Stavení na místě původní vodní tvrze pánů z Volféřova ze 14. století s dochovanými gotickými sklepy v sousedství železniční tratě Praha-Pardubice. Původní tvrz definitivně zanikla požárem v roce 1901 a zachovalo se pouze sklepení.
Hlavní obrázek místa
Pahorek tvrziště se zástavbou
© Petr Nožička 02/2013
Tvrz byla založena někým z rodu pánů z Volféřova. Podle erbu se tak zval v letech 1398 a 1401 Jošt a v roce 1405 jeho bratr Tůma. První písemná zmínka o tvrzi je z roku 1491, kdy ji prodává Jindřich Dubánek z Duban Václavi ze Zásmuk na Lepějovicích (v roce 1485) a připojením k vedlejší tvrzi ztrácí na významu – v roce 1491 se uvádí jako pustá. Roku 1505 získává panství Jiří Pánovec z Uřetína a v roce 1513 ji prodává bratrům Divišovi a Kunátovi ml. z Dobřeně. Rodu Dobřenských z Dobřenic patří tvrz až do roku 1694. Během tohoto období byla tvrz – v roce 1549 – znovu obnovena a za třicetileté války zpustošena. Po Dobřenských zdědil tvrz v roce 1703 Albrecht Ladislav Kapoun ze Svojkova, který ji obratem prodává Romediovi Janu Františkovi z Thunu a tvrz připojením k choltickému panství opět ztrácí význam. Až do konce 18. století je v tvrzi koželužna. V roce 1901 stavení zvané hrádek vyhořelo. Na jeho místě byl okamžitě postaven dům čp. 15, pod nímž bylo ponecháno původní sklepení tvrze.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí III., kol. autorů, Argo 2005, 1.2. 2010
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Valy

Místa v okolí

 Lepějovice
 Štěpánov
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 tyrolská zvonice
 Krchleby
 Choltice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Veselá
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vavřince
 Blatník
 Semínský akvadukt
 radnice
 kaple Panny Marie
 Svojšice
 Barborka
 Semín
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 evangelický kostel
 Bohdanečský rybník
 kostel sv. Václava
 Klešice
 Mrdice
 Žáravice
 kaple sv. Jiří
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 kostel sv. Vojtěcha
 Zdechovice
 kostel sv. Havla opata
 evangelický kostel
 Rohoznice
 Semtěš
 Rohoznice
 evangelický kostel
 zvonice
 krematorium
 Pardubice
 kříž
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 automatické mlýny
 Medlešice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Marka
 kostel sv. Víta
 mlynářská vila
 kostel sv. Marka
 Stoupec
 kostel sv. Václava
 Nemošice
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Klimenta
 fara
 Dobřenice
 Zámeček
 Licoměřice
 Klamoš
 Škroupův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Lipovec
 Kozojedy
 kaplička Panny Marie
 Horušice
 Ráby
 Rozpakov
 Stolany
 Obědovice
 Ráby
 Kunětická Hora
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel Všech svatých
 barokní kamenný most
 Žehušice
 Libišany
 Rabštejnek
 Hradišťko
 Bára
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 kostel sv. Vavřince
 loretánská kaple
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 Karlova Koruna
 Slatiňany
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Marka
 Filipov
Základní informace místa
ID místa: 8773
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama