Hůře zřetelné tvrziště v JV části vesnice Kosice po tvrzi ze 14. století. Nejdéle na tvrzi je uváděn rod Kosických z Labouně, který tvrz vlastnil 120 let. Tvrz zaniká připojením k panství chlumeckému na počátku 16. století.
Hlavní obrázek místa
Místo, kde byla akropole tvrziště
© Petr Nožička 04/2010
Tvrziště je v JV části vsi a nejlépe jak se k němu dostat, je vyjít se vsi po silnici východním směrem a za posledními domy jít po louce jižně. Dojdete k pozůstatku vodního příkopu a z druhé strany je vidět i původní zídka. Ze severní strany není tvrziště moc patrné.
Petr Nožička, 18.5. 2010
popis

Původně pravděpodobně okrouhlé, dnes již neúplné tvrziště. Dochoval se kousek zdiva snad z původní tvrze a zbytek vodního příkopu, který byl napájen říčkou Bystřicí.

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 18.5. 2010

historie

Vznik tvrze v Kosicích jde předpokládat už ve 14. století, ačkoliv první zmínka je až z roku 1407. V roce 1315 je zmiňován Rudolf z Kosic a o jeho vážném sporu s vladyky z Třesic, jenž vrcholí soubojem v Hradci Králové. V roce 1318 se udávají jako majitelé známí škůdci na okolních statcích, bratři Budislav, Bernard a Hroznata. V rozmezí let 1339–1357 je zde uváděn Spytihněv z Kosic, v rozmezí let 1363–1365 Sulek z Kosic a v roce 1376 Čeněk z Kosic. Po něm zde sídlí Buzek, po něm majetek přechází na jeho ženu Kunku, a poté na poručníka jejich dětí Haška z Kosic, který umírá v roce 1393. Majetek přechází na Přecha ze Záchraštan. V roce 1395 je zde uváděn jako majitel Zdeněk z Labouně, který se stává zakladatelem rodu Kosických z Labouně, kteří tvrz i panství vlastnili přes 120 let. Jsou zde mimo jiné zmiňováni 1407–1414 Jindřich, v letech 1429–1449 Bohuněk,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 4.5. 2010

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kosice

Místa v okolí

 Přestavlky
 Kosice
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Chudeřická kyselka
 Mlékosrby
 Barchůvek
 Barchov
 Obědovice
 Babice
 Luková
 Kratonohy
 Libeň
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 Klamoš
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Kasalice
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Žáravice
 Kunčice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Sloupno
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Skřivany
 Hrádek u Nechanic
 evangelický kostel
 Hradišťko
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Libčany
 Škroupův dům
 Libčany
 fara
 Vlkov nad Lesy
 Radíkovice
 kostel sv. Prokopa
 Smidary
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Stanislava
 Semínský akvadukt
 Bohdanečský rybník
 Hlušice
 Semín
 kostel sv. Havla
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 panský dvůr
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 Korce
 mlynářská vila
 kostel Všech svatých
 Vysoká
 Podlesí
 Chotělice
 Myštěves
 Stračov
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kaplička Panny Marie
 Stračov
 Dohalice
 Sekeřice
 Sekeřice
 Chlum
 Blatník
 Kojice
 Kolo
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Labem
Základní informace místa
ID místa: 9054
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama