12. století. Písemně je tvrz doložena až k r. 1397. Majetek chlumeckých Šternberků sahal dále na východ Čech,…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, 9.3. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Klamoš
 Luková
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 sušárna čekanky
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Havla
 panský dvůr
 Korce
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Barchov
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 radnice
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 Kratonohy
 Semín
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Semínský akvadukt
 Sloupno
 Stará Báň
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 rozhledna Pod Strání
 fara
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Skřivany
 Hlušice
 kostel sv. Klimenta
 evangelický kostel
 Dobřenice
 Kolo
 synagoga
 Kojice
 kostel sv. Markéty
 Rohoznice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Mastnice
 Bolice
 Kunčice
 radnice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 550
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama