Barokní zámek vystavěl r. 1737 Kryštof Norbert Voračický z Paběnic. Je to podélná jednopatrová budova, se středním dvoupatrovým rizalitem, vrcholícím v trojúhelníkovém štítě, obrácený hlavním průčelím do zahrady. V současné době velice chátrá.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek
© Petr Nožička 04/2010
Obec Barchov se nachází 20 km západně od Hradce Králové a 8 km jižně od Nového Bydžova. Barokní zámek postavený v roce 1737 Kryštofem Norbertem Voračickým z Paběnic. Zámek byl postaven jako podélná jednopatrová budova, se středním dvoupatrovým rizalitem, vrcholícím v trojúhelníkovém štítě, hlavním průčelím obrácený do zahrady. V současné době je v rukou skupiny restituentů, potomků posledního majitele a od té doby velice chátrá. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 28.1. 2006
historie

V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení čp. 41, kde se dosud říká Na valech. V 16. století náležel Barchov Mareši Dobřenskému z Dobřenic. Na počátku 17. století koupil barchovské zboží Burian Slibovický ze Skřivan a od něho roku 1611 Albrecht Bzenský z Poruby. Od roku 1675 patřil Barchov Ferdinandu Rašínovi z Riesenburka. Když Rašín statek v roce 1702 prodával, zbylo z druhé tvrze už jen skrovné dřevěné stavení, kryté šindelem o několika málo místnostech. Barokní zámek dal r. 1737 poblíž staré dřevěné tvrze vystavět Kryštof Norbert Voračický z Paběnic. Po vystavění zděného zámku zůstala sešlá dřevěná tvrz jako byt panského úředníka. V polovině 18. století drželi Barchov Libštejnští z Kolovrat, páni z Vlkanova, pražská Invalidovna, Kinští, Černínové a nakonec Václav Teuchert. V roce 1911 zakoupila Barchov Pozemková banka, která jej o osm let později prodala rodině Picků.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984 (doplněno redakcí), 28.1. 2006

Půdorys místa

plán přízemí, šrafovaně konstrukce 18. století
© plán Pavel Vlček, kresba Jiří Úlovec (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 1. A-M, Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1737

  Zámek vystavěn prvním majitelem kterým byl Kryštof Norbert Voračický z Paběnic

 • 1990

  datum je přibližné

  Barchovský zámek byl restituován skupinou restituentů, potomků posledního majitele pana Picky

 • 2004

  zámek prodán majitelkou firmě Barchov reality s.r.o..

 • 2009

  Zámek získal nové majitele, kteří započali s rekonstrukcí

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Barchov

Místa v okolí

 Babice
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Kosice
 Kosice
 Libeň
 Přestavlky
 Kratonohy
 Obědovice
 Mlékosrby
 Kunčice
 Luková
 Nechanice
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Sloupno
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Kasalice
 Libčany
 Radíkovice
 loretánská kaple
 Libčany
 Kozelkova vila
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Klamoš
 Karlova Koruna
 Škroupův dům
 Žáravice
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 fara
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Smidary
 Stračov
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Jiří
 Vysoká
 Myštěves
 Stračov
 Podlesí
 Stěžery
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Marka
 Vlkov nad Lesy
 Dohalice
 Chotělice
 Hlušice
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Hradišťko
 Bohdanečský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 Libišany
 kostel sv. Václava
 kaplička Panny Marie
 Ohnišťany
 Bašnice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Staré Smrkovice
 radnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Sekeřice
 Sekeřice
 kostel sv. Havla
 Vysoké Veselí
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Václava
 Volanice
Kontaktní informace
Barchov 1
504 01 Nový Bydžov
Základní informace místa
ID místa: 483
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama