Pův. dřevěný kostel z 13. stol., po r. 1347 přestavěn na kamenný Petrem z Rožmberka. Barokně upraven r. 1712, přestavěn po požáru r. 1830. Vybavení je novobarokní, z třetiny 19. stol. Z kostela pochází pozdně gotická Žiželická monstrance z r. 1510.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Milan Caha 05/2009
Jednolodní, obdélný kostel s pětiboce uzavřeným kněžištěm, obdélnou sakristií po severní straně presbytáře a hranolovou věží v západním průčelí. Presbytář je zvenčí zakončen gotickými opěráky, je osvětlen vysokými úzkými hrotitými okny bez kružeb. Přízemí věže je rovněž gotické. V severní stěně lodi je zazděný sedlový portálek. Loď i presbytář jsou dnes plochostropé, s nástropními malbami z 19. století. Z původního raně barokního vybavení z roku 1681 se po požáru v roce 1830 nic nedochovalo. Současné vybavení je novobarokní. Hlavní oltář je z roku 1830 od J. Richtery, s obrazem sv. Prokopa od I. Rause z roku 1831. Boční oltář sv. Anny z roku 1835 je od A. Kintzlera. Z kostela pochází pozdně gotická Žiželická monstrance z roku 1510, významná památka pozdně gotického zlatnictví, která je uložena na biskupství v Hradci Králové.
Milan Caha (zdroj:Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 4. Praha, nakladatelství ČSAV Academia, 1982), 6.10. 2009
historie

Kostel sv. Prokopa byl založen ve 13. století Dětochem z Třebelovic a Hradištka. Původní kostel byl asi dřevěný. Po roce 1347, za Petra z Rožmberka, byl kostel vystavěn jako kamenný. Barokně přestavěn byl v roce 1712, upraven byl po požáru v roce 1830. Nejvyšší část věže byla přistavěna až v roce 1959.

Milan Caha (zdroj:Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 4. Praha, nakladatelství ČSAV Academia, 1982), 6.10. 2009

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Žiželice

Místa v okolí

 Hradišťko
 panský dvůr
 Korce
 kostel sv. Havla
 Karlova Koruna
 Choťovice
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 loretánská kaple
 kostnice
 fara
 kostel sv. Gotharda
 Stará Báň
 Vlkov nad Lesy
 Klamoš
 kostel sv. Jiří
 Luková
 Kolo
 Mastnice
 Týnec nad Labem
 Kojice
 radnice
 Mlékosrby
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 Bolice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Markéty
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Býchory
 Býchory
 kostel sv. Martina
 Kosice
 Kosice
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 Žáravice
 Semín
 Konárovice
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Semínský akvadukt
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 radnice
 Barchůvek
 synagoga
 Obědovice
 Zdechovice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Hlušice
 kostel sv. Kateřiny
 Libeň
 evangelický kostel
 Barchov
 Horušice
 kostel sv. Ondřeje
 Babice
 Sloupno
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Skřivany
 kostel Všech svatých
 starý most
 Práchovna
 Podskalský mlýn
 radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 46
 Kolín
 Regionální muzeum
 synagoga
 Husův sbor a pomník
 Dymokury
 Štěpánov
 Pašinka
Základní informace místa
ID místa: 8398
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama