Hůře zřetelné tvrziště v JV části vesnice Kosice po tvrzi ze 14. století. Nejdéle na tvrzi je uváděn rod Kosických z Labouně, který tvrz vlastnil 120 let. Tvrz zaniká připojením k panství chlumeckému na počátku 16. století.
Hlavní obrázek místa
Místo, kde byla akropole tvrziště
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště je v JV části vsi a nejlépe jak se k němu dostat, je vyjít se vsi po silnici východním směrem a za posledními domy jít po louce jižně. Dojdete k pozůstatku vodního příkopu a z druhé strany je vidět i původní zídka. Ze severní strany není tvrziště moc patrné.
Petr Nožička, 18.5. 2010
popis

Původně pravděpodobně okrouhlé, dnes již neúplné tvrziště. Dochoval se kousek zdiva snad z původní tvrze a zbytek vodního příkopu, který byl napájen říčkou Bystřicí.

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 18.5. 2010

historie

Vznik tvrze v Kosicích jde předpokládat už ve 14. století, ačkoliv první zmínka je až z roku 1407. V roce 1315 je zmiňován Rudolf z Kosic a o jeho vážném sporu s vladyky z Třesic, jenž vrcholí soubojem v Hradci Králové. V roce 1318 se udávají jako majitelé známí škůdci na okolních statcích, bratři Budislav, Bernard a Hroznata. V rozmezí let 1339–1357 je zde uváděn Spytihněv z Kosic, v rozmezí let 1363–1365 Sulek z Kosic a v roce 1376 Čeněk z Kosic. Po něm zde sídlí Buzek, po něm majetek přechází na jeho ženu Kunku, a poté na poručníka jejich dětí Haška z Kosic, který umírá v roce 1393. Majetek přechází na Přecha ze Záchraštan. V roce 1395 je zde uváděn jako majitel Zdeněk z Labouně, který se stává zakladatelem rodu Kosických z Labouně, kteří tvrz i panství vlastnili přes 120 let. Jsou zde mimo jiné zmiňováni 1407–1414 Jindřich, v letech 1429–1449 Bohuněk,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 4.5. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kosice

Místa v okolí

 Přestavlky
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchov
 Barchůvek
 Obědovice
 Babice
 Luková
 Kratonohy
 Libeň
 loretánská kaple
 Chlumec nad Cidlinou
 Kozelkova vila
 Klamoš
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Nový Bydžov
 Kasalice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 synagoga
 Husův sbor
 Žáravice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kunčice
 Sloupno
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Skřivany
 Hrádek u Nechanic
 evangelický kostel
 Hradišťko
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Škroupův dům
 Libčany
 fara
 Libčany
 Vlkov nad Lesy
 Radíkovice
 kostel sv. Prokopa
 Smidary
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Stanislava
 Semínský akvadukt
 Hlušice
 Semín
 Dolní Přím
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 panský dvůr
 Korce
 mlynářská vila
 kostel Všech svatých
 Vysoká
 Podlesí
 Chotělice
 Myštěves
 kostel sv. Mikuláše
 Stračov
 radnice
 Stračov
 Dohalice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Chlum
 Blatník
 Kojice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Labem
Základní informace místa
ID místa: 9054
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama