Dnes již zaniklý vodní hrad byl zřejmě založen v 15. st. Byl obehnán dvojím valem. Za vlády Pernštejnů byly vybudovány velké zemní bašty, za třicetileté války byl hrad zničen. Po r. 1745 hrad vyhořel, poslední zbytky valů byly rozvezeny v r. 1956.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2020

Chlumec nad Cidlinou

zaniklý vodní hrad ve stejnojmeném městě. Hrad byl založen nejspíše v průběhu 70.–80.let 15.století za Samuela z Hrádku. V roce 1521 ho koupil Vojtěch z Perštejna, který ho velkolepě přestavěl. V roce 1547 hrad získala královská komora, která ho nechala upravit a vystavěla zde pivovar .Za třicetileté války hrál hrad významnou roli a byl poškozen, jeho opevnění bylo posilováno. V r. 1741 vyhořel. Ve 20. století byl hradní areal rozparcelován a v 50. letech zbořen hradní palác.
Tomáš Durdík: Encyklopedie českých hradů, 26.6. 2004
historie

Počátky Chlumce nad Cidlinou je možno hledat již v druhé polovině 8. století v místech, kde přes řeku Cidlinu přecházela důležitá zemská stezka spojující Prahu s Kladskem a dále s Polskem. První bezpečná zpráva o něm je až z r. 1110, kdy zde u nějakého, pravděpodobně opevněného místa uprostřed bažin zastavil český král Vladislav I. polské vojsko vedené králem Boleslavem III. Ve 13. století se v Chlumci nad Cidlinou usadili Šternberkové, z nichž se v l. 1225–1241 připomíná Zdeslav z Chlumce, zakladatel hradu Českého Šternberka. Následovali Zdeslav z Chlumce, žijící kolem r. 1297, Ješek ze Šternberka, připomínaný v l. 1329–1349, který měl na své pečeti název z Chlumce. Lze předpokládat, že si Šternberkové postavili na místě vhodném pro obranu tvrz, pokud nenavázali již na opevněné místo z doby 12. století. Písemně je tvrz doložena až k r. 1397. Majetek chlumeckých Šternberků sahal dále na východ Čech,…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, 9.3. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Klamoš
 Luková
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Chudeřická kyselka
 Kosice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 kostel sv. Havla
 panský dvůr
 Korce
 Žáravice
 Barchůvek
 Obědovice
 Barchov
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 Husův sbor
 radnice
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 kostel sv. Kříže
 Kratonohy
 Kasalice
 Semín
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Semínský akvadukt
 Stará Báň
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Martina
 Skřivany
 Hlušice
 rybník Svatá Anna
 evangelický kostel
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 evangelický kostel
 synagoga
 Kolo
 kostel sv. Markéty
 Kojice
 Rohoznice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Mastnice
 Bolice
 radnice
 Kunčice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Býchory
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 550
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama