Z kostela, postaveného Vilémem z Rožmberka ve II. polovině 16. století nad léčivým pramenem, zbyla po demolici v 60. letech 20. století pouze hranolová věž. Zasvěcení stavby vycházelo z údajného zjevení světice raněnému dřevorubci, jemuž poradila léčení vodou z pramene.
Hlavní obrázek místa
Věž od hlavní silnice
© Ivan Grisa 08/2003
Dnešní Hojná Voda (původně Vilémova, později Heilbrunn) vznikla jako dřevorubecká osada roku 1553. Původní název nesla na počest Viléma z Rožmberka, který inicioval její vznik. Roku 1564 zde údajně svatá Anna navedla raněného dřevorubce, aby si léčil své zranění vodou ze zdejšího silného pramene. Ten tak učinil a brzy se uzdravil. Název vsi tak vychází z významu "hojivá voda". Věhlas pramene způsobil brzký vznik poutního místa, jehož součástí se stal i jednolodní renesanční kostel. Nelze vyloučit, že patrocinium souviselo s některou z dam Vilémovy rodiny (matka Anna z Roggendorfu, teta Anna z Hradce, třetí manželka Anna Marie Bádenská). Kostel sloužil většinově německojazyčné obci do odsunu jejího obyvatelstva po roce 1945. Od roku 1945 se Hojná Voda dostala do uzavřeného hraničního pásma, což vedlo k demolici více než poloviny objektů v obci. Mezi nimi byl i kostel. Zachovala se pouze hranolová zvonice, přestavěná ze strážní věže údajně již ze 14. století.
Ivan Grisa, 6.12. 2011
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hojná Voda

Místa v okolí

 Kraví hora
 kostel sv. Mikuláše
 Cuknštejn
 Svébohy
 Zlatá Ktiš
 Nové Hrady
 morový sloup
 radnice
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Žumberk
 Buquoyská hrobka
 Čížkrajice
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Sokolčí
 Černá
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 Slabošovka
 Tichá
Základní informace místa
ID místa: 10540
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama