Renes. čtyřkřídlý zámek vystavěný v l.1575–77 Barskými z Baště. Po pol. 18. stol majetkem Mönnichů a r. 1791 Lariš-Mönnichů. Koncem 19. stol. přechází do rukou knížat ze Starhemberku. Po r.1945 zkonfiskován. Dnes je zchátralý zámek opravován.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od jihu
© Miroslav BITTER 04/2007
Zámek, někdy také zvaný Starý Dvůr, se nachází na západním okraji města Rychvaldu, při hlavní silnici asi 1,7 km od centra. Čtyřkřídlý původně renesanční patrový zámek ze 16. století během 40 let komunistické éry poměrně dosti zchátral a dnes jen velmi pozvolna probíhá jeho obnova novými soukromými vlastníky. V dnešní době je to považováno takřka za zázrak, že objekt na jehož osud bylo takřka rezignováno, snad opět ožije. Zámek je nepřístupný, lze si jej však dobře prohlédnou zvenčí.
Jan P. Štěpánek, 11.12. 2007
popis

Popis rychvaldského zámku

Zámek tvoří uzavřený čtyřkřídlý objekt. Hlavní patrové zámecké budovy tvoří půdorys písmene "U" a čtvrtá strana je uzavřena přízemními stájemi. Zámek má nádvorní arkádovou chodbu v přízemí a vstupní renesanční portál se dvěma polosloupy podpírajícími kamennou římsu donedávna ještě s erbem Barských z Barště a Cikánů ze Sloupska. Nad ním byl později umístěn malý erb Lariš-Mönnichů. Všechny tři erby jsou dnes nenávratně zničené. Fasády byly zdobeny psaníčkovým sgrafitem, z něhož se dochovaly jen malé fragmenty. V některých místnostech v přízemí hlavního východního křídla se dochovaly renesanční valené klenby s ozdobnými žebry či výsečemi. Některé interiéry byly zdobeny polychromiemi a sgrafity. V severovýchodním nároží se v přízemí zámku zachovala drobná domácí kaple. Zbytky jejího vybavení v podobě torza oltáře a lavic můžeme vidět dodnes. Zámeckým pánům sloužila východní část severního křídla a celé křídlo…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 11.12. 2007

historie

historie rychvaldského zámku Starý Dvůr

Rychvald byl odvěkou součástí Těšínského knížectví. Zadlužený kníže Václav III. Adam byl nucen část panství prodat, čímž vzniklo samostatné menší stasovské panství fryštátské, pod nějž Rychvald spadal. V roce 1573 se majitelem tohoto panství stává Burian Barský z Baště. Jeho syn, který panství dědí o rok později, si Rychvald volí za své rodové sídlo a nechává zde v letech 1575–77 vystavět rozlehlý patrový renesanční zámek. Stavební práce prováděl mistr Berhard z Ostravy. Existuje pověst, že na stavbu zámku byl použit materiál ze zbořeného kláštera benediktýnů v Orlové. Zámek již tehdy nabyl přibližně současnou podobu. Rod Barských vlastnil Rychvald až do roku 1630. Po nich následovaly v držení panství další těšínské rody jako Tlukové z Tošanovic, Hauqvicové z Biskupic, Vrbnové, Freudenthalové či Gašínové z Rosenbergu. Hrabě Amand Gašín prodává Rychvald v polovině 18. století baronu Václavu Mönnochovi. Jelikož měl pouze dceru…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 11.12. 2007

Půdorys místa

, zámek a dvůr na mapě stabilního katastru v r.1836
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Rychvald

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 důl Michal
 Důl Heřmanice
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 ZOO Ostrava
 větrný důl Vrbice
 halda Ema
 důl Michálka
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vodárna na Hladnově
 důl Neumann
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 důl Trojice
 vodárenská věž
 radnice
 štola Hubert
 kostel sv. Josefa
 Sýkorův most
 nová radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 vila Felixe Neumanna
 socha sv. Floriána
 Radvanický pivovar
 Rovninské balvany
 Radvanice
 Důl Jindřich
 hotel Imperial
 Areál MINIUNI
 Palác Elektra
 Německý dům
 Landek
 strážní věž
 Polský dům
 Dům umění
 dvůr Paseky
 Městská jatka
 Orlová
 štola Vilemína
 štola Nový
 štola Štolní
 štola Tereza
 Bohumín
 jáma Josef
 důl Šalamoun
 kaple sv. Barbory
 Chałupki
 Annin dvůr
 kaple sv. Kříže
 Dolní Lutyně
 Kunčičky
 důl Alexandr
 Vítkovice
 Manor house
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Lovecký zámeček
 Bartovice
 kostel sv. Mikuláše
 Šilheřovice
 socha sv. Floriána
 fara
 Šenov
 školní budova
 kaple sv. Barbory
 Doubrava
 Dolní Suchá
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Jubilejní kolonie
 Prostřední Suchá
 Hošťálkovice
 kostel Všech Svatých
 Husův sbor
 Zábřeh
 Závada
 Karviná - Doly
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Suchá
 Třebovice
 židovský hřbitov
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Ducha
 městské hradby
 Solca
 kostel Krista Krále
 Vratimov
 Hlučín
 Svinov
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Vratimov
 Životice
 Stonava
 poutní kříž
 Fryštát
 Prostřední Bludovice
 pomník T. G. Masaryka
 Stará Bělá
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Horní Bludovice
 Poruba
 kaple sv. Anny
 Janečkův mlýn
 Stonava
 Řepiště
 Ráj
 kaple sv. Floriána
 vodárenská věž
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Floriána
 Prstná
 Panský pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Pomník sv. Václava
 Stará Bělá
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Polanka nad Odrou
 Těrlicko
 kostel sv. Anny
 Žermanický lom
 Pitrov
 Dolní Soběšovice
 Závada
 Polanská niva
 Závada
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Stanislavice
 Hradiště
 Bělá
Základní informace místa
ID místa: 2005
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama