Barokní kostel sv. Jiří byl původně dřevěnou stavbou. Během třicetileté války byl zničen a v r. 1692 postaven kostel zděný. Roku 1891 byl obnoven Harrachy. Na vnější straně zdí je umístěno několik náhrobníků, z toho nejstarší je z r. 1518.
Hlavní obrázek místa
kostel
© rodo chrozit, 10/2010
První písemná zmínka o Hrádku pochází již z roku 1377 a jeho původní jméno pochází od malé pevnosti, která sloužila jako bydliště pro rytíře. Tvrz byla postavena v 9. století, ale zanikla kolem roku 1528. Chrám obce se vyskytuje již v karolínských zakládajících knihách, byl založen v roce 1384. Dřevěný kostel plnil farní funkci a byl zasvěcen ke cti sv. Jiří. Během třicetileté války byl zničen a v roce 1692 byl postaven kostel zděný. Současně s raně barokní stavbou vznikla i fara, ze které se dochovala pouze část klenby se středovým pilířem. Pozůstatky fary lze nalézt v části domu nynější obecní hospody. Kostel, který byl v roce 1891 Harrachy obnoven, se stal filiálním a je tzv. přifařen k Nechanicím. Na vnější straně kostelních zdí je umístěno několik náhrobníků, z nichž nejstarší jsou z let 1518, 1521 a 1610. Na hřbitově je pochován stavitel zámku Hrádek u Nechanic architekt Karl Fischer. Je zde několik hrobů padlých vojáků z prusko-rakouské války roku 1866. Některé hroby se nacházejí i v blízkém okolí zámku.
rodo chrozit - čerpáno podle Soupisu památek ČR, 10.3. 2011
historie

Náhrobek na vnější zdi kostela patří Johance Radecké, roz. Těmínové z Těmic (zemř. 1609), která náleží k předkům maršálka Radeckého. Náhrobek restauroval vlastním nákladem JUDr. Tomáš Těmín v roce 2009.

Tomáš Těmín , 30.7. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hrádek

Místa v okolí

 Hrádek u Nechanic
 Radíkovice
 Dolní Přím
 Kunčice
 akvadukt u Komárova
 Libčany
 Libčany
 Nechanice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Kratonohy
 Dohalice
 Chlum
 Dobřenice
 Škroupův dům
 kostel sv. Klimenta
 Barchov
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 Stračov
 Libišany
 Barchůvek
 Obědovice
 Stračov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Libeň
 Neděliště
 sušárna čekanky
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 mlynářská vila
 Kosice
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 Hradec Králové
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Kasalice
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Přestavlky
 kostel sv. Stanislava
 zvonice
 Vysoká
 Mlékosrby
 Jeřice
 Myštěves
 evangelický kostel
 synagoga
 Sloupno
 Skřivany
 Nový Bydžov
 Bašnice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 Luková
 Rodov
 Žáravice
 Podlesí
 kostel sv. Jiří
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Habřina
 Klamoš
 Vražba
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 mlýn Podhrad
 Holohlavy
 kostel sv. Václava
 Rotemberk
 Ohnišťany
 Chotělice
 Staré Smrkovice
 Velichovky
Základní informace místa
ID místa: 9826
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama