Barokní jednolodní kostel sv. Jana Křtitele vystavěný v l. 1740-1746 hrabětem Mikulášem Taafem jako náhrada za starý nevyhovující kostelík zmiňovaný již po pol. 14. stol. Kostelu dominuje vysoká čtvercová věž s bání. Ve věži dochován cenný zvon z 15. století.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 10/2014
Nejvýraznější historickou dominantou obce Dolní Lutyně na Karvinsku je bezesporu barokní stavba kostela sv. Jana Křtitele s výraznou průčelní věží s bání. Nachází se ve středu obce, na nevysokém návrší nad pravým břehem potoka Lutyňky. Tvoří jakousi protiváhu bývalému zámeckému okrsku s velkým dvorem, který se rozkládá na návrší severně od centra obce za silnicí z Bohumína do Karviné. Jak zámecký dvůr s tzv. novým zámkem, tak kostel jsou dílem hraběte Mikuláše Taafeho z doby těsně před polovinou 18. století. Před oběma bránami do areálu hřbitova kolem kostela je možné spatřit zajímavé cenné barokní sochy z pol. 18. století.
Jan P. Štěpánek, 23.2. 2016
historie

Současný zděný kostel sv. Jana Křtitele v Dolní (Německé) Lutyni byl vystavěn v barokním slohu hrabětem Mikulášem Taafem v letech 1740-1746 jako náhrada za starší sešlý kostel, který byl vystavěn již před rokem 1365, kdy je svatostánek poprvé zmiňován. Nový kostel byl benedikován 28. 11. 1746 a konsekrován 9. 9. 1759 vratislavským biskupem hrabětem Schafftgotschem. Ze staršího kostela zbylo pramálo. Nejvýznačnější je dochovaný zvon z 15. století, který je zavěšen v současné věži kostela. Méně známou památkou na starší kostel jsou profilované trámy z původního kostela umístěné druhotně v konstrukcích stropů nad patrem tzv. nového zámku v Dolní Lutyni. Ty byly dendrochronologicky datovány do konce 16. století. Patrně se do zámku dostaly tak, že ve stejné době, kdy byl bourán starý kostel, hrabě Taafe budoval i novostavbu barokního úředního domu (nového zámku) a použil do jeho konstrukce vyhovující dřevo z bouraného kostela.…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Obecní kronika, Farnost Dolní Lutyně, 16.10. 2013

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Dolní Lutyně

Místa v okolí

 Dolní Lutyně
 Závada
 vodárenská věž
 kostel sv. Anny
 Doubrava
 Orlová
 Rychvald
 Bohumín
 kaple sv. Barbory
 Chałupki
 strážní věž
 Karviná - Doly
 důl Michal
 dvůr Paseky
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Důl Heřmanice
 Prstná
 větrný důl Vrbice
 vodárenská věž
 Solca
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 kašna
 Pomník sv. Václava
 ZOO Ostrava
 radnice
 Janečkův mlýn
 Dolní Marklovice
 Dolní Suchá
 Dolní Marklovice
 kaple sv. Anny
 důl Michálka
 halda Ema
 Ráj
 Důl Petr Bezruč
 Prostřední Suchá
 důl Ema a Lucie
 Annin dvůr
 důl Prokop
 štola Hubert
 vodárna na Hladnově
 Manor house
 důl Neumann
 Radvanický pivovar
 Radvanice
 Horní Suchá
 Lovecký zámeček
 Stonava
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 důl Trojice
 radnice
 kostel sv. Josefa
 Šilheřovice
 kostel sv. Jiří
 Sýkorův most
 nová radnice
 Landek
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 vila Felixe Neumanna
 socha sv. Floriána
 Rovninské balvany
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Slezskoostravský hrad
 štola Vilemína
 kostel sv. Anny
 vila dr. Julia Eisnera
 Šumbark
 štola Nový
 štola Tereza
 jáma Josef
 hotel Imperial
 Důl Jindřich
 štola Štolní
 Německý dům
 Areál MINIUNI
 kaple sv. Barbory
 Palác Elektra
 Dům umění
 Stonava
 Polský dům
 Městská jatka
 socha sv. Floriána
 důl Šalamoun
 Šenov
 fara
 školní budova
 Kunčičky
 Bartovice
 důl Alexandr
 kostel sv. Mikuláše
 Kotulova dřevěnka
 Životice
 Vítkovice
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Pavla
 Jubilejní kolonie
 Podobora
 Rybí dům
 Husův sbor
 Zábřeh
 Stanislavice
 kostel sv. Kateřiny
 Chotěbuz
 kostel sv. Ducha
 Stará Bělá
Základní informace místa
ID místa: 11479
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama