Barokní hřbitovní kostel z konce 18. stol., jednolodní s trojboce uzavřeným kněžištěm s valenou klenbou s výsečemi. Loď je plochostropá. V průčelí kostela náhrobník Jana Lobkovice z roku 1846.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
V průčelí kostela několik náhrobníků
© Luděk Pitter 03/2007
V těsné blízkosti areálu hřebčína se zámkem se nachází starý hřbitov se hřbitovním kostelem. Pokud se při návštěvě hřebčína v Kladrubech na Labem rozhodnete areál obejít, půjdete po silnici okolo stájí, za stájemi odbočíte vlevo a půjdete dál při silnici směrem na Semice. Jednak se Vám otevře krásný výhled na ohrady s pasoucími se bělouši a jednak projdete okolo hřbitova, na kterém se nachází hřbitovní kostel s náhrobníky. Od hřbitova je to jen pár metrů k zadní bráně areálu s pěkným výhledem na zámek s kostelem.
L.P., 31.3. 2007
historie

Hřbitovní kostel je barokní stavba z konce 18. stol. Kostel je jednolodní s trojboce uzavřeným kněžištěm a polygonální sakristií. V presbytáři je valená klenba s výsečemi, loď je plochostropá. Při hlavním průčelí kostela stojí klasicistní náhrobník Jana Lobkovice z roku 1846. V literatuře se ještě uvádí ve zdi kostela zazděný náhrobník ze 16. stol.

L.P. (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, [K/O], Academia, 1978), 31.3. 2007

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Kladruby nad Labem

Místa v okolí

 Semín
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 Zdechovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Kojice
 Klamoš
 Horušice
 Žáravice
 Hradišťko
 Kolo
 Týnec nad Labem
 Štěpánov
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Valy u Přelouče
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Voršily
 kaple Panny Marie
 Kozelkova vila
 evangelický kostel
 barokní kamenný most
 loretánská kaple
 kostel sv. Václava
 Semtěš
 Žehušice
 Lepějovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Karlova Koruna
 Kasalice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Kačina
 panský dvůr
 Svojšice
 Přestavlky
 Obědovice
 kostel sv. Václava
 Korce
 Kosice
 Červený Domek
 Rohoznice
 Rohoznice
 radnice
 Konárovice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Luková
 rozhledna Pod Strání
 kostel Všech svatých
 Kosice
 kostel sv. Ondřeje
 Býchory
 Býchory
 mariánský sloup
 Krchleby
 Kratonohy
 Nové Dvory
 kostel sv. Havla opata
 Mlékosrby
 Choťovice
 Barborka
 Staré Čívice
 kostel sv. Klimenta
 vodárenská věž
 Dobřenice
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Hlízov
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Lochy
 kaple sv. Jiří
 fara
 Škroupův dům
 Stará Báň
 Mrdice
 Třebešice
 kostel Všech svatých
 Klešice
 Husův sbor
 synagoga
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 cukrovar
 Libčany
Základní informace místa
ID místa: 5114
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama