Kostel, doložen již r. 1350, r. 1583 provedena přestavba. Interiér kostela je z doby rokoka, na rokokovém hlavním oltáři je kromě figurálních řezeb obraz sv. Václava (opraven r. 1853). Rokokové lavice s ornamentálními řezbami. Ve hřbitovní zdi zazděn fragment renesančního portálu kostela z r. 1583.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel
© Rodochrozit, 04/2011
Jednolodní kostel s trojboce uzavřeným presbytářem se sakristií po severní a s předsíní po jižní straně lodi. Vnějšek s opěrnými pilíři a hrotitými okny bez skružeb. Presbytář je zaklenutý polem a kápěmi závěru křížové klenby s klínovými vyžlabenými žebry, vbíhajícími přímo do zdi s terčovým svorníkem; do valeně zaklenuté sakristie vede hrot. portálek s profilovaným ostěním; hrotitý triumfální oblouk; loď zaklenutá třemi poli křížové hřebínkové klenby, stěny jsou členěny toskánskými pilastry. Podle dendrochronologie je krov nad lodí z roku 1583 - 1584, krov nad presbytářem je z roku 1559. Na rokokovém hlavním oltáři jsou figurální řezby, současně s obrazem sv. Václava - opraven roku 1853; rokokové lavice s ornamentálními řezbami. Ve hřbitovní zdi je zazděn fragment renesančního portálu z roku 1583, přeneseného sem z kostela koncem 19. stol.
rodo chrozit - podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 1.5. 2011
historie

Kostel sv. Václava je kostelem farním. Prvně doložen už roku 1350. Původní kostel shořel roku 1583 a téhož roku byl vystavěn nový pány Adlspachem z Damsdorfu, pardubickým hejtmanem, a Valentinem Žaludem, který byl místohejtman nynějšího kamenného kostela s presbyteriem a gotickými okny. Loď kostela byla později uvnitř opravena v copovém slohu. Je jednoduchá, 10 metrů dlouhá a 8 široká. Na hlavním oltáři z rokokového slohu se skví obraz sv. Václava a figurové řezby. Autor obrazu je neznámý. Opraven byl roku 1853 chrudimským malířem Josem Papáčkem. Hřbitovní zeď ukrývá fragment renesančního portálu z roku 1583

L.H. (podle Rosůlek, Pardubicko III, 984), 12.7. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Jana Marešová (ed.): Fontes historiae artium XIII: Edice nedokončeného soupisu památek politického okresu pardubicko-holicko-přeloučského, Artefactum, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Rosice

Místa v okolí

 Blatník
 Krchleby
 Staré Čívice
 Pardubice
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 automatické mlýny
 krematorium
 Staré Čívice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 akvadukt na Židově
 radnice
 Zámeček
 Veselá
 Nemošice
 zvonice
 Ráby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Ráby
 Bohdanečský rybník
 Medlešice
 Lepějovice
 Kunětická Hora
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Vojtěcha
 Klešice
 kříž
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 kostel sv. Marka
 Malý akvadukt
 kostel sv. Vavřince
 kaplička Panny Marie
 Velký akvadukt
 kostel sv. Mikuláše
 tyrolská zvonice
 Mrdice
 Choltice
 evangelický kostel
 Štěpánov
 Kozojedy
 Barborka
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Topol
 synagoga
 kaple sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 fara
 kostel sv. Víta
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 Úhřetice
 Stolany
 Svojšice
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Libišany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Kasalice
 vila Josefa Vosáhla
 Vejvanovice
 kostel sv. Klimenta
 Dašice
 Dobřenice
 kaple Panny Marie
 Semínský akvadukt
 Bára
 Žáravice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Jiří
 Kočičí hrádek
 Rozpakov
 Rabštejnek
 restaurace Monaco
 Nabočany
 Bořice
 požární hláska
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Havla opata
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Chvojenec
 Kratonohy
 Obědovice
 židovský hřbitov
 Stoupec
 Přestavlky
 Licoměřice
 Lipovec
 Přestavlky
Základní informace místa
ID místa: 10024
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama