Z kostela, postaveného Vilémem z Rožmberka ve II. polovině 16. století nad léčivým pramenem, zbyla po demolici v 60. letech 20. století pouze hranolová věž. Zasvěcení stavby vycházelo z údajného zjevení světice raněnému dřevorubci, jemuž poradila léčení vodou z pramene.
Hlavní obrázek místa
Věž od hlavní silnice
© Ivan Grisa 08/2003
Dnešní Hojná Voda (původně Vilémova, později Heilbrunn) vznikla jako dřevorubecká osada roku 1553. Původní název nesla na počest Viléma z Rožmberka, který inicioval její vznik. Roku 1564 zde údajně svatá Anna navedla raněného dřevorubce, aby si léčil své zranění vodou ze zdejšího silného pramene. Ten tak učinil a brzy se uzdravil. Název vsi tak vychází z významu "hojivá voda". Věhlas pramene způsobil brzký vznik poutního místa, jehož součástí se stal i jednolodní renesanční kostel. Nelze vyloučit, že patrocinium souviselo s některou z dam Vilémovy rodiny (matka Anna z Roggendorfu, teta Anna z Hradce, třetí manželka Anna Marie Bádenská). Kostel sloužil většinově německojazyčné obci do odsunu jejího obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1945 se Hojná Voda dostala do uzavřeného hraničního pásma, což vedlo k demolici více než poloviny objektů v obci. Mezi ...
Ivan Grisa, 6.12. 2011
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hojná Voda

  Místa v okolí

   Kraví hora
   kostel sv. Mikuláše
   Cuknštejn
   Svébohy
   Zlatá Ktiš
   Nové Hrady
   morový sloup
   radnice
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   Nové Hrady
   Buquoyská hrobka
   Žumberk
   Čížkrajice
   Hrádek
   Olešnice
   kostel sv. Václava
   Sokolčí
   Černá
   Buškův hamr
   Trhové Sviny
   Slabošovka
   Tichá
  Základní informace místa
  ID místa: 10540
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 8.1.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama