Hůře zřetelné tvrziště v JV části vesnice Kosice po tvrzi ze 14. století. Nejdéle na tvrzi je uváděn rod Kosických z Labouně, který tvrz vlastnil 120 let. Tvrz zaniká připojením k panství chlumeckému na počátku 16. století.
Hlavní obrázek místa
Místo, kde byla akropole tvrziště
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště je v JV části vsi a nejlépe jak se k němu dostat, je vyjít se vsi po silnici východním směrem a za posledními domy jít po louce jižně. Dojdete k pozůstatku vodního příkopu a z druhé strany je vidět i původní zídka. Ze severní strany není tvrziště moc patrné.
Petr Nožička, 18.5. 2010
popis

Původně pravděpodobně okrouhlé, dnes již neúplné tvrziště. Dochoval se kousek zdiva snad z původní tvrze a zbytek vodního příkopu, který byl napájen říčkou Bystřicí.

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 18.5. 2010

historie

Vznik tvrze v Kosicích jde předpokládat už ve 14. století, ačkoliv první zmínka je až z roku 1407. V roce 1315 je zmiňován Rudolf z Kosic a o jeho vážném sporu s vladyky z Třesic, jenž vrcholí soubojem v Hradci Králové. V roce 1318 se udávají jako majitelé známí škůdci na okolních statcích, bratři Budislav, Bernard a Hroznata. V rozmezí let 1339–1357 je zde uváděn Spytihněv z Kosic, v rozmezí let 1363–1365 Sulek z Kosic a v roce 1376 Čeněk z Kosic. Po něm zde sídlí Buzek, po něm majetek přechází na jeho ženu Kunku, a poté na poručníka jejich dětí Haška z Kosic, který umírá v roce 1393. Majetek přechází na Přecha ze Záchraštan. V roce 1395 je zde uváděn jako majitel Zdeněk z Labouně, který se stává zakladatelem rodu Kosických z Labouně, kteří tvrz i panství vlastnili přes 120 let. Jsou zde mimo jiné zmiňováni 1407–1414 Jindřich, v letech 1429–1449 Bohuněk,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 4.5. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kosice

Místa v okolí

 Přestavlky
 Kosice
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 Barchov
 Obědovice
 Babice
 Luková
 Kratonohy
 Libeň
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 Klamoš
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Kasalice
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Žáravice
 kostel sv. Klimenta
 Kunčice
 Dobřenice
 Sloupno
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Skřivany
 Hrádek u Nechanic
 evangelický kostel
 Hradišťko
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Škroupův dům
 Libčany
 fara
 Libčany
 Vlkov nad Lesy
 Radíkovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Semínský akvadukt
 Bohdanečský rybník
 Hlušice
 Semín
 kostel sv. Havla
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 socha sv. Marka
 panský dvůr
 kostel sv. Václava
 Korce
 mlynářská vila
 kostel Všech svatých
 Vysoká
 Podlesí
 Chotělice
 Myštěves
 kostel sv. Mikuláše
 Stračov
 radnice
 kaplička Panny Marie
 Stračov
 Sekeřice
 Dohalice
 Sekeřice
 Chlum
 Blatník
 Kojice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Labem
Základní informace místa
ID místa: 9054
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama