Starší ze dvou zámečků v malé vsi. Jeho zdivo pochází z 18. století. Zámeček postupně chátral a byl určen k demolici. Nakonec byl alespoň provizorně zastřešen.
Hlavní obrázek místa
Kořen-starý zámek
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Malá ves Kořen, nyní místní část obce Olbramov, je dostupná slepou silničkou III. třídy, která odbočuje ve vsi Vysoké Jamné ze silnice II/201 k jihu. Vsí prochází dálková, modře značená turistická trasa od Tachova a Plané do Konstantinových Lázní a dále na Plzeňsko, kde v obci Čeminy končí na červené značce. Oblast leží mimo železniční síť.
21.7. 2016
popis

Zámek vypadá jako dnešní obyčejná chalupa. Jedná se o patrové stavení čtvercového půdorysu z lomového kamene bez omítnutí. Střecha je pultová s nízkými dřevěnými štíty.

Vlastislav Mareček, 17.7. 2016

historie

I když zdivo tzv. starého zámku lze datovat asi do 18. století, zámecký přídomek si vysloužilo snad jako sídlo vrchnostenských správců, jimž údajně sloužilo ještě na počátku 20. století. První zmínky o vsi pocházejí z r. 1379, kdy byl jejím majitelem jistý Kozihlav, dále se ve vlastnictví vesnice střídají jména jako Racek ze Švamberka či pánů z Třebele a Volfštejna. Od 16. století střídají známé Šliky exoticky znějící jména šlechticů jako Jan ze Schirndingu, Albert de Pris, Braunové z Braunsdorfu, Volfbachové či rodina Le Breux. Právě za někoho z nich vznikla v Kořenu zmíněná původní tvrz s přilehlým rozsáhlým panským dvorem. I když odborníci upozorňují, že skutečnou polohu někdejší historické tvrze, datované na konec 16. století nelze spolehlivě určit, určitou spojitost kamenné budovy s areálem dvora někdejšího tvrziště připouštějí. Ves Kořen, dříve zvaná německy Kurschin, mívala ještě po 1. světové válce asi 300 obyvatel, avšak vesměs…  číst dále

Vlastislav Mareček, http://tachovsky.denik.cz, 17.7. 2016

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kořen

Místa v okolí

 Kořen
 Třebel
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Volfštejn
 Milkov
 Černošín
 Bohušův vrch
 Švamberk
 Šontál
 Bavůrkův kříž
 Planá
 Očín
 Lazurová hora
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Ošelín
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Dolní Polžice
 Cebiv
 Svojšín
 Svojšín
 Hradištský vrch
 Bezdružice
 Lhotka
 Daňkov
 Gutštejn
 Berchembogen
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Falštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 trojiční sloup
 Pernolec
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Václava
 radnice
 Úterý – MPZ
 Hrádek
 mariánský sloup
 kostel sv. Petra
 park Boheminium
 Částkov
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Mostní brána
 kostel sv. Jakuba
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Hamelika
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 anglikánský kostel
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Nové Sedliště
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 12959
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama