Hůře zřetelné tvrziště v JV části vesnice Kosice po tvrzi ze 14. století. Nejdéle na tvrzi je uváděn rod Kosických z Labouně, který tvrz vlastnil 120 let. Tvrz zaniká připojením k panství chlumeckému na počátku 16. století.
Hlavní obrázek místa
Místo, kde byla akropole tvrziště
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště je v JV části vsi a nejlépe jak se k němu dostat, je vyjít se vsi po silnici východním směrem a za posledními domy jít po louce jižně. Dojdete k pozůstatku vodního příkopu a z druhé strany je vidět i původní zídka. Ze severní strany není tvrziště moc patrné.
Petr Nožička, 18.5. 2010
popis

Původně pravděpodobně okrouhlé, dnes již neúplné tvrziště. Dochoval se kousek zdiva snad z původní tvrze a zbytek vodního příkopu, který byl napájen říčkou Bystřicí.

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 18.5. 2010

historie

Vznik tvrze v Kosicích jde předpokládat už ve 14. století, ačkoliv první zmínka je až z roku 1407. V roce 1315 je zmiňován Rudolf z Kosic a o jeho vážném sporu s vladyky z Třesic, jenž vrcholí soubojem v Hradci Králové. V roce 1318 se udávají jako majitelé známí škůdci na okolních statcích, bratři Budislav, Bernard a Hroznata. V rozmezí let 1339–1357 je zde uváděn Spytihněv z Kosic, v rozmezí let 1363–1365 Sulek z Kosic a v roce 1376 Čeněk z Kosic. Po něm zde sídlí Buzek, po něm majetek přechází na jeho ženu Kunku, a poté na poručníka jejich dětí Haška z Kosic, který umírá v roce 1393. Majetek přechází na Přecha ze Záchraštan. V roce 1395 je zde uváděn jako majitel Zdeněk z Labouně, který se stává zakladatelem rodu Kosických z Labouně, kteří tvrz i panství vlastnili přes 120 let. Jsou zde mimo jiné zmiňováni 1407–1414 Jindřich, v letech 1429–1449 Bohuněk,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 4.5. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kosice

Místa v okolí

 Přestavlky
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 Barchov
 Obědovice
 Babice
 Luková
 Kratonohy
 Libeň
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 Klamoš
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Kasalice
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Žáravice
 Kunčice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Sloupno
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Skřivany
 Hrádek u Nechanic
 evangelický kostel
 Hradišťko
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Libčany
 Škroupův dům
 Libčany
 fara
 Vlkov nad Lesy
 Radíkovice
 kostel sv. Prokopa
 Smidary
 kostel sv. Vojtěcha
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Stanislava
 Hlušice
 Semín
 kostel sv. Havla
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 panský dvůr
 kostel sv. Václava
 Korce
 mlynářská vila
 kostel Všech svatých
 Vysoká
 Podlesí
 Chotělice
 Myštěves
 Stračov
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Stračov
 Dohalice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Chlum
 Blatník
 Kojice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Labem
Základní informace místa
ID místa: 9054
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama