Starší ze dvou zámečků v malé vsi. Jeho zdivo pochází z 18. století. Zámeček postupně chátral a byl určen k demolici. Nakonec byl alespoň provizorně zastřešen.
Hlavní obrázek místa
Kořen-starý zámek
© Vlastislav Mareček, 06/2016
Malá ves Kořen, nyní místní část obce Olbramov, je dostupná slepou silničkou III. třídy, která odbočuje ve vsi Vysoké Jamné ze silnice II/201 k jihu. Vsí prochází dálková, modře značená turistická trasa od Tachova a Plané do Konstantinových Lázní a dále na Plzeňsko, kde v obci Čeminy končí na červené značce. Oblast leží mimo železniční síť.
21.7. 2016
popis

Zámek vypadá jako dnešní obyčejná chalupa. Jedná se o patrové stavení čtvercového půdorysu z lomového kamene bez omítnutí. Střecha je pultová s nízkými dřevěnými štíty.

Vlastislav Mareček, 17.7. 2016

historie

I když zdivo tzv. starého zámku lze datovat asi do 18. století, zámecký přídomek si vysloužilo snad jako sídlo vrchnostenských správců, jimž údajně sloužilo ještě na počátku 20. století. První zmínky o vsi pocházejí z r. 1379, kdy byl jejím majitelem jistý Kozihlav, dále se ve vlastnictví vesnice střídají jména jako Racek ze Švamberka či pánů z Třebele a Volfštejna. Od 16. století střídají známé Šliky exoticky znějící jména šlechticů jako Jan ze Schirndingu, Albert de Pris, Braunové z Braunsdorfu, Volfbachové či rodina Le Breux. Právě za někoho z nich vznikla v Kořenu zmíněná původní tvrz s přilehlým rozsáhlým panským dvorem. I když odborníci upozorňují, že skutečnou polohu někdejší historické tvrze, datované na konec 16. století nelze spolehlivě určit, určitou spojitost kamenné budovy s areálem dvora někdejšího tvrziště připouštějí. Ves Kořen, dříve zvaná německy Kurschin, mívala ještě po 1. světové válce asi 300 obyvatel, avšak vesměs…  číst dále

Vlastislav Mareček, http://tachovsky.denik.cz, 17.7. 2016

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Kořen

Místa v okolí

 Kořen
 Třebel
 kostel sv. Jiří
 Lhota
 Volfštejn
 Milkov
 Černošín
 Bohušův vrch
 Švamberk
 Šontál
 Bavůrkův kříž
 Planá
 Očín
 Lazurová hora
 kostel sv. Vavřince
 Slavice
 Ošelín
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Dolní Polžice
 Cebiv
 Svojšín
 Svojšín
 Hradištský vrch
 Bezdružice
 Lhotka
 Daňkov
 Gutštejn
 Berchembogen
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Falštejn
 Bezemín
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 trojiční sloup
 Pernolec
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Václava
 radnice
 Úterý – MPZ
 Hrádek
 mariánský sloup
 kostel sv. Petra
 park Boheminium
 Částkov
 Husitská bašta
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Anny
 Mostní brána
 kostel sv. Jakuba
 brána do sadu
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 Hamelika
 Prokopská štola
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 anglikánský kostel
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 Nové Sedliště
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 12959
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama