Dnes již zaniklý vodní hrad byl zřejmě založen v 15. st. Byl obehnán dvojím valem. Za vlády Pernštejnů byly vybudovány velké zemní bašty, za třicetileté války byl hrad zničen. Po r. 1745 hrad vyhořel, poslední zbytky valů byly rozvezeny v r. 1956.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2020

Chlumec nad Cidlinou

zaniklý vodní hrad ve stejnojmeném městě. Hrad byl založen nejspíše v průběhu 70.–80.let 15.století za Samuela z Hrádku. V roce 1521 ho koupil Vojtěch z Perštejna, který ho velkolepě přestavěl. V roce 1547 hrad získala královská komora, která ho nechala upravit a vystavěla zde pivovar .Za třicetileté války hrál hrad významnou roli a byl poškozen, jeho opevnění bylo posilováno. V r. 1741 vyhořel. Ve 20. století byl hradní areal rozparcelován a v 50. letech zbořen hradní palác.
Tomáš Durdík: Encyklopedie českých hradů, 26.6. 2004
historie

Počátky Chlumce nad Cidlinou je možno hledat již v druhé polovině 8. století v místech, kde přes řeku Cidlinu přecházela důležitá zemská stezka spojující Prahu s Kladskem a dále s Polskem. První bezpečná zpráva o něm je až z r. 1110, kdy zde u nějakého, pravděpodobně opevněného místa uprostřed bažin zastavil český král Vladislav I. polské vojsko vedené králem Boleslavem III. Ve 13. století se v Chlumci nad Cidlinou usadili Šternberkové, z nichž se v l. 1225–1241 připomíná Zdeslav z Chlumce, zakladatel hradu Českého Šternberka. Následovali Zdeslav z Chlumce, žijící kolem r. 1297, Ješek ze Šternberka, připomínaný v l. 1329–1349, který měl na své pečeti název z Chlumce. Lze předpokládat, že si Šternberkové postavili na místě vhodném pro obranu tvrz, pokud nenavázali již na opevněné místo z doby 12. století. Písemně je tvrz doložena až k r. 1397. Majetek chlumeckých Šternberků sahal dále na východ Čech,…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, 9.3. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Klamoš
 Luková
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kosice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 sušárna čekanky
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Havla
 panský dvůr
 Korce
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Barchov
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 radnice
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 Kratonohy
 Semín
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Semínský akvadukt
 Sloupno
 Stará Báň
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 rozhledna Pod Strání
 fara
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Skřivany
 Hlušice
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kolo
 synagoga
 Kojice
 kostel sv. Markéty
 Rohoznice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Mastnice
 Bolice
 Kunčice
 radnice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Býchory
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 550
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama