Barokní kostel sv. Filipa a Jakuba na hřbitově v Mlékosrbech postaven r. 1709. V r. 1818 přistavěna hrobka rodu Kinských. Novorománská přestavba r. 1882, při níž byla přistavěna věž, dala kostelu současnou podobu. Vnitřní zařízení převážně barokní z 1. pol. 18. stol.
Hlavní obrázek místa
Mlékosrby - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Mlékosrby je prvně doložena r. 1343. Její západní okraj obtéká řeka Cidlina. Leží na vedlejší silnici odbočující z Nepolis na silnici II/327 k východu na Bydžovskou Lhotku. Nejbližší železniční zastávka Luková na trati 040 z Chlumce nad Cidlinou do Ostroměře se nachází necelý kilometr západně od obce, v níž žije asi 250 obyvatel.
2.10. 2017
historie

První zmínka o obci pochází z r. 1343, kdy se podle ní psal vladyka Jan. Stávala tu tvrz, na které v letech 1375–1383 seděl Jan Šesták z Přestavlk. Zánik tvrze se předpokládá v letech 1495–1496 za Jana Bořka z Poličan. Stála zřejmě severně od kostela na východním břehu rybníka. V r. 1528 prodal Václav Bořek z Dohalic ves Mlékosrby Vojtěchu z Pernštejna, který ji připojil k panství chlumeckému. Kostel sv. Filipa a Jakuba je původem barokní stavba z r. 1709 se třemi zvony. Nejstarší z nich v r. 1474 ulil pražský konvář mistr Hanuš. To nasvědčuje existenci starší svatyně. V r. 1818 byl kostel na jižní straně rozšířen o hrobku šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. V r. 1831 v ní byl pohřben její zakladatel Leopold Josef Kinský (1764–1831) z chlumecké větve rodu. V r. 2008 byl v hrobce pochován také Radslav Kinský (1928–2008), významný imunolog, který po r. 1989…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 2.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Mlékosrby

Místa v okolí

 Mlékosrby
 Luková
 Přestavlky
 sušárna čekanky
 Kosice
 Barchůvek
 loretánská kaple
 Libeň
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Barchov
 Chlumec nad Cidlinou
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 radnice
 synagoga
 Babice
 kostel sv. Jiří
 Obědovice
 Klamoš
 Sloupno
 Kratonohy
 kostel sv. Prokopa
 Vlkov nad Lesy
 Skřivany
 Hradišťko
 Kunčice
 kostel sv. Prokopa
 Žáravice
 Kasalice
 Hlušice
 Nechanice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 Rohoznice
 Korce
 panský dvůr
 Rohoznice
 Hrádek u Nechanic
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Podlesí
 Sekeřice
 Libčany
 Sekeřice
 Radíkovice
 Libčany
 Choťovice
 Škroupův dům
 Vysoká
 Myštěves
 fara
 kostel sv. Kříže
 synagoga
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Markéty
 Semín
 Stará Báň
 Stračov
 Dolní Přím
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 kostel sv. Václava
 rozhledna Pod Strání
 Dohalice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-děkanství
Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.chlumeckafarnost.cz
farnost-chlumec@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 13668
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama