Z goticko-románského opevněného farního kostela vybudovaného zřejmě koncem 2. poloviny 13. století se dodnes zachovalo pouze základové zdivo. Byl zničen v 1. polovině 17. století císařským vojskem. Znovu objeven v r. 1966. V r. 2013 proběhl podrobný archeologický výzkum a následná konzervace zdiva.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Lednica leží na Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Púchov v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty u hranic s Českou republikou. Přes obec prochází modře a zeleně značená turistická cesta. Nejvýznamnější památkou Lednice je zřícenina hradu stojící na skále v přírodní rezervaci Lednické bradlo. Přímo v obci je kostel sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. Blíže pod hradem se dnes nachází pozůstatky jeho staršího románsko-gotického přechůdce, z něhož se zachovaly pouze zbytky základového zdiva. Místo zaniklého opevněného kostela se nachází na farské zahradě, vpravo od polní cesty směřující od současného kostela ke hradu. Na lokalitu upozorňuje informační tabule.
Luděk Vláčil, 19.10. 2017
historie

Goticko-románský opevněný kostel neznámého patrocinia (zasvěcení) v podhradí lednického hradu byl vystavěn zřejmě koncem 2. poloviny 13. století. Nejstarší publikovaná zmínka o kostele pochází od autora J. Chorényiho - Z dějin lednické farnosti, kde uvádí, že kostel byl vybudován spolu s hradem v 14. století. Na základě soupisu papežských desátek z let 1332-1336, kde se uvádí farář s německým jménem Carrardus, V. Rábík ve své studii předpokládá pravděpodobný počátek pronikání německého obyvatelstva do Lednice. Již ve 40. letech 14. století měla být Lednica farností. V kanonické vizitaci římskokatolické fary v Lednici z roku 1728 se píše o zničení kostela císařským vojskem v roce 1623 (podle jiných zdrojů k zániku kostela došlo o něco později). Po zániku původního kostela byl postaven níže pod hradem nový chrám zasvěcený, snad stejně jako jeho předchůdce, sv. Janu Nepomuckému. Místo starého kostela však nebylo zcela…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: podle informační cedule v místě, 18.10. 2017

Půdorys místa

, Foto informační tabule
© Luděk Vláčil 10/2017
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

 Lednica
 Lednické bradlo
 kostel sv. Vendelína
 kaple sv. Anny
 Vršatec
 Lednické Rovne
 Horovce
 Pruské
 Bohunice
 Čubův kopec
 Návojná
 Ilava
 Královec
 Klobušice
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Borčice
 Košeca
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Čertovy skály
Základní informace místa
ID místa: 13510
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama