Nevýrazné, postupně mizející tvrziště při východním okraji osady Lány na Důlku. Tvrz postavena zřejmě v průběhu 14. století, později v majetku města Chrudim. Zpustla zřejmě po připojení k Pardubicím.
Hlavní obrázek místa
Příkop mezi pahorky
© Petr Nožička, 12/2008
Nejlepší přístup k tvrzišti je z cesty z Pardubic do Lánů na Důlku, kde je přesně před větší zatáčkou ulička mezi ploty. Kousek po tom je mostek přes zavlažovací kanál a před vámi bude vlastní tvrziště.
Petr Nožička , 3.2. 2009
popis

Když F. A. Heber popisoval tvrziště, tedy zhruba před 150 lety, bylo úplně zachované. Tvořil jej kruhový západní pahorek a větší oválný pahorek východní, obklopené příkopem a valem vejčitého tvaru. Leželo mezi rybníky Hlubokým na severozápadě, Starým na východě a Zámeckým na jihozápadě. Dnes je dizpozice tvrze hodně nečitelná, i když jsou ještě stále patrny oba pahorky. Západní z nich je porušen meliorací – zde zřejmě stála obytná budova. Na východním, větším pahorku stála asi další zástavba. Val je nejvíce patrný na jihu.

Petr Nožička , 3.2. 2009

historie

První zmínka o Krchelbech je z roku 1323, kdy se připomíná Beneš z Krchleb. Další písemná zpráva je až z roku 1462 – tehdy Jan Žák starší z Krchleb prodal tvrz a další zboží bratrům Janovi a Jiříkovi z Ohništan. V letech 1502–1547 je tvrz v majetku města Chrudim uváděna jako dobré stavení. Pravděpodoně zpustla až po připojení k pardubickému panství.

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000 , 22.12. 2008

Půdorys místa

půdorys tvrziště podle krokování
© L. Svoboda, 1992 (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Lány na Důlku

Místa v okolí

 Staré Čívice
 Blatník
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 Veselá
 Lepějovice
 radnice
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Pardubice
 Bohdanečský rybník
 městské opevnění
 Zelená brána
 krematorium
 kaple sv. Anny
 automatické mlýny
 židovský hřbitov
 tyrolská zvonice
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Štěpánov
 Choltice
 kostel sv. Jiljí
 Klešice
 akvadukt na Židově
 Nemošice
 židovský hřbitov
 Zámeček
 Mrdice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Medlešice
 kostel sv. Vojtěcha
 Barborka
 kříž
 Ráby
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 Svojšice
 kostel sv. Marka
 Ráby
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 mlynářská vila
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 kostel Všech svatých
 Kunětická Hora
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Rohoznice
 Kozojedy
 Rohoznice
 kostel sv. Víta
 Semínský akvadukt
 Kasalice
 fara
 městské opevnění
 Žáravice
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Stolany
 Škroupův dům
 Semín
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 Topol
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla opata
 Rozpakov
 Libišany
 Úhřetice
 kostel sv. Vavřince
 Bára
 kostel sv. Kříže
 Rabštejnek
 Stoupec
 evangelický kostel
 Semtěš
 kostel sv. Martina
 Vejvanovice
 Slatiňany
 Kočičí hrádek
 Obědovice
 Kratonohy
 Licoměřice
 restaurace Monaco
 požární hláska
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Lipovec
 Klamoš
 Nabočany
Základní informace místa
ID místa: 7141
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama