Vodní elektrárna, postavená městem Kadaň v letech 1907–08. Vodu na turbíny přivádí 166 m dlouhý tunel od želinského jezu. Provoz zastaven roku 1925 po dostavbě elektrárny Lomazice, obnoven po rekonstrukci roku 1995. Vzácně dochovaný doklad počátků elektrifikace v Čechách.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Vodní elektrárna, nazývaná dnes Želina, se nachází v údolí Ohře pod Kadaní, v přírodní reservaci Želinský meandr. Příjezd autem z centra Kadaně vede od silnice II/224 (Rokelská ulice) ulicemi Sukova, Žitná a Vinohrady přes zahrádkářskou kolonii ze strmého kopce k Ohři, parkování je možné přímo u elektrárny. Nejpohodlnější pěší cesta vede od silničního mostu přes Ohři v Kadani přímo podél břehu řeky (schůdné jen za normálního vodního stavu), která vede kolem želinského jezu se vtokem do tunelu a dále podél celého Želinského meandru k elektrárně. Sama elektrárna není běžně přístupná, je však možno si prohlédnout všechny technologické objekty na vtoku i výtoku z tunelu i počátek přívodního kanálu k bývalé lomazické elektrárně. Po něm pokračuje i naučná stezka přírodní reservací Želinský meandr směrem po proudu řeky.
Ivan Grisa, 15.5. 2011
historie

Městská elektrárna I v Kadani (Želina)

Městský úřad v Kadani se rozhodl vybudovat zdroj elektřiny pro město s pomocí využití síly řeky Ohře. V letech 1905–08 byla vybudována soustava staveb, které zužitkovaly velký spád řeky v tzv. Želinském meandru. Přímo u stejnojmenné obce byl postaven pevný betonový jez o výšce 2,9 m. Od něj byl šíjí meandru proražen 166 m dlouhý tunel o profilu 4,3 x 3,6 m, který přiváděl vodu do sběrného bazénu u samotné elektrárny. Ta byla postavena jako patrová obdélná secesní budova: ve spodním podlaží se nacházela zprvu jedna, od roku 1910 dvě horizontální Francisovy turbíny, v horním podlaží pak služební byty. Výrobcem turbín byla firma Voith z dolnorakouského Sankt Pölten. Při spádu 5 m a hltnosti 8 kubických metrů za sekundu poskytovaly výkon 294 kW (každá). První z nich byla uvedena do provozu roku 1908. Do Kadaně byl proud veden kabelem, do 13 okolních obcí vzdušným vedením. Distribuční napětí činilo 5000 V. Po Kadani bylo postaveno…  číst dále

Ivan Grisa, dle informační tabule naučné stezky PR Želinský meandr, 15.5. 2011

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Želina

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Rokle
 Bystřický můstek
 socha sv. Vojtěcha
 děkanství
 katovna
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 Katova ulička
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 křížová cesta
 smírčí kříže
 kostel sv. Havla
 Úhošť
 Poláky
 kostel sv. Mikuláše
 Pětipsy
 Vintířov
 Doupovská dráha
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Vilémov
 Radonice
 kostel sv. Mikuláše
 Ahníkov
 hřbitovní kaple
 Egerberk
 kostel sv. Vojtěcha
 železniční most
 špýchar
 Libědice
 kostel sv. Víta
 stará porcelánka
 Hasištejn
 Lázně Evženie
 radnice
 Skřivánčí vrch
 železniční most
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Vičice
 Maleš
 hradiště u Černovic
 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Štěpána
 Klejnštejn
 židovské ghetto
 Mašťov
 Široké Třebčice
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Veliká Ves
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Barbory
 Brody
 Krásný Dvůr
 Perštejn
 Kličín
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Údlice
 kamenný kříž
 radnice
 Bergrutsch
 Hausberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Matouše
 Kaštice
 Přečaply
 Kamencové jezero
 kaple
 Rubín
 Dolánky
 Bílence
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 kostel sv. Kryštofa
 kaple sv. Václava
 vodní nádrž Újezd
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 10061
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama