Zámek vznikl přestavbou starší tvrze v r. 1629 Janem mladším Deymem ze Stříteže V severní části jsou sklepy vylámané ve skále a brána a prostranní vstupní místnost jsou z konce 16. stol. V budově zámku jsou dnes kanceláře, sklady a byty.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 10/9/2004
Ves Čížová patřila odedávna k píseckému hradu. Od r. 1509 do konfiskace r. 1547 byla v zástavním držení města Písku. R. 1553 prodal král Ferdinand I. dvůr a ves Kateřině Šternberkové ze Sudoměře. Od ní koupil Čížovou r. 1560 Jan Deym ze Stříteže. Jeho nejstarší syn Mikuláš si ve vsi pravděpodobně vystavěl koncem 16. století tvrz. V popisu části dědictví po zemřelém Václavu Deymovi (1683) z r. 1685, kterou získal Jan Jindřich Deym, se uvádějí kamenná patrová tvrz s kaplí nad branou, u kaple „škola“, dále dvůr a vesnice Čížová, Zlivice, Skrýšov, Borečnice a Krašovice. R. 1690 prodal Jan Jindřich Deym statek Čížovou svému staršímu bratru Janu Petrovi. Od něho si r. 1715 smluvně zajistila statek ovdovělá hraběnka Antonie Josefa Černínová z Chudenic pro svého syna Františka Antonína („rytířské sídlo“, dvůr a pivovar). Tato předběžná kupní smlouva byla pak prostřednictvím ustanovených komisařů potvrzena novou smlouvou z r. 1726, uzavřenou mezi hrabětem Václavem Ignácem Deymem a již plnoletým Františkem Antonínem Černínem. Čížová byla připojena k drhovelskému panství a s ním přešla v r. 1753 do majetku Lobkoviců. Zámek v Čížové, vzniklý přestavbou starší renesanční tvrze za Jana mladšího Deyma ze Stříteže (což dokládá letopočet 1629 nad portálem západní části budovy), je patrová budova o dvou křídlech. V severní, starší části jsou sklepy vylámané ve skále. Brána a prostranní vstupní místnost jsou ještě z konce 16. století. Polygonální nároží severního traktu nasvědčuje tomu, že zde bývala věž. V prvním poschodí barokního křídla bývala zmíněná kaple sv. Jana Křtitele. Zámek se později stal sídlem lobkovického lesního úřadu velkostatku Drhovle-Čížová-Sedlice. V budově zámku jsou dnes kanceláře, sklady a byty.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 13.9. 2004
historie

Nová historie zámku.

V roce 2013 koupila zámek včetně pozemků obec a začala s postupnou rekonstrukcí. V rekonstruovaném bývalém sídle lobkowiczkého velkostatku má být nejen sídlo obecního úřadu, ale i archiv, knihovna, infocentrum a zázemí pro spolky. Počítá se i se zasedací místností a obřadní síní. V roce 2014 přišla na obnovu kaple zámku. Když se dělaly průzkumy omítek, přišlo se na naivní kresby uhlem (stáří se odhaduje na 150-200 let). Např. kresba koně není v sakrálních interiérech běžná. V roce 2015 se prováděly opravy venkovních fasád. Díky stavebně-historickému průzkumu fasád, který se v rámci plánované rekonstrukce prováděl, byly nalezeny lunety. Na již opravené fasádě jsou jejich kopie, originály jsou v současné době zakryty štukem. Byl restaurován kamenný vstupní portál vstupních dveřích zámku. V roce 2016 pokračují práce na jižním křídle zámku, které budou dokončeny v letošním roce (2017). Dále se budou restaurovat…  číst dále

OÚ Čížová, Jaroslav Špiroch , 26.1. 2017

Půdorys místa

půdorys s vyznačením renesančního zdiva
© František Kašička (Encyklopedie českých tvrzí, díl 1, A-J, ARGO, Praha 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Čížová

Místa v okolí

 Vráž
 vojenský hřbitov
 Drhovle
 Šamonice
 Velký Kamýk
 židovský hřbitov
 Kožlí
 kostel sv. Václava
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Písek
 Brloh
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Cerhonice
 zemský hřebčinec
 Strážovice
 Petrovice
 Karlov
 Jarník
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Varvažov
 Kestřany
 kaple sv. Anny
 Červený Újezdec
 Varvažov
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 železný most
 kamenný most
 Kbelnice
 Osek
 Sedlice
 židovský hřbitov
 Zvíkov
 Kosatínský viklan
 Vintíř
 Velký Mehelník
 Štěkeň
 Škvořetice
 křížová cesta
 Boudy u Čimelic
 děkanství
 Čimelice
 Čimelice
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Rakovice
 Podolsko
 synagoga
 katovna u Nymburských
 kostel sv. Jiljí
 Buzice
 Řepice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Tálínský rybník
 Chřešťovice
 Obrovy hroby
 Klokočín
 Ženatý dub
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 mariánský sloup
 Křikava
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 kaplička
 návesní kaple
 Uzeničky
 Hostišovice
 Vysoký Kamýk
Základní informace místa
ID místa: 2574
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama