Kostel dal postavit v l. 1535-57 jako rodovou hrobku Jan II. Bohatý z Pernštejna a jeho synové Vojtěch II., Jaroslav a Vratislav II. Zvonicové patro věže bylo postaveno r. 1792. R. 1867 přistavěna hrobka Mitrovských. Interiér kostela je zdobený mnoha cennými díly a jsou zde vzácné barokní varhany.
Hlavní obrázek místa
© Iva Spurná 28.9.2009
Kostel se nachází v centru Doubravníku při křižovatce cest Nedvědice - Tišnov a Běleč - Klokočí. V kostele je hrobka rodu Pernštejnů a Mitrovských.
Lenka Martinková, 28.10. 2004
historie

Historie farního kostela v Doubravníku

Orientovaná kostelní budova stojí v severovýchodním koutě doubravnického náměstí a skládá se z halového trojlodí, přecházejícího plynule do presbytáře se síňovým ochozem, z hranolové věže v ose západního průčelí, z pravoúhlé sakristie na severu a rovněž pravoúhlé hrobky na téže straně. V místě dnešního chrámu stál již ve dvacátých letech 13. století ženský klášter řehole sv. Augustina, založený Štěpánem z Medlova, nejstarší historicky doloženou osobností rodu pánů z Pernštejna. Klášterní pozůstatky zčásti ověřil archeologický průzkum v roce 1958. Nynější stavbu jako rodovou hrobku dali zbudovat v letech 1535–1557 Jan II. Bohatý z Pernštejna (†1548) a jeho synové Vojtěch II. (†1561), Jaroslav (†1569) a Vratislav II. Nádherný (†1582). Z první stavební etapy pocházejí obvodové zdi celého kostela s třikrát odstupněnými opěrnými pilíři, jejichž umístění odpovídá uvnitř pět párů štíhlých svazkových pilířů…  číst dále

Jan Sedlák a kolektiv, Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, 1982., 30.10. 2005

otvíračka

Kostel je přístupný v době konání mše svaté: Pátek 17:00, Neděle 10:00.

http://www.doubravnik.cz/farnost/index.php?page=5, 30.10. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 1. [A/I], Academia, Praha 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Doubravník

Místa v okolí

 krytý trámový most
 Černvír
 boží muka
 Pernštejn
 Pernštejn
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 kostel sv. Jiří
 vyhlídka Babylon
 židovský hřbitov
 Skryje
 synagoga
 židovská škola
 mariánský sloup
 Lomnice
 Rysov
 radnice
 Osiky
 Košíkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Stanislava
 Křivoš
 Víckov
 Újezd u Tišnova
 smírčí kámen
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Loučky
 kaple sv. Jiljí
 železniční viadukt
 Babylon u Kozárova
 Čepička
 Žďárec
 Předklášteří
 Bukov
 boží muka
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Mitrov
 dům U Jana
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Rožná
 Mitrov
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Klucanina
 boží muka
 Horní Rozsíčka
 Templ
 Dolní Rožínka
 Strážek
 Deblín
 Dolní Rožínka
 Vohančice
 Zubštejn
 Dolní Rožínka
 štola sv. Trojice
 kaple sv. Anny
 Rychvald
 kaple sv. Anny
 Centrum Eden
 kostel sv. Vavřince
 socha zubra
 stará radnice
 Aueršperk
 Trmačov
 Louka
 Pyšolec
 Blažkov
 Heroltice
 kostel sv. Mikuláše
 Porčův mlýn
 Lysice
 Lhotka u Mirošova
 Domanínek
 Čertova hráz
 Újezd u Černé Hory
 Lažánky
 Rohy
 Sentice
 Kunštát
 Drnovice
 Crhov
 Drnovice
 Dvorce
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Václava
 Čebínka
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vavřince
 Karasín
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Jiří
 Osová
 Rozsíčka
 kostel sv. Klimenta
 Hradisko
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jeronýma
 Kuřim
 socha sv. Floriána
Základní informace místa
ID místa: 2658
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama