Vodní elektrárna, postavená městem Kadaň v letech 1907–08. Vodu na turbíny přivádí 166 m dlouhý tunel od želinského jezu. Provoz zastaven roku 1925 po dostavbě elektrárny Lomazice, obnoven po rekonstrukci roku 1995. Vzácně dochovaný doklad počátků elektrifikace v Čechách.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Vodní elektrárna, nazývaná dnes Želina, se nachází v údolí Ohře pod Kadaní, v přírodní reservaci Želinský meandr. Příjezd autem z centra Kadaně vede od silnice II/224 (Rokelská ulice) ulicemi Sukova, Žitná a Vinohrady přes zahrádkářskou kolonii ze strmého kopce k Ohři, parkování je možné přímo u elektrárny. Nejpohodlnější pěší cesta vede od silničního mostu přes Ohři v Kadani přímo podél břehu řeky (schůdné jen za normálního vodního stavu), která vede kolem želinského jezu se vtokem do tunelu a dále podél celého Želinského meandru k elektrárně. Sama elektrárna není běžně přístupná, je však možno si prohlédnout všechny technologické objekty na vtoku i výtoku z tunelu i počátek přívodního kanálu k bývalé lomazické elektrárně. Po něm pokračuje i naučná stezka přírodní reservací Želinský meandr směrem po proudu řeky.
Ivan Grisa, 15.5. 2011
historie

Městská elektrárna I v Kadani (Želina)

Městský úřad v Kadani se rozhodl vybudovat zdroj elektřiny pro město s pomocí využití síly řeky Ohře. V letech 1905–08 byla vybudována soustava staveb, které zužitkovaly velký spád řeky v tzv. Želinském meandru. Přímo u stejnojmenné obce byl postaven pevný betonový jez o výšce 2,9 m. Od něj byl šíjí meandru proražen 166 m dlouhý tunel o profilu 4,3 x 3,6 m, který přiváděl vodu do sběrného bazénu u samotné elektrárny. Ta byla postavena jako patrová obdélná secesní budova: ve spodním podlaží se nacházela zprvu jedna, od roku 1910 dvě horizontální Francisovy turbíny, v horním podlaží pak služební byty. Výrobcem turbín byla firma Voith z dolnorakouského Sankt Pölten. Při spádu 5 m a hltnosti 8 kubických metrů za sekundu poskytovaly výkon 294 kW (každá). První z nich byla uvedena do provozu roku 1908. Do Kadaně byl proud veden kabelem, do 13 okolních obcí vzdušným vedením. Distribuční napětí činilo 5000 V. Po Kadani bylo postaveno…  číst dále

Ivan Grisa, dle informační tabule naučné stezky PR Želinský meandr, 15.5. 2011

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Želina

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Rokle
 Bystřický můstek
 socha sv. Vojtěcha
 děkanství
 katovna
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 křížová cesta
 smírčí kříže
 Úhošť
 Poláky
 Pětipsy
 Funkštejn
 Vintířov
 Doupovská dráha
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Vilémov
 Radonice
 kostel sv. Mikuláše
 Ahníkov
 hřbitovní kaple
 Egerberk
 železniční most
 špýchar
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Hasištejn
 Lázně Evženie
 radnice
 Skřivánčí vrch
 železniční most
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Vičice
 Maleš
 hradiště u Černovic
 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Štěpána
 Klejnštejn
 židovské ghetto
 Mašťov
 Široké Třebčice
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliká Ves
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Barbory
 Brody
 Krásný Dvůr
 Perštejn
 Kličín
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Údlice
 kamenný kříž
 radnice
 Bergrutsch
 Hausberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matouše
 Kaštice
 Přečaply
 Kamencové jezero
 kaple
 Rubín
 Dolánky
 Bílence
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kryštofa
 kaple sv. Václava
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 10061
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama