Renes. čtyřkřídlý zámek vystavěný v l.1575–77 Barskými z Baště. Po pol. 18. stol majetkem Mönnichů a r. 1791 Lariš-Mönnichů. Koncem 19. stol. přechází do rukou knížat ze Starhemberku. Po r.1945 zkonfiskován. Dnes je zchátralý zámek opravován.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek od jihu
© Miroslav BITTER 04/2007
Zámek, někdy také zvaný Starý Dvůr, se nachází na západním okraji města Rychvaldu, při hlavní silnici asi 1,7 km od centra. Čtyřkřídlý původně renesanční patrový zámek ze 16. století během 40 let komunistické éry poměrně dosti zchátral a dnes jen velmi pozvolna probíhá jeho obnova novými soukromými vlastníky. V dnešní době je to považováno takřka za zázrak, že objekt na jehož osud bylo takřka rezignováno, snad opět ožije. Zámek je nepřístupný, lze si jej však dobře prohlédnou zvenčí.
Jan P. Štěpánek, 11.12. 2007
popis

Popis rychvaldského zámku

Zámek tvoří uzavřený čtyřkřídlý objekt. Hlavní patrové zámecké budovy tvoří půdorys písmene "U" a čtvrtá strana je uzavřena přízemními stájemi. Zámek má nádvorní arkádovou chodbu v přízemí a vstupní renesanční portál se dvěma polosloupy podpírajícími kamennou římsu donedávna ještě s erbem Barských z Barště a Cikánů ze Sloupska. Nad ním byl později umístěn malý erb Lariš-Mönnichů. Všechny tři erby jsou dnes nenávratně zničené. Fasády byly zdobeny psaníčkovým sgrafitem, z něhož se dochovaly jen malé fragmenty. V některých místnostech v přízemí hlavního východního křídla se dochovaly renesanční valené klenby s ozdobnými žebry či výsečemi. Některé interiéry byly zdobeny polychromiemi a sgrafity. V severovýchodním nároží se v přízemí zámku zachovala drobná domácí kaple. Zbytky jejího vybavení v podobě torza oltáře a lavic můžeme vidět dodnes. Zámeckým pánům sloužila východní část severního křídla a celé křídlo…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 11.12. 2007

historie

historie rychvaldského zámku Starý Dvůr

Rychvald byl odvěkou součástí Těšínského knížectví. Zadlužený kníže Václav III. Adam byl nucen část panství prodat, čímž vzniklo samostatné menší stasovské panství fryštátské, pod nějž Rychvald spadal. V roce 1573 se majitelem tohoto panství stává Burian Barský z Baště. Jeho syn, který panství dědí o rok později, si Rychvald volí za své rodové sídlo a nechává zde v letech 1575–77 vystavět rozlehlý patrový renesanční zámek. Stavební práce prováděl mistr Berhard z Ostravy. Existuje pověst, že na stavbu zámku byl použit materiál ze zbořeného kláštera benediktýnů v Orlové. Zámek již tehdy nabyl přibližně současnou podobu. Rod Barských vlastnil Rychvald až do roku 1630. Po nich následovaly v držení panství další těšínské rody jako Tlukové z Tošanovic, Hauqvicové z Biskupic, Vrbnové, Freudenthalové či Gašínové z Rosenbergu. Hrabě Amand Gašín prodává Rychvald v polovině 18. století baronu Václavu Mönnochovi. Jelikož měl pouze dceru…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 11.12. 2007

Půdorys místa

, zámek a dvůr na mapě stabilního katastru v r.1836
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Rychvald

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 důl Michal
 Důl Heřmanice
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 ZOO Ostrava
 větrní důl Vrbice
 halda Ema
 důl Michálka
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vodárna na Hladnově
 důl Neumann
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 důl Trojice
 vodárenská věž
 radnice
 štola Hubert
 kostel sv. Josefa
 Sýkorův most
 nová radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 vila Felixe Neumanna
 socha sv. Floriána
 Radvanický pivovar
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Radvanice
 Rovninské balvany
 Důl Jindřich
 hotel Imperial
 Areál MINIUNI
 Palác Elektra
 Německý dům
 Landek
 strážní věž
 Dům umění
 dvůr Paseky
 štola Vilemína
 Městská jatka
 Orlová
 štola Nový
 štola Štolní
 štola Tereza
 Bohumín
 jáma Josef
 důl Šalamoun
 kaple sv. Barbory
 Chałupki
 Annin dvůr
 kaple sv. Kříže
 Dolní Lutyně
 Kunčičky
 důl Alexandr
 Vítkovice
 Manor house
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Lovecký zámeček
 Bartovice
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Floriána
 Šilheřovice
 fara
 školní budova
 Šenov
 Dolní Suchá
 Doubrava
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Jubilejní kolonie
 Hošťálkovice
 Prostřední Suchá
 Husův sbor
 Zábřeh
 Závada
 Karviná - Doly
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Horní Suchá
 Třebovice
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Ducha
 městské hradby
 kostel Krista Krále
 Solca
 Vratimov
 Hlučín
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Vratimov
 Životice
 Stonava
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 Prostřední Bludovice
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Stará Bělá
 Horní Bludovice
 Poruba
 kaple sv. Anny
 Janečkův mlýn
 Stonava
 Řepiště
 kaple sv. Floriána
 vodárenská věž
 Ráj
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Floriána
 Panský pivovar
 Prstná
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Pomník sv. Václava
 Stará Bělá
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Anny
 Žermanický lom
 Těrlicko
 Pitrov
 Dolní Soběšovice
 Závada
 Polanská niva
 Závada
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Stanislavice
 Hradiště
 Bělá
Základní informace místa
ID místa: 2005
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama