Barokní kostel sv. Jiří byl původně dřevěnou stavbou. Během třicetileté války byl zničen a v r. 1692 postaven kostel zděný. Roku 1891 byl obnoven Harrachy. Na vnější straně zdí je umístěno několik náhrobníků, z toho nejstarší je z r. 1518.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 24. 3. 2010
První písemná zmínka o Hrádku pochází již z roku 1377 a jeho původní jméno pochází od malé pevnosti, která sloužila jako bydliště pro rytíře. Tvrz byla postavena v 9. století, ale zanikla kolem roku 1528. Chrám obce se vyskytuje již v karolínských zakládajících knihách, byl založen v roce 1384. Dřevěný kostel plnil farní funkci a byl zasvěcen ke cti sv. Jiří. Během třicetileté války byl zničen a v roce 1692 byl postaven kostel zděný. Současně s raně barokní stavbou vznikla i fara, ze které se dochovala pouze část klenby se středovým pilířem. Pozůstatky fary lze nalézt v části domu nynější obecní hospody. Kostel, který byl v roce 1891 Harrachy obnoven, se stal filiálním a je tzv. přifařen k Nechanicím. Na vnější straně kostelních zdí je umístěno několik náhrobníků, z nichž nejstarší jsou z let 1518, 1521 a 1610. Na hřbitově je pochován stavitel zámku Hrádek u Nechanic architekt Karl Fischer. Je zde několik hrobů padlých vojáků z prusko-rakouské války roku 1866. Některé hroby se nacházejí i v blízkém okolí zámku.
rodo chrozit - čerpáno podle Soupisu památek ČR, 10.3. 2011
historie

Náhrobek na vnější zdi kostela patří Johance Radecké, roz. Těmínové z Těmic (zemř. 1609), která náleží k předkům maršálka Radeckého. Náhrobek restauroval vlastním nákladem JUDr. Tomáš Těmín v roce 2009.

Tomáš Těmín , 30.7. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hrádek

Místa v okolí

 Hrádek u Nechanic
 Radíkovice
 Dolní Přím
 Kunčice
 akvadukt u Komárova
 Libčany
 Libčany
 Nechanice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Kratonohy
 Dohalice
 Chlum
 Dobřenice
 Barchov
 Škroupův dům
 kostel sv. Klimenta
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 Stračov
 Libišany
 Barchůvek
 Obědovice
 Stračov
 Rohoznice
 Libeň
 Neděliště
 Rohoznice
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 Kosice
 kostel sv. Václava
 Kosice
 kaplička Panny Marie
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 kostel sv. Vavřince
 Hořiněves
 kostel sv. Vojtěcha
 Kasalice
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Přestavlky
 zvonice
 kostel sv. Stanislava
 Vysoká
 Mlékosrby
 Jeřice
 Myštěves
 Sloupno
 Skřivany
 Nový Bydžov
 evangelický kostel
 synagoga
 Bašnice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Bohdanečský rybník
 Husův sbor
 Luková
 Rodov
 Žáravice
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Mikuláše
 Habřina
 Velký Vřešťov
 Klamoš
 Vražba
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 mlýn Podhrad
 Holohlavy
 Rotemberk
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 Velichovky
Základní informace místa
ID místa: 9826
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama