Renes. čtyřkřídlý zámek vystavěný v l.1575–77 Barskými z Baště. Po pol. 18. stol majetkem Mönnichů a r. 1791 Lariš-Mönnichů. Koncem 19. stol. přechází do rukou knížat ze Starhemberku. Po r.1945 zkonfiskován. Dnes je zchátralý zámek opravován.
Hlavní obrázek místa
nádvoří zámku
© Jan P. Štěpánek 08/2015
Zámek, někdy také zvaný Starý Dvůr, se nachází na západním okraji města Rychvaldu, při hlavní silnici asi 1,7 km od centra. Čtyřkřídlý původně renesanční patrový zámek ze 16. století během 40 let komunistické éry poměrně dosti zchátral a dnes jen velmi pozvolna probíhá jeho obnova novými soukromými vlastníky. V dnešní době je to považováno takřka za zázrak, že objekt na jehož osud bylo takřka rezignováno, snad opět ožije. Zámek je nepřístupný, lze si jej však dobře prohlédnou zvenčí.
Jan P. Štěpánek, 11.12. 2007
popis

Popis rychvaldského zámku

Zámek tvoří uzavřený čtyřkřídlý objekt. Hlavní patrové zámecké budovy tvoří půdorys písmene "U" a čtvrtá strana je uzavřena přízemními stájemi. Zámek má nádvorní arkádovou chodbu v přízemí a vstupní renesanční portál se dvěma polosloupy podpírajícími kamennou římsu donedávna ještě s erbem Barských z Barště a Cikánů ze Sloupska. Nad ním byl později umístěn malý erb Lariš-Mönnichů. Všechny tři erby jsou dnes nenávratně zničené. Fasády byly zdobeny psaníčkovým sgrafitem, z něhož se dochovaly jen malé fragmenty. V některých místnostech v přízemí hlavního východního křídla se dochovaly renesanční valené klenby s ozdobnými žebry či výsečemi. Některé interiéry byly zdobeny polychromiemi a sgrafity. V severovýchodním nároží se v přízemí zámku zachovala drobná domácí kaple. Zbytky jejího vybavení v podobě torza oltáře a lavic můžeme vidět dodnes. Zámeckým pánům sloužila východní část severního křídla a celé křídlo…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 11.12. 2007

historie

historie rychvaldského zámku Starý Dvůr

Rychvald byl odvěkou součástí Těšínského knížectví. Zadlužený kníže Václav III. Adam byl nucen část panství prodat, čímž vzniklo samostatné menší stasovské panství fryštátské, pod nějž Rychvald spadal. V roce 1573 se majitelem tohoto panství stává Burian Barský z Baště. Jeho syn, který panství dědí o rok později, si Rychvald volí za své rodové sídlo a nechává zde v letech 1575–77 vystavět rozlehlý patrový renesanční zámek. Stavební práce prováděl mistr Berhard z Ostravy. Existuje pověst, že na stavbu zámku byl použit materiál ze zbořeného kláštera benediktýnů v Orlové. Zámek již tehdy nabyl přibližně současnou podobu. Rod Barských vlastnil Rychvald až do roku 1630. Po nich následovaly v držení panství další těšínské rody jako Tlukové z Tošanovic, Hauqvicové z Biskupic, Vrbnové, Freudenthalové či Gašínové z Rosenbergu. Hrabě Amand Gašín prodává Rychvald v polovině 18. století baronu Václavu Mönnochovi. Jelikož měl pouze dceru…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000 a M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005, 11.12. 2007

Půdorys místa

, zámek a dvůr na mapě stabilního katastru v r.1836
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Rychvald

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 důl Michal
 Důl Heřmanice
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 ZOO Ostrava
 větrný důl Vrbice
 halda Ema
 důl Michálka
 Důl Petr Bezruč
 důl Prokop
 důl Ema a Lucie
 vodárna na Hladnově
 důl Neumann
 důl Josef
 kaple na Zámostí
 důl Trojice
 vodárenská věž
 radnice
 štola Hubert
 kostel sv. Josefa
 Sýkorův most
 nová radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 vila Felixe Neumanna
 socha sv. Floriána
 Radvanický pivovar
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 Radvanice
 Rovninské balvany
 Důl Jindřich
 hotel Imperial
 Areál MINIUNI
 Palác Elektra
 Německý dům
 Landek
 strážní věž
 Polský dům
 Dům umění
 dvůr Paseky
 štola Vilemína
 Městská jatka
 Orlová
 štola Nový
 štola Štolní
 štola Tereza
 Bohumín
 jáma Josef
 důl Šalamoun
 kaple sv. Barbory
 Chałupki
 Annin dvůr
 kaple sv. Kříže
 Dolní Lutyně
 Kunčičky
 důl Alexandr
 Vítkovice
 Manor house
 radnice
 kostel sv. Pavla
 Lovecký zámeček
 Bartovice
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Floriána
 Šilheřovice
 fara
 školní budova
 Šenov
 kaple sv. Barbory
 Dolní Suchá
 Doubrava
 Šumbark
 kostel sv. Anny
 Jubilejní kolonie
 Hošťálkovice
 Prostřední Suchá
 kostel Všech Svatých
 Husův sbor
 Zábřeh
 Závada
 Karviná - Doly
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Horní Suchá
 Třebovice
 Kotulova dřevěnka
 kostel sv. Ducha
 městské hradby
 kostel Krista Krále
 Solca
 Svinov
 Vratimov
 Hlučín
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 kostel sv. Markéty
 Vratimov
 Životice
 poutní kříž
 Stonava
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 Prostřední Bludovice
 kostel sv. Marka
 kašna
 radnice
 Stará Bělá
 Horní Bludovice
 Poruba
 kaple sv. Anny
 Janečkův mlýn
 Stonava
 Řepiště
 kaple sv. Floriána
 vodárenská věž
 Ráj
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Floriána
 Panský pivovar
 Prstná
 kostel sv. Vavřince
 Paskov
 Pomník sv. Václava
 dvůr se stodolou
 Stará Bělá
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 kostel sv. Anny
 Žermanický lom
 Těrlicko
 Pitrov
 Dolní Soběšovice
 Závada
 Polanská niva
 Závada
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Stanislavice
 Hradiště
 Bělá
Základní informace místa
ID místa: 2005
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama