Památník selských bouří. Socha rebela v nadživotní velikosti. Postaven v r.1938 u příležitosti 90. výročí zrušení roboty. Připomíná porážku selského povstání v roce 1775.
Hlavní obrázek místa
Relief na podstavci sochy
© Pavel Vítek 06/2006
Chlumec nad Cidlinou leží 25 km západně od Hradce Králového. Socha vzbouřeného sedláka stojí 1,5 km východně od Chlumce nad Cidlinou. Památník selských bouří tvoří socha rolnického rebela v nadživotní velikosti. Památník byl postaven v roce 1938 u příležitosti 90. výročí zrušení roboty a připomíná porážku selského povstání v roce 1775. Jednalo se o vzbouřené sedláky z t. zv. velkého selského povstání na náchodsku. O tomto povstání píše Alois Jirásek v románu Skaláci. S odstupem času však historici hodnotí toto období boje sedláků za zrušení roboty velmi rozporuplně.
Pavel Vítek, 1.6. 2006
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Klamoš
 Přestavlky
 Luková
 Mlékosrby
 Hradišťko
 Kosice
 Kosice
 kostel sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Obědovice
 Žáravice
 kostel sv. Jiří
 Barchůvek
 kostel sv. Havla
 Barchov
 Vlkov nad Lesy
 Babice
 Kasalice
 panský dvůr
 Kratonohy
 Libeň
 Korce
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kříže
 radnice
 synagoga
 Semín
 Semínský akvadukt
 Choťovice
 evangelický kostel
 Sloupno
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Rohoznice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 Skřivany
 Stará Báň
 evangelický kostel
 rozhledna Pod Strání
 Kunčice
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Kojice
 Kolo
 fara
 Hlušice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Týnec nad Labem
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Škroupův dům
 Nechanice
 Zdechovice
 fara
 židovský hřbitov
 Bolice
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Valy u Přelouče
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 radnice
 Štěpánov
 Býchory
 Býchory
 Býchory
 Lepějovice
 Konárovice
 Staré Čívice
Základní informace místa
ID místa: 4273
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama